Dostupnost herního světa i pro lidi se zrakovým hendikepem

Není to tak dávno, kdy bylo zapotřebí pozvat pár přátel, aby jste si dokázali zahrát nějakou tu hru, ať už se jedná o deskovou nebo karetní. Večery plné zábavy v komunitě lidí, které přitáhla stejná věc.

Pobavit se ve svém volném čase a vypustit každodenní stres z povinností. Dříve velkým standardem, nyní jen ojedinělá možnost. Tohle upadání skupinové zábavy, která se stavěla na základě osobního setkání, opravdu zaniká. Co za tím vším stojí?

Nová a úchvatná rozšíření

Nástup moderní technologie přinesl nové možnosti a co si budeme povídat . . . Opravdu rozšířené! Herní platforma se přestala zakládat na hmotných možnostech a přenesla uživatele do virtuálního světa. Přestože deskové a karetní hry mají svoje kouzlo, tak začali být méně vyhledávanou zábavou a převládá software, který nezná hranice. Spoustu hardwarových firem se zaměřuje na dostupnost svého produktu pro mnoho specifických uživatelů. Pochopitelné! Přesto ne vždy samozřejmostí. 

Nástupem moderní technologie vzniká i spousta nových možností pro lidi se zrakovým handicapem. Pokud jste si mysleli, že zrakově postižený člověk nemá možnost si zahrát nějakou tu mobilní nebo počítačovou hru, rozhodně jste se mýlili. Tato možnost se zde opravdu nachází a proč taky ne. Že?

Proto bych se dnes chtěl zaměřit na herní svět, který je určen pro lidi se zrakovým postižením. Jak tato gamesa vypadá a kde ji nalézt, se dozvíte v následujících řádcích. 

Audio vytlačilo video

U každé hry dostupné pro lidi se zrakovým postižením je vždy na prvním místě Audio výstup. Zvuková stopa herního softwaru musí komunikovat s postiženým uživatelem. V tomto případě jde grafické zpracování stranou a nastupuje zvukový popis. Většinou se jedná o hlas, který vám v pozadí napovídá a informuje vás o základních věcech. Zvukové efekty vás doprovází a dokážou vám co nejblíže popsat vizuální stránku a tudíž si i bez zrakové kontroly umíte celkem realisticky představit, co konkrétního se může na obrazovce dít.

U samotných mobilních aplikací se jedná o jednoduché a méně náročné hry. ( Já jim říkám záchoduvky ) nejčastěji se jedná o postřehovky, které se zakládají na reakci a postřehu samotného uživatele. Aplikace se většinou ovládá jednoduchými gesty a to švihání prstů do všech světových stran a poklepání na displej. Ke zvýšení herního zážitku jsou potřeba sluchátka nasazená v uších, ale lze to vyzkoušet i bez nich.

V některých případech aplikace vyžaduje zapojená sluchátka a nelze bez nich aplikaci vůbec zapnout. Zaujalo vás to? Proto využijte obchody s aplikacemi na vašich mobilních telefonech nebo tabletech a to v operačním systému iOS i Android.

Pozor! Některé herní aplikace se mohou tvářit jakožto přístupné pro lidi se zrakovým postižením, ale opak může být pravdou. Proto si vždy raději ověřte, zda se jedná o specifickou přístupnost, než aplikaci zakoupíte. Tyto herní aplikace můžete vyhledávat pod heslem BLIND. A teď můžeme přejít k náročnějším uživatelům.

Propracovanější herní prostředí

Pokud jsem vás nezaujal oddychovkami které si lze zapnout v každém prostředí, tak zkusím oslovit i náročnější uživatele. Herní svět je obzvlášť oblíbeným tématem pro uživatele počítačových sestav a herních konzolí. V tomto případě jsou nabízeny mnohem složitější a náročnější programy, které rozšiřují nabídku samotných herních zážitků.

Zde je možnost výběru z mnoha témat a to například od závodních, strategických, deskových her až po simulátory. I v tomto případě jsou hry dostupné pro operační systémy windows a macOS.

Zajímalo by vás více? Veškeré hry určené pro stolní počítače a notebooky jsou k dispozici na stránce: www.audiogames.net 

Bourání bariér a šíření osvěty zrakového postižení je naší prioritou. Proto nám můžete pomoci a sdílet tento článek, aby více lidí zjistilo, jaké mají možnosti zrakově postižení jedinci. Každá přirozená věc přináší možnosti, které nedokážeme pochopit pokud sami nebudeme chtít. Z tohoto důvodu mi zkuste napsat do komentářů, zda jste nějakou Audio hru vyzkoušeli a jaké zážitky jste z toho měli. Možná vás překvapí, jak zajímavé může být hrát specifické hry, kde není potřeba grafické zpracování.

Tomáš Kadlec

Tomáš Kadlec

O zrak přišel ve dvaceti letech. Tím pádem dokáže porovnat obě strany. Jak vidících, tak zrakově postižených. Po boku mu kráčí nedílný společník vodící Pes Uno a společně uvádí zrakový hendikep na pravou míru. Dokazují, že mít znevýhodnění, neznamená ztratit právo na plnohodnotný a efektivní život. A to jak na osobní, tak i profesní bázi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *