Integrovaný záchranný systém z pohledu nevidomého

Marek je nevidomí masér, který svou práci zbožňuje a dělá jí na výbornou. Kromě masáží a své přítelkyně má ještě jednu vášeň. Do slova a do písmene je Marek blázen do integrovaného záchranného systému. (Zkratka: IZS). Na člověka s handicapem je to dost neobvyklá záliba. Přináším vám proto exkluzivní rozhovor, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavého. Jste připraveni? Pohodlně se usaďte a začtěte se do následujících řádků. 

Vítám tě Marku na portálu GiebNews. Jsem rád, že jsi přijal nabídku na rozhovor a moc si toho vážím. Můžeš nám do začátku říct, jakou máš zrakovou vadu?

Já vlastně nevidím od prvního roku svého života. Vlivem nedonošení a posléze spálením sítnice, mi chybí tři čtvrtě oka. Oči mi zakrňují a musím nosit černé sluneční brýle, protože to není moc hezký pohled. V ničem mi to ale nebrání a mohu žít normální život. 

Jak si se vůbec dostal k takové pro nevidomého člověka atypické zálibě, konkrétně k zájmu o IZS?? 

V dětství jsem se hodně koukal na seriály jako třeba pobřežní hlídka a záchranáři. Bral jsem to jako zajímavost a bavilo mě se na to koukat. Časem mě tato oblast úplně pohltila a chtěl jsem zjistit, jak to funguje doopravdy. V praxi u záchranářů, policie a hasičů. Od svých patnácti jsem si o tom začal číst na internetu, Facebooku a získával nejrůznější zdroje. Vyvrcholilo to v dospělosti, kdy jsem to začal brát jako zálibu a životní styl. 

Co tě na tom baví nejvíc?

Nejvíc mě baví činnost záchranné služby jako takové. Ohledně integrovaného záchranného systému mě baví několik věcí. Koordinace složek, výjezdy a zásahy. Zajímám se o to, proč si lidé tuto práci vybírají a mnoho dalšího. Vidím v tom smysl a nejsem lhostejný k pomoci lidem. 

Prozradím na tebe, že jsi se dokonce zúčastnil záchranného cvičení jako figurant. Můžeš nám o tom něco říct?

Začalo to zhruba takhle. Chtěl jsem se hrozně moc angažovat v integrovaném záchranném systému. Bylo mi jedno jak ale nevěděl jsem, co pro to udělat. Na facebookové stránce záchranáři Česká Kamenice, která sdružuje figuranty a nadšence jsem četl, že hledají figuranty na jednu akci. Moc mě to zaujalo a chtěl jsem se tam stůj co stůj dostat. Tak jsem jim napsal a oni mě oslovili. Prý je to pro ně zajímavá zkušenost mít na taktickém cvičení nevidomého člověka. Byl jsem tam jen jednou. Pro mě je už velký úspěch to, že jsem tam byl a mohl se zúčastnit.

Přijel jsem tam, domluvil se, co a jak a zůstal jsem tam čtyři dny. Byli tam minimálně tři modelové situace, jako například simulace dopravní nehody. Představte si rozbitá auta, kde jsme figurovali jako posádka jednoho vozidla. Já měl simulovat zraněného člověka.

Namaskovali mě tak, že jsem měl otoky a krvácení. Měl jsem hrát takzvaně komoční stav. To znamená nevolnost, ztráta paměti a měl jsem křičet pomoc, pomoc, to bolí, když mě vyprošťovali z auta. Záchranáři komunikují jinak se zdravým a jinak s nevidomým člověkem. Ve vypjaté situaci to člověk vnímá jen zřídka.

Taky tam byla situace, ve které jsem se sápal z řeky a byl jsem zraněný a zmatkoval jsem. Namaskovali mě tak, že jsem měl zranění ruky a běhal jsem po břehu a volal jsem o pomoc.

V rámci této akce jsem se kromě modelových situací, zúčastnil také různých prohlídek a workshopů se záchranářskou tématikou. Modelových situací, kde jsem účinkoval jako figurant, bylo víc, ale ty výše popisované, byli nejzajímavější.

Já sám vlastním asi dvě lékárničky a možná budu mít i termo fólii. Byl jsem masírovat v jedné firmě a dostal jsem od nich stetoskop. Doma mám spoustu věcí se záchranářskou tématikou. 

Jednou jsi mi říkal, že by si chtěl defibrilátor. Pořád ho ještě chceš?

Jednoho dne se mě zeptala mamka, co bych si přál na Vánoce. Odvětil jsem jí, že bych si moc přál automatizovaný externí defibrilátor. Ona si zaťukala na čelo a asi i vyvalila oči, jestli jsem se náhodou nezbláznil. Do dneška ho nemám, i když bych ho moc chtěl. 

Zkusíš nám ve stručnosti vysvětlit, co to ten integrovaný záchranný systém (zkratka: IZS) je?

Složka IZS obsahuje záchranáře, policii, hasičský sbor a městské strážníky. Občas také i některé vojenské útvary. IZS má obecně na starost péči o zdraví a bezpečnost majetku a osob. Záchranáři mají na starost zdravotnictví. Hasiči mají na starost technické zabezpečení majetku a osob. No a policie má na starost bezpečnost. Ta sama o sobě součástí IZS není, ale ve spolupráci s několika spřátelenými složkami, do IZS také občas spadá. Jinak ovšem policie čistě působí v oblasti bezpečnosti.

To samé platí u strážníků. I když oni mají na starost prevenci a přestupkové jednání. Na tohle téma by se dalo bavit třeba i celý den.

Kdybys nebyl handicapovaný, jakou práci bys rád dělal?

Živím se jako masér. Tato práce se mi líbí a  baví mě. Kdybych ale byl zdravý a vidící člověk, určitě bych si vybral záchrannou službu. Protože z těch složek je podle mě nejlepší.

Samozřejmě jsou všechny složky záchranného systému velice důležité, ale mě uchvátila hlavně ta jedna. Na záchranářích se mi líbí, že zdravotníci mohou případného pacienta ošetřit téměř kdekoli. Oni vlastně musí stanovit diagnózu před transportem a urgentním příjmem. 

Určitě jsi už slyšel o mobilní aplikaci Záchranka. Jak ji osobně vnímáš?

Je to prostě fajn věc, i když z pozice nevidomého nemám zatím bohužel žádnou zpětnou vazbu. Chytrý mobilní telefon mám teprve krátce a ještě se s ním seznamuji. Nicméně aplikace Záchranka je rozhodně užitečná věc hlavně v rámci určování aktuální polohy a zdravotního stavu volaného.

Mám k tobě poslední otázku. Co bys rád vzkázal našim čtenářům?

Chtěl bych apelovat na všechny čtenáře a lidi všeobecně. To, že se zajímám o integrovaný záchranný systém znamená, že nejsem lhostejný pomoci druhým lidem. Je jedno, jestli se jedná o záchranu života, nebo cokoli jiného. Moc bych si přál, abychom nebyli k ostatním tolik lhostejní. Jde o to, že nikdo nikdy neví, co se může stát a tu pomoc budeme potřebovat taky, Když odmyslíme první pomoc, tak je vždy lepší udělat alespoň něco, než nic. Přeji si, aby ta lhostejnost nebyla tak obrovská a abychom si navzájem pomáhali.

Poznámka autora

Marek by se hrozně rád zúčastnil různých taktických cvičení jako figurant. Jeho znalosti na toto téma mě vždy fascinují. Přejme mu hodně štěstí a držme palce. Marek je důkazem toho, že i nevidomý člověk může vést normální život a mít nejrůznější koníčky. 

Jan Šimek

Jan Šimek

Mým povoláním a smyslem života je masírovat lidi. Zajímám se o asistivní technologie pro zrakově postižené. Mám úžasného vodícího psa, na kterého nedám dopustit. Mám zbytky zraku ale v normálním životě mi to v ničem nebrání a vedu normální život jako kdokoli jiný. Mým cílem je, aby nás lidi začali brát jako normální lidi a aby pochopili, že to že máme handicap, neznamená že nemůžeme vést normální život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *