Hanka se dělí o Vánoční zvyky své rodinky

Vánoce se kvapem blíží a já už mohu napsat, že jsem připravená. Uklizeno, napečeno, dárky zabalené. Stromeček je postavený ve vodě v chladnu, aby déle vydržel. Začíná čas, který doma nazýváme těšící.

Každoročně se těšíme na předvánoční čas a hodně si ho užíváme. Cestujeme na výstavy betlémů, či kostelů vyzdobených jesličkami. Výstav s vánoční tématikou bohužel moc není, téměř vše je zrušeno. 

Slámový betlém
Betlém

Jezdíme se podívat na slámový betlém na Jezera, což je část Pozořic. Parta nadšenců tam každý rok vyrábí ze slámy hotová umělecká dílka. Vy kdo bydlíte okolo Brna a máte děti, udělejte si výlet stojí to za to.

Kostely v celé naší zemi jsou v předvánočním i vánočním čase opravdu krásné, voní v nich čerstvé stromečky, jesličky jsou obklopeny rodinami s dětmi a děti se ptají na vše, co je zajímá.

Babičky i dědečkové, (i ti mladší) co mají malá vnoučata, mi dají za pravdu, že s dětmi ať už vlastními, nebo vnoučátky jsou vánoce takové krásně dětsky radostné.

Vnuk Hanky s jablkem sedící na pařezu.
Hančin vnuk

Vzpomínám si na jedny s prvních vánoc, kdy jsme hlídali vnuka a vymýšleli jak ho zabavit a zároveň vymyslet vycházku v lese která by ho bavila. Vzali jsme tedy košík jablek, které už nebyla pěkná a nesli jsme do lesa zvířátkům nadílku. Vnuk poctivě roznášel jablíčka na pařezy a povídal, že když jsou ty vánoce, ať si zvířátka také pochutnají.

Druhý den nás překvapil dotazem, jestli půjdeme zase nadělovat, nebo se podíváme, jestli už to mají zvířátka snězené. Šli jsme tedy kouknout do lesa, jestli zvířátkům chutnalo. Všechna jablíčka zmizela, vnuk byl nadšený. Od té doby chodíme každý rok nadělovat do lesa zvířátkům.

Vnuk má také odmala rád kostel ve Křtinách. Nejsme věřící lidé, ale kostel je opravdu krásný a moc rádi se do něj vracíme. Nejdříve se vnoučkovi líbili obrázky na zdech i stropě, potom si všimnul ozvěny, ta ho zaujala.  Teď už se těší na zvonkohru, která tam je a on si může zvony poslechnout. V době vánoc jev kostele i betlém, vánoční stromečky, všude hoří svíce. Svíčku zapálíme v kostele i na místním hřbitově, kde odpočívá část naší rodiny. Světýlka svíček mají děti rády.

Naše příprava na vánoce je tedy hotová. V sobotu půjdeme na každoroční nadílku do lesa a samozřejmě se půjdeme podívat do kostela i zapálit svíčky těm co jsou tu s námi, i těm kteří už se na nás dívají shora.

Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce, zkusme si je užít a potěšit naše blízké, rodinu i známé, kamarády.

Nechme se unášet klidem a pohodou nastávajících svátečních dní, popřejme si navzájem především hodně zdraví, pohody a radostně-klidné Vánoce.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

1 komentář: „Hanka se dělí o Vánoční zvyky své rodinky

  • Profilový obrázek
    17. 12. 2021 (20:50)
    Permalink

    Optimismus a radost z Vánoc a ze života! To potřebujeme všichni! Děkuji za krásný příspěvek.

Komentáře nejsou povoleny.