Glosa, některá nesmyslná opatření proti COVID

Už od března, kdy začala pandemie nového koronaviru, tak jsem přemýšlel o smysluplnosti některých opatření, která byla zaváděna nebo zrušena.

Předem chci říci, že jsem sám velmi pravděpodobně Koronavirus prodělal na přelomu ledna a února, kdy se pravděpodobně objevil u nás doma. Jediné, co se mi stalo, tak to, že mi tři dny nebylo dobře. A druhá věc, nepolemizuji o tom, zda byl tento vir vyvinut v nějaké laboratoři nebo jestli jde o přírodně rozšířenou nákazu.

Celou dobu úplné karantény jsem trávil u své slečny, protože jezdím často k příbuzným do Německa a tam jsem během hlavní vlny epidemie jet nemohl. Tohle první opatření se zákazem vycestování, mělo podle mě smysl první tři týdny, následně už to bylo zbytečné. Vypnout ekonomiku a život na dva měsíce? Tohle bylo fakt špatné rozhodnutí. 

Sám jsem se s premiérem Andrejem Babišem hádal o tom, kdy a jak mají být otevřené hranice, vysvětloval jsem mu, že smysluplnější by bylo otevřít příhraniční oblasti, ne Chorvatsko, jak se stalo. Pokud jde o pendlery, tak zde jsem s nastavenými opatřeními naprosto souhlasil. Myslím si, že pendleři jsou ti, co by měli být skutečně detailně a opakovaně testováni, protože právě oni nejvíce přejíždějí do zahraničí a zase zpět. Ale to, abych si jako nevidomý musel platit při vycestování do zahraničí test na COVID z vlastních zdrojů, když jsem přesvědčen, že nejsem infikovaný, mi připadá nerozumné. Navíc takový test stojí 2000 Kč, což ne každý chce investovat.

Druhá věc jsou roušky. Já jsem byl pro roušky v prvním měsíci, ale když se zjistilo, že COVID zřejmě není nákazou, která zabíjí v Česku tisíce lidí, tak postupně začalo v této oblasti naštěstí docházet k velkému rozvolňování. Já jsem osobně za to, aby roušky byly povinné v zdr. Zařízeních a sociálních zařízeních, ale ne na úřadech, v dopravě a ne v obchodech, ale to je jen můj osobní názor.

Já si jen myslím, že je velký nesmysl chtít roušky v MHD a jinde, kam musí osoby se zdr. Postižením. Třeba mne rouška dělá problém, protože přes ní nic necítím, i když se po městě orientuji čichem. Třeba na Andělu, když hledám Starbucks, tak jdu po vůni kávy, ale s rouškou necítím nic. A pokud jde o sluch, tak přes ní nerozumím sám sobě, jiným a i obecně mám zhoršené vnímání v prostoru. Hlavně, když je ta rouška špatně udělaná, tak tahá za uši. Prostě mi vadí to, že lidé jako já musí mít roušku a nemohou to mít tak jako v Německu, kde je výjimka z nošení roušek pro osoby se ZP (tedy mají pouze doporučení roušky nosit) a druhá možnost je nechat si napsat papír o osvobození z nošení roušek praktickým lékařem. A jestli slyším, že budou chtít lidi pokutovat za nenošení roušek, tak chci vidět, jak by pokutovali nevidomého za nenošení roušky, protože já jí upřímně nosit nehodlám. Jako na nějaké kulturní akci to chápu, ale pokud musí roušky nosit lidé s různými druhy hendikepu např. nevidomí, neslyšící, vozíčkář, tak v tomhle případě je to opravdu špatně. Nošením roušky může dojít k vytvoření bariéry v rámci určitého hendikepu a k omezení samostatného fungování těchto osob. Takhle ne. Já osobně už si roušku nenasadím! Další příklady absurdnosti roušek by byly na dlouho, nemluvím už o tom, že v Nizozemsku od roušek ustupují.

Další věc je tzv. vnitrostátní semafor. První věc, která je špatně, tak barvy semaforu. Místo systému barev šedá, zelená, oranžová a červená bych tam dal oranžovou jako ten třetí stupeň ohrožení. Navíc pro nevidomé je systém, kdy vše bude záviset jen na mapce s barvičkami bez jakýchkoli dalších dat k ničemu. To souvisí s tím, že obecně informování osob se ZP v rámci první vlny bylo špatné. Nevidomí v televizi nerozumí kvůli rouškám moderátorům i hostům na ČT 24 nebo CNN Prima News, neslyšící zase nevidí mimiku atd. Prostě informovanost byla naprosto katastrofální a neprofesionálně zvládnutá. 

Co dodat závěrem? Modlím se, aby náš stát byl na podzim moudřejší, což s naší vládou asi nebude, ale snad to bude lepší než na jaře. 

Mikuláš Kopas

Mikuláš Kopas

Jsem prakticky nevidomý politický analytik, aktivista, dopravní expert a nezávislý odborník na přístupnost v dopravě pro nevidomé. Zajímám se o nové věci a snažím se komentovat a popisovat různé věci v dopravě, které se dějí. Hlavně ty, které jsou důležité pro slabozraké a nevidomé uživatele. Ať už jde o běžné cestující nebo vášnivé cestovatele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *