Hančiny cesty za poznáním, Neratov, nový začátek zaniklé obce

Tohle nádherné místo jsme s mým mužem objevili na našich toulkách po České republice. Stačilo jen jednou špatně odbočit a náhle se před námi rozprostřelo malebné zákoutí Orlických hor. Konkrétně se jednalo o vesničku Neratov.

V této malé vesnici jsme získali pocit, že všude kolem se nějak drží pozitivní, tedy spíše zvláštně krásná energie. Vůbec jsme netušili, kam jsme to zabloudili.   Odpovědi jsme našli na tabulích, které tady všude mají, aby si lidé mohli o historii Neratova přečíst.

A právě na informačních tabulích jsme se dočetli, že obec Neratov objevil kněz Josef Suchár takřka náhodně v roce 1987. Josef znal Orlické hory jako své boty. Dříve tu působil ve skautském táboře. Po roce 1989, kdy mohl vykonávat kněžskou činnost veřejně, požádal biskupa o přidělení farnosti. Začal působit v Rokytnici v Orlických horách a postupně dostal 11 dalších farností, včetně té v Neratově. Možná už někdy tou dobou přemýšlel, co by pro Neratov mohl udělat, aby tato malebná vesnička povstala znovu z popela úplně jako bájný Fénix.

Významné poutní místo

 Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl už od druhé poloviny 17. století poutním místem. Tenkrát byl ovšem pouhou zříceninou, stály v podstatě pouze obvodové zdi. Z dřívějších časů se zde zachovala natolik výjimečná atmosféra, která tajemnou mocí přitahovala do Neratova tisíce poutníků. Josefa kostel vyloženě uchvátil a rozhodl se ho stůj co stůj zachránit.

Čelní pohled na kostel v Neratově
Kostel Neratov
Kostelní skleněná střecha a interiér kostela
Skleněná střecha kostela

Nová střecha kostela je prostě úchvatná, právě proto, že je skleněná a do kostela může slunce. Máte pocit, že jste najednou tomu nebi nad vámi nějak blíž.  Oltář je z tureckého travertinu, vypadá jako rozervaný. Jsou v něm uloženy ostatky Jana Pavla II. Tento člověk je pro obyvatele Neratova hodně uznávaný, vzhledem k blízkosti polské hranice. V minulosti tu žili Češi, Poláci, i Němci, většina věřících.

Nad oltářem jsou zavěšena andělská křídla. Motiv Panny Marie je převzatý z jediného dochovaného dokumentu, který se podařilo najít. Socha zmizela po odsunu sudetských Němců. Nevíme, jestli byla zničená, prostě není. Ale zbyl po ní pouze malý obrázek, linoryt. Když se podíváte na tohle ztvárnění z jakékoli strany, pokaždé bude vypadat jinak. I v případě, když si s obrázkem pohrávají sluneční paprsky, mění se.

Ke kostelu se váže neuvěřitelná zajímavost. Přesně v datu 24. prosince pokud svítí slunce, sluneční paprsky dopadají skleněnou střechou na svatostánek. Pokud bychom zavítali do historie a prostudovali si knihu zázraků, uloženou v muzeu Zámrsk, dočetli bychom se, že se k tomuto poutnímu místu váže označení 1100 uzdravení. Zde máme tedy nejspíš odpověď na otázku, proč jsem v minulosti přicházelo tolik poutníků.

Hana stojí u pramene poblíž kostela
Hana u pramene vedle kostela

Oprava kostela v liduprázdné vesnici by však neměla velký smysl. Vize byla ovšem jasná, oživit vesnici. Postupně začali pomáhat přátelé, chataři i chalupáři z okolí.   Rodiny přátel dokonce opustily Prahu, aby přesídlily do Neratova natrvalo. Společné úsilí přineslo prvotní úspěch, když se 15. srpna 1990, odsloužila pod širým nebem před kostelem první mše.

Hendikep v Neratově neznají

Sdružení Neratov ve svých začátcích pomáhalo všem, kteří byli jakýmkoli způsobem znevýhodněni nebo vyloučeni ze společnosti. Zázemí zde našli jak opuštěné děti a mentálně postižení, tak osoby závislé, po výkonu trestu či bez domova. Tyto různorodé skupiny však ne vždy dělaly ve vzájemném soužití dobrotu a tak se rozhodlo, že Sdružení Neratov se bude nadále zaměřovat pouze na pomoc opuštěným dětem a dospělým lidem s mentálním, psychickým nebo zdravotním znevýhodněním.

Sídlo sdružení Neratov
Budova Neratovského sdružení

Tady v Neratově se lidé s handicapem nelitují. Považují se za plnohodnotné, a tak je k nim i přistupováno. Vše, co se zde děje, se nedělá pro ně, ale s nimi. To je také důvod, proč pracují v místních službách, ať už jde o restauraci, obchod, prádelnu, jídelnu, případně, ubytovací zařízení.  Někteří provádí úklid ve škole nebo v ubytovacích zařízeních pro děti i dospělé. Mají zde i speciální školu pro děti z různými handicapy. Pracující i děti se sem totiž sjíždějí s  hodně širokého okolí. Někteří to domů mají daleko, tak přes týden bydlí právě v Neratově. 

Mnoho zdejších pracovišť například zahradnictví či prádelna, totiž fungují jako chráněné dílny. V místní hospůdce jsme si dali dobrý oběd spolu s pivem z místního pivovaru, koupili pivní dárky pro přátele, v obchodě pořídili nějaké drobnosti vyrobené právě v chráněných dílnách. Tehdy jsem si říkala škoda, že tohle není blíž Brnu.

Chráněných dílen je i u Brna sice spousta, ale zde v Neratově by se úplně jinak pracovalo. Všichni se usmívají, jsou milí, příjemní a šíří všude kolem sebe pozitivní energii.  Prožili jsme zde nádherný den plný klidu, pohody a rozjímání.

Pozitivní energie na rozdávání

Myšlenka záchrany téměř zaniklé obce, mě nadchla natolik, že se na toto místo pravidelně alespoň jednou ročně vracím a čerpám zde pro mě tolik potřebnou energii. Doporučuji ho navštívit všem, kteří mají rádi místa z historií i současností.

O víkendech a svátcích je tu hodně poutníků, kdo má raději klid, je lepší zavítat sem ve všední den.  Pokud přijedete do těchto míst třeba až za tmy nebo brzy ráno, nevadí. Kostel je totiž otevřen nepřetržitě. Ve dne i v noci.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

1 komentář: „Hančiny cesty za poznáním, Neratov, nový začátek zaniklé obce

  • Profilový obrázek
    12. 2. 2020 (13:19)
    Permalink

    Vyšla k tomu knížka Zázrak v Neratově, kde otec Suchár vypráví, jak to všechno vzniklo a jak se daří udržet projekty do současnosti a k tomu připojil i pár slov o své duchovní dráze, z jakých kořenů vyrostl a tak. Čte se to jedním dechem.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *