Hendikep, který neexistuje

Některé události v našem životě se dějí bez toho, abychom je mohli nějak ovlivnit. Člověka, kterého bych vám chtěla v tomto článku představit, znám poměrně dlouho. Kluk, vždy se mu líbil tanec a věnoval mu veškerý volný čas, byl úspěšným reprezentantem ve Street Dance za Českou republiku. 

To vše stihnul do svých 25 let. Tancem žil, hodně ho bavil a snažil se ho přiblížit i mladší generaci. Dělal trenéra mladším i starším žákům. Sám trénoval a připravoval se na soutěže, byl úspěšný a ke spokojenosti mu nic nechybělo.

Tanečník na mezinárodní soutěži zachycen v akrobatickém pohybu
Tanecnik na mezinarodni soutezi

ZDRAVOTNÍ PROBLÉM VŠE ZMĚNIL

V době prvních zdravotních komplikací jej začaly omezovat bolesti zad. Známe to všichni, ovšem pro tanečníka je to katastrofa. Najednou nemůžete cvičit, hýbat se a jen chodíte po doktorech, přehazují si vás jak horký brambor a nikdo s vámi nechce nic mít. V tomto věku vám přece nemůže nic být mladý muži, slyší v každé ambulanci kam je odeslán.

 Po nějakém čase, kdy si oběhnul standardní kolečko vyšetření, se nezjistilo vůbec nic. Bolesti zad jsou ale opravdu nesnesitelné. Dostane tedy silná analgetika, bez kterých nemůže vůbec nikam dojít. Ale příčina?

LÉKAŘI JEN KRČÍ RAMENY

V necelých 25 letech začnete přemýšlet, co budete dělat? Nemůžete ani chodit, natož pracovat a lékaři jen krčí rameny. Najdete si tedy jiného lékaře mimo svoje bydliště. Přesvědčíte se, že opravdu na bolesti, které máte, krom utišujících léků nic nefunguje. Nenašlo se nic, co by mohlo vaše bolesti zad alespoň zmírnit.

Po téměř roce neschopnosti cokoliv dělat, už se na vás obvodní lékař dívá jako na hypochondra.  Vy pořád nemůžete bolestí spát, pokud si nevezmete léky, které už ale berete dlouho. Nakonec se obrátíte na svoji zdravotní pojišťovnu. Tam vás lékař ujistí, že máte samozřejmě na veškerá vyšetření nárok a obvodní lékař vám je napíše, nebo vás doporučí k odborníkovi. Obvodní lékař je ale odmítá napsat, protože před rokem vyšetření nic neukázalo a nyní má asi strach, že je pojišťovna nezaplatí. Nic se tedy nevyřešilo a vy se stále nemůžete hýbat.

Tanec už ne, navíc diagnóza neznámá

Okolnosti vás prostě a jednoduše donutí vzdát se svých největších potěšení a koníčků, nemůžete si ani najít práci. Kamarádi co občas potkáte, se vás ptají jen na zdravotní stav a vy o tom opravdu nechcete už ani přemýšlet, natož mluvit. Čas stále běží. Uvědomujete si, že tanec už pro vás skončil.

Přemýšlíte, co se svým životem dál. Chodíte po pohovorech, ale je vám jasné, že práci co nejméně fyzicky namáhavou neseženete. Jste si vědomi toho, že v ČR nezapadáte do tabulek jako člověk  XY ,který má jasnou diagnózu. Vaše komplikace jsou jednou velkou neznámou. Jednoduše neexistují.

Jste pro lékařskou veřejnost případ, který má velký problém s bolestí, ale zdroj bolesti není znám. Tohle vše trvá asi 9 měsíců.

MEZIHRA

Vlivem nastavení systému nemocenské, kdy po 12 měsících končí podpůrčí doba a vy, i když jste dále v pracovní neschopnosti, peníze se vám již nevyplácí. Běžně se takový případ předává posudkové komisi, která přezkoumá zdravotní stav a případně je nemocnému přiznán invalidní důchod. Tohle je však možné, jen když máte diagnózu.

 Pod tíhou těchto okolností byl náš hlavní hrdina nucen hledat si práci, i když se cítil špatně. Peníze ovšem nutně potřeboval. Nakonec nastoupil tedy do zaměstnání, kde ale vydržel pouhé tři dny.

 Během takové krátké doby dostal zánět do obou rukou, bolesti v kyčli byli tak velké, že nemohl vstát z postele. Lékař neviděl jinou možnost, než znovu napsat neschopenku. Nyní už ale bez dalších vyšetření. Musel počkat, až se ruce zklidní a poté mu bylo doporučeno zkusit jinou práci.

NAKONEC HAPPYEND?

Při dalším pokusu se na něj usmálo štěstí, našel si práci, která mu umožňovala střídat pohyb i odpočinek. Jako bonus byl ještě skvělý pracovní kolektiv, který ho podpořil. Již zde pracuje více než půl roku a je spokojený.

Tohle vše bylo možné pouze díky jeho neúnavnému odhodlání, nepodlehnout nepřízni osudu. Celou dobu se protahoval, posiloval a snažil se udržet aspoň v minimální kondici.  Tušil, že jakmile se přestane hýbat, bude zle. Musel bohužel opustit svůj milovaný tanec, ale mohl se začít věnovat jinému svému koníčku, který vhodně spojuje pohyb i možnost odpočinku.

Tanečník v akci
tancime

Udržoval styky se svým zdravým okolím, podařilo se mu udržet si optimistickou mysl. Další přátelé přibyli s novým koníčkem.

POSELSTVÍ 

Na tomhle příběhu jsem vám chtěla ukázat sílu vůle obyčejného kluka. Představte si, jaký by to mělo konec, kdyby se podal nepřízni osudu, rezignoval a uzavřel se do sebe. Raději nedomýšlet.

Uvědomila jsem si, že i my, lide s handicapem, bychom si měli udržet aktivní a veselou mysl. Zjistíme, že kolem nás je spousta možností, jak si náš život udělat lepším. Pojďme objevit naše nové obzory, život bude bohatší a veselejší. Snažme se svým pozitivním přístupem motivovat lidi kolem sebe.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *