Glosa, proč vám mobilní telefon mluví tak rychle?

Neustále narážím na zajímavé dotazy od klientů z masáží, ale i tak všeobecně. Tím nejčastějším dotazem je, když klienti slyší mluvit můj telefon: Proč vám to mluví tak rychle? Vy tomu rozumíte?

Osobně se jim snažím vysvětlit, že potřebuji pracovat s technologiemi v reálném čase a tak, abych zvládl bez nějaké prodlevy přimět mobilní telefon ale i PC číst hlasovým výstupem v takové rychlosti, aby se robotická řeč nesekala a zvládala reagovat v reálném čase bez zbytečných prodlev. Přeci jen jde o techniku a než čtečka zpracuje zadaný požadavek, chvíli to trvá. A tak není divu, že si lidé se zrakovým hendikepem dříve nebo později zvyknou na rychlejší odezvu, než bývá běžná přirozená rychlost řeči. Pokud bych měl totiž rychlost robotické řeči zpomalenou, trvalo by delší dobu, byly by větší prodlevy, než by mi telefon či PC, přečetlo aktuální informaci, na které je zrovna kurzor.

Abych vše zvládal v reálném čase a bez prodlev, bez záseků, postupně jsem si zvykl na rychlejší vyjadřování, rychlejší robotickou řeč odečítačů nebo-li čteček obrazovek. Je ovšem pochopitelné, že pokud člověk slyší robotický hlas poprvé, vyžaduje pokud možno co nejpomalejší odezvu, protože má problém výslovnosti hlasu včetně jeho intonace, vůbec porozumět. Stále jde totiž spíše o robotickou a umělou intonaci hlasu, než vyloženě lidskou. A ta se musí na poslouchat stejně, jako výslovnost jakéhokoli cizího jazyka např. Angličtiny.

Ovšem i u mých klientů z masáží pozoruji, že když slýchají můj telefon hovořit častěji a častěji, po několika dalších návštěvách (masážích) jim nečiní žádný problém rozumět mému odečítači v telefonu, i když hovoří rychleji, než bývá běžné.

Jde tedy pouze o zvyk. Časem rychlejší dialogy a řeč na posloucháte a nedělá vám sebemenší potíže. Proč ale tento článek vlastně vznikl?

Streamovací služba Netflix představila novinku. Zrychlování a zpomalování mluvených dialogů u filmů. Zpomalení má pomoci neslyšícím lépe vnímat a stíhat titulky, zrychlení zase mohou podle národní federace nevidomých z USA, uvítat nevidomí lidé, kteří jsou zvyklí vnímat řeč ve zrychlené formě právě kvůli odečítačům obrazovek.

V souvislosti s Netflixem a touhle novinkou, jsem obdržel od několika našich čtenářů dotaz, jestli bych ji využil. Jestli bych rád poslouchal zrychlené dialogy i u filmů. Osobně zrychlenou řeč používám pouze v rámci čtečky obrazovky na telefonu a PC, abych dokázal s technologiemi pracovat v reálném čase jak uvádím výše, ale přirozená lidská řeč je něco jiného, než ta robotická. V rámci běžných mluvených dialogů hovořím přirozeně, tak akorát jak to vyžaduje aktuální situace, ne zrychleně. Pokud slyším někoho mluvit zrychleně a není to čtečka obrazovky pro zrakově hendikepované v chytrém mobilním telefonu nebo PC, jsem na tom stejně jako ten, co slyší poprvé robotický hlas čtečky. Mám problém zrychlené lidské řeči porozumět.

Pokud bych se měl tedy vyloženě vyjádřit k novince Netflixu jako takové, ne. Osobně bych zrychlení mluvených dialogů u filmů nevyužil, protože mám rád plynulou, přirozenou lidskou řeč nikoli zrychlené drmolení.

Věřím, že po přečtení tohoto článku jste zase o něco moudřejší. A že když uvidíte zrakově hendikepovaného člověka a uslyšíte jeho telefon, jak si něco hrozně rychle drmolí, už se nad tím nebudete tak pozastavovat. Tolik můj názor k novince v rámci Netflixu a objasnění situace s vnímáním zrychlené řeči. Celý tento text si dovolím zakončit otázkou na vás všechny. Vy osobně novinku Netflixu uvítáte? Budete si zpomalovat nebo zrychlovat mluvené dialogy filmů?

Zdroj:

TheVerge

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *