Goodreads, nástroj pro vášnivé čtenáře

V knihách se ukrývá moudrost. Když se do nich ponoříte, můžete prožít nezapomenutelná dobrodružství, navštívit zajímavé kraje, ale i získat velké množství znalostí. Ten kdo rád čte, má představu i o věcech, nad kterými ostatním zůstává rozum stát. Nicméně ty časy, kdy byly knihy považovány za důležitý mezník lidstva, ustupují do pozadí. Těžké svazky nahrazují elektronické publikace, audio knihy či filmová zpracování. I když v dnešní době není tolik čtenářů jako dřív, přeci jen někteří lidé nedají na knihy dopustit ať už v elektronické nebo audio podobě. A právě pro všechny současné knihomoly je určena aplikace Goodreads.

Kapesní katalog knih

Ve skutečnosti jde o rozsáhlou databázi různých titulů včetně těch zahraničních. Můžete si vyhledat jakoukoli knihu, pročíst si její anotaci a následně si zvolit, jak s ní naložíte. 

Pokud jste ji někdy dříve četli, patří na vaši poličku do přihrádky přečtených knih. V případě, že si tuto knihu plánujete přečíst, slouží k tomu další přihrádka se stejným názvem. Jestli knihu zrovna čtete, pak neváhejte a vložte ji do přihrádky nyní čtu. Když si knihy správně roztřídíte, snadno je naleznete.

To ovšem není všechno. Goodreads toho umí mnohem víc. Kdyby tato aplikace zvládala pouze třídění publikací, nedokázala by mnoho uživatelů zaujmout. Její kouzlo spočívá zcela v něčem jiném.

Pochlubte se svými úspěchy

V přihrádce s právě čtenými knihami se nemusíte kochat pouze seznamem rozečtených titulů. Po rozkliknutí jednotlivých položek, můžete zaznamenávat, jak jste ve čtení daleko. Určete si, jestli budete zapisovat počet přečtených stránek nebo úspěšnost čtení v procentech. Své pokroky v prokousávání se knihou lze i komentovat a sdílet na sociálních sítích. V okamžiku, kdy dojdete na poslední stránku, ukončíte příslušným tlačítkem čtení. Následně dostanete možnost celkově knihu ohodnotit a případně na ni napsat recenzi. Kniha se automaticky po tomto kroku přesune do přihrádky s přečtenými tituly.

Překonávejte sami sebe

Parádní motivací ke čtení knih je překonávání různých výzev. V případě, že se na to cítíte, nastavte si ve svém profilu počet knih, které jednoznačně přečtete např. za rok. A pak se zkuste překonat. Dokážete to?

Můžete si vytvořit také seznam přátel, kteří stejně jako vy, rádi čtou. Pokud používáte např. Facebook, po propojení této sociální sítě s Goodreads, se automaticky zobrazí všichni vaši přátelé, používající též tuto aplikaci. Pokud chcete, můžete hodnotit jejich výkony ve čtení knih nebo si s nimi psát zprávy. V případě zájmu lze přidat přátele i ze svého seznamu kontaktů.

Bez uživatelského účtu to nejde

Pro správnou funkčnost aplikace je nutné vytvořit si uživatelský účet. To zvládnete během několika jednoduchých kroků za pár vteřin. Bez vlastního účtu nebudete schopni využívat všechny možnosti aplikace, což by byla rozhodně škoda. Registraci je možné učinit přímo přes aplikaci nebo díky přehlednému webovému rozhraní.

Databáze publikací v Goodreads je skutečně velice rozsáhlá. Občas se ale může stát, že v ní svoji oblíbenou knihu nenajdete. Pokud ji vlastníte v tištěné podobě, není nic jednoduššího, než se postarat o její zařazení. Stačí k tomu použít záložku pro naskenování titulu přímo z aplikace s pomocí fotoaparátu ve vašem iPhonu nebo iPadu.

Nástroj Goodreads kromě mobilní aplikace nabízí též webové rozhraní. To může být pro ovládání mnohdy pohodlnější především při vyhledávání titulů a jejich řazení do jednotlivých přihrádek. Ostatně vyzkoušejte sami.

Goodreads neslouží ke čtení

Jak bylo zmíněno výše, nejedná se o čtečku knih, ale spíše o kapesní katalog s rozšířenými funkcemi. To znamená, že vy si sice dokážete najít svoji oblíbenou publikaci a určit si, jestli ji budete číst nebo  se na to právě chystáte. Ale nikdy nezvládnete rozevřít její stránky a pustit se do opravdového čtení.

Goodreads slouží pouze k zaznamenávání různých úkonů, týkajících se knih a k motivování čtenářů. Jednotlivé tituly si bez potíží vyhledáte a vložíte do určených přihrádek. Nicméně když si některý z nich chcete skutečně přečíst, musíte si knihu nejdříve sehnat buď v tištěné, elektronické nebo audio verzi. Do Goodreads vkládáte především své čtenářské pokroky. Myslete na to.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *