Asistenční služba pro nevidomé v jedné z poboček Billy

V pobytovém a rehabilitačním středisku Dědina, kterého jsem klientem, probíhá výuka prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých. ta je součástí sociální rehabilitace. Součástí této výuky je zvládnutí cesty ze střediska do nedaleké pobočky obchodu Billa. K ní se klienti učí cestu, aby si nakoupili suroviny na vaření v rámci výuky sebeobsluhy, která je další součástí sociální rehabilitace.

Tato pobočka Billy je specifická tím, že nevidomí lidé si tam mohou u pokladny zažádat o doprovod. Nevidomí přijde k pokladně. Pokud přijde sám s bílou holí, je většinou dotázán, chce-li doprovod po obchodě. Pokud nevidomý chce doprovod, paní u pokladny zahlásí do mikrofonu, že je potřeba doprovod. Jeden ze zaměstnanců pobočky osloví nevidomého,, ten se ho chytne, řekne si, co chce koupit a asistent ho provede budovou a vybere požadované zboží.

Zaměstnanci pobočky nejsou proškoleni  v pomoci nevidomým, a tak nevidomý musí komunikovat, třeba i ukázat správné držení. Už kvůli zmiňovanému středisku je služba ale velmi potřebná. Často tam je vidět člověka s bílou holí.

Moje zkušenosti

Po celém sídlišti Na Dědině, kde se nachází Billa i středisko, jsou lidé milí a vždy se mě ptají, jestli potřebuji pomoci. Ne jinak je tomu v Bille. Každý zaměstnanec mi ochotně říká, co je kde za zboží, ale nesetkal jsem se s nikým, kdo by věděl o existenci střediska pro nevidomé. Více znalých lidí bylo spíše mezi kolemjdoucími v sídlišti než mezi zaměstnanci pobočky. Kvůli mým sníženým schopnostem prostorové orientace jsem si příliš nevěřil, že tam někdy budu chodit nakupovat, avšak dnes tam běžně nakupuji s nadšením a natěšeností, s kým sympatickým zase půjdu, jestli to bude ten samý či někdo úplně jiný.

Na jednu stranu mám obrovské štěstí, že ve zmíněném obchodě Billa, jsou zaměstnanci natolik vstřícní a ochotní pomoci. Nebývá to pravidlem. Znám řadu nevidomých kamarádů, kteří do obchodů nechodí rádi, protože se jim od zaměstnanců nedostává pochopení a pomoci, spíše nepříjemných komentářů, že zase došel slepec nakupovat. Dovedu si představit, jak to musí být nepříjemné a jsem velice rád, že v Bille, kam chodím na nákupy já, je vstřícný a ochotný personál.

Vojtěch Jirák

Vojtěch Jirák

Jsem nevidomý v kombinaci s Aspergerovým syndromem. Mám maturitu s gymnázium. Pro Aspergerův syndrom mám problém v praktických věcech a jsem zaostalý v soběstačnosti. Zajímám se ale o technologie pro lidi se zrakovým postižením a přes kombinovanou vadu se ničeho nevzdávám. Učím se soběstačnosti ve středisku pro nevidomé. Dědina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *