Fotografie promlouvají vlastní řečí

Fotografie představovaly ještě donedávna pro osoby se zrakovým znevýhodněním nutné zlo. Ovšem jen do okamžiku, dokud někdo geniální nepřišel na nápad, zapojit umělou inteligenci. Dnes již tedy není problém prohlížet si fotografie, i když na ně vůbec nevidíte.

Protože umělá inteligence není v této oblasti zase natolik dokonalá, v některých případech nestačí. Nicméně i za těchto okolností existuje řešení. Ten, kdo fotku publikuje třeba na sociálních sítích, má možnost vlastnoručně přidat skrytý, krátký textový popissek. Pro běžné oči neviditelný, ale pro zrakově hendikepované se čtečkami nebo-li odečítači obrazovek, krásně čitelný.

Stručně o čtečce

Oficiálně se jedná o tak zvaný odečítač obrazovky, ale v běžné hovorové mluvě se zažilo označení čtečka. Je to kratší, sice neprofesionální, ovšem lépe zapamatovatelné. Proto zůstaňme i zde u tohoto označení. 

Čtečkou se myslí speciální software nebo-li funkce, nacházející se v mobilních telefonech, ale klidně i PC. V některých případech stojí nemalé peníze, jindy může být zdarma. Její hlavní účel spočívá v tom, že předčítá veškeré zobrazované informace z displeje telefonu nebo monitoru PC, vestavěným hlasovým výstupem. Ten nahrazuje zrak a jeho prostřednictvím zvládnete s trochou trpělivosti a trénováním, pracovat se současnou moderní technikou.

Při aktivní čtečce zapomeňte na ovládání telefonu a PC, jak jste zvyklý. Přednost dostává klávesnice, řada klávesových zkratek, případně specifická dotyková gesta. Se zapnutou čtečkou se ovládání telefonu a PC, od základů změní. Po jejím vypnutí se vše vrátí do normálu. Pokud si budete chtít čtečku vyzkoušet, nejdříve raději zjistěte, jak funguje. Mohlo by pro vás být celkem náročné ji vypnout a pokud nebudete alespoň trošku seznámeni s ovládáním čtečky, telefon nebo PC by se pro vás stal nepoužitelný. A to určitě nechcete.

Prostřednictvím čtečky dokážete vykonávat veškeré základní úkony. Jediné, s čím si neporadí, jsou grafické prvky a fotografie. Tak tomu bylo alespoň donedávna, než převzala iniciativu umělá inteligence. Nyní je možné i bez zrakové kontroly, prohlížet fotografie., což je rozhodně parádní posun kupředu

Fotky promlouvají

Myšleno doslova. Pokud totiž máte aktivní čtečku a postavíte se jejím kurzorem na některou z fotografií, umístěné třeba na sociálních sítích Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, pokouší se čtečka ve spolupráci s umělou inteligencí, rozpoznat obsah fotografie. Pokud se jí to podaří, hlasový výstup přečte stručný popis. Ten může být následující:

Dva stojící lidé, smějí se, obloha, strom.

Automaticky vytvořený popis fotky

Ano, není to dokonalé, ale jistou představu si přeci jen uděláte. Pochopíte, co fotografie zobrazuje a to je hlavní. I umělá inteligence má mouchy a ne vždy dokáže obsah fotografie určit. V takových případech se může vyskytnout hláška:

Obrázek nemá žádný alternativní text.

Fotku se nepodařilo popsat

Nedá se nic dělat a vám nezbývá nic jiného, než zkoušet jinou fotografii, jestli ji zvládne čtečka identifikovat a určit. Kromě umělé inteligence, existuje ještě jedna spolehlivější možnost, jak obsah fotografie rozeznat. Zásah člověka.

Zapojte představivost

Především na sociálních sítích se můžete setkat s políčkem popis fotografie pro slabozraké. To má za následek, že každý, kdo vkládá ke svému příspěvku nějakou fotografii, má možnost přiřadit stručný textový alternativní popis. Očím neviditelný, čtečkám rozeznatelný. Nic dlouhého. Bohatě stačí pár výstižných slov či vět. Aby bylo poznat, co se na fotce nalézá.

Nejlépe smysl takového políčka pro alternativní popis k fotografiím, pochopíte na Twitteru. Ze všeho nejdříve zavítejte do nastavení svého účtu, sekce Zpřístupnění. Zde zaškrtněte možnost vytvářet popisy obrázků. Nyní se vám u každé vkládané fotografie objeví možnost vepsání popisku.

Není povinný, ale když si dáte tu práci a fotografii stručně popíšete, oslovíte tímto počinem i lidi se zrakovým hendikepem. I oni vám mohou fotografii obdivovat a chválit. Nestojí to za vyzkoušení?

Stejné možnosti popisování fotografií naleznete i na ostatních sociálních sítích. Instagramu, Linkedinu, Facebooku. Tak neváhejte a zjistěte, co se stane, když některou ze svých fotografií, stručně popíšete vlastními slovy..

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *