Chytré hodinky místo mobilního telefonu. Končí éra mobilů?

Funkce mobilního telefonu v chytrých hodinkách? Ne, opravdu to není výplod mé fantazie, ale realita. Technologický pokrok nelze zastavit. Nastává konec standardních mobilních telefonů?

Kdo ví. Každopádně společnost Apple rozhodně zabodovala. V den, kdy představila inovaci svých chytrých hodinek Apple Watch s podporou digitální SIM karty. Tento model označovaný Apple Watch s Cellular (podporou SIM) se dostal před několika měsíci i do ČR. Pravý moment na výměnu mých starých Apple Watch Series 3, právě nastal. Nešlo odolat.

Původní hodinky do pár dní změnily majitele a já netrpělivě čekal, až mi dorazí model s podporou SIM. Trvalo to dlouho. Objednávka s konce října tohoto roku byla dokončena těsně před Vánoci. Mohl bych ještě pár dní počkat a nadělit si tento inovativní skvost pod stromeček, ale to bych nejspíš nevydržel. Po doručení hodinek jsem se netrpělivě pustil do jejich konfigurace. Jde o model Apple Watch Series 7 o velikosti displeje 45 mm s Cellular (podporou SIM karty)

Tím je myšleno, že v případě aktivace mobilního tarifu v hodinkách, nepotřebujete k některým úkonům mobilní telefon. Ten můžete klidně nechat ležet doma na poličce, odcestovat několik desítek km a s klidem vyřizovat telefonní hovory či SMS přímo ze svého zápěstí. Ano, zní to neuvěřitelně, ale opravdu to funguje.

Pokud netušíte, že by chytré hodinky mohly vůbec něčím takovým disponovat, nenapadlo by vás si ani tento model pořídit. Od standardního modelu se totiž na první dojem neodlišují. Maximálně cenou. Model s podporou SIM nebo-li s označením Cellular, je o něco dražší než Apple Watch bez podpory SIM karty.

Než si Apple Watch s Cellular pořídíte, nejdříve si ověřte, jestli váš operátor vůbec tento model hodinek podporuje. Pokud ne, nebudete moci funkce SIM v hodinkách využívat do té doby, dokud operátor podporu SIM neumožní. V současnosti mám s definitivní platností a na základě osobní zkušenosti potvrzeno, že podporu poskytuje momentálně pouze operátor T-Mobile. Jak je tomu u ostatních dvou tuzemských operátorů O2 a Vodafonu, nemohu nikde dohledat. Pokud máte bližší informace, rád je doplním.

Konfigurace Apple Watch s podporou SIM, probíhá ze začátku standardně a to až do okamžiku, kdy máte možnost nastavit mobilní data. Zde jak jsem si sám ověřil, se neobejdete bez pomoci operátora. Alespoň v mém případě to nešlo.

Pokud chcete do hodinek nastavit mobilní data svého operátora, musíte se nejdříve přihlásit ke svému uživatelskému účtu. Hlásíte se přihlašovacím jménem a heslem. Poté nastává aktivace služby Apple Watch Connection, tedy digitální SIM karty do hodinek.

Proces nedokončíte bez znalosti kódu Puk 2. Do zobrazeného políčka musíte vepsat poslední čtyři číslice z tohoto kódu. Stačí zavolat na infolinku operátora, kde mi puk 2 byl nadiktován.

Poté už jen odsouhlasíte podmínky služby a provedete aktivaci. Pokud je vše správně, do pár minut obdržíte potvrzovací SMS. Po pravdě přiznávám, že dosud si nejsem úplně jistý, jestli se aktivace podařila. Potvrzovací SMS jsem sice dostal, ale při aktivaci služby mi vyskočila hláška, že došlo k chybě při spárování zařízení. Nicméně mobilní tarif v hodinkách se tváří, že je aktivní a i operátoři na infolince to tvrdí. Budu doufat a zkoušet. Bezplatné testovací období potrvá 3 měsíce. Poté si T-Mobile účtuje 99 Kč za využívání této služby.

Každopádně když jsme zkoušeli funkčnost s taťkou, který též hodinky s podporou SIM vlastní, nechal telefon doma, odjel minimálně 11 km a skrze hodinky se nám podařilo zrealizovat telefonický hovor. Z tohoto pokusu soudíme, že služba funguje. Oceňuji, že T-Mobile dává tři měsíce bezplatného období, kdy je možné službu testovat, konzultovat s operátorem různé nesrovnalosti a napomáhat tak k jejímu zdokonalení.

Za mě jde o skvělý technologický posun, který umožní komunikaci na dálku i bez nošení mobilního telefonu v případech, kdy si budete potřebovat odběhnout např. s odpadky, na krátkou vycházku, na pár minut něco prohodit se sousedy, do nedalekého obchodu pro nákup, převzít balíček od kurýra apod. Samozřejmě funkce SIM v Apple Watch v současnosti nedovede plně nahradit chytrý mobilní telefon s veškerými jeho vychytávkami, ale časem se to klidně může stát. Podporu SIM nabízí Apple Watch Series 6, 7, ale též varianta Apple Watch SE.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.