iPad v rukou nevidomého. Osobní zkušenosti, postřehy

Poslední dobou nabývám dojmu, že poptávka po noteboocích všeobecně slábne. Lidé cílí na minimalistická zařízení, jako jsou tablety, protože jim zajišťují větší přenositelnost a využitelnost v terénu. Tento trend se začal projevovat i u zrakově hendikepovaných klientů společnosti GiebHelp servis s.r.o., kteří v hojném počtu chtějí spíše tablet, než notebook.

Konkrétně Apple se netají tím, že své iPady má již na takové úrovni, kdy notebook není v podstatě potřeba. Co je na tom pravdy a skutečně notebook lze odsunout do pozadí? Protože se mi v tomhle směru hromadí velké množství dotazů, musel jsem na tuto situaci efektivně reagovat. Už několik týdnů zkouším pracovat na iPadu a zjišťuji, co na něm dovedu zvládnout, v čem mě omezuje. Přečtěte si mé postřehy práce na iPadu a situaci posuďte sami.

Výběr vhodného iPadu není jen tak

Záleží na několika základních faktorech, nad kterými se hodí zamyslet:

  • Mobilita
  • Pohodlí
  • Ovladatelnost
  • Efektivita práce

Rozhodně nedoporučuji vybírat si iPad jen tak od stolu z domova či kanceláře. Před provedením objednávky, je nejlepší se poradit s odborným konzultantem nebo obchodníkem. Pokud bych měl mluvit ze své vlastní zkušenosti, chybělo málo a kupu bych litoval.

Vycházel jsem totiž z předpokladu mého kompletního zrakového hendikepu. Nepotřebuji zařízení, které by disponovalo zbytečně velkou úhlopříčkou displeje. Stejně se na něj koukat nehodlám. Ovládání dotykovými gesty zvládnu i na tom nejmenším modelu, který je na trhu. Ideální mi připadal iPad s velikostí displeje 10,2 palců. Malý, skladný, efektivní a elegantní. Navíc nově k němu mohu připojit externí klávesnici Apple Smart Keyboard pro jednodušší práci, než pouze prostřednictvím dotykového displeje.

Měl jsem jasno a už jsem chtěl preferovaný iPad přidat do nákupního košíku, když mě napadlo zavolat obchodnímu zástupci firmy, od které beru veškerá Apple zařízení + příslušenství pro své zákazníky v oblasti zvláštních kompenzačních pomůcek. Na základě telefonického rozhovoru vyšlo najevo, že můj výběr nebyl tak docela šťastný.

Poté, co jsem obchodníkovi nadiktoval všechny své požadavky a k čemu chci iPad využívat, byl mnou zvolený iPad s velikostí displeje 10,2 palců, odsunut na druhou kolej. Chtěl jsem totiž víceúčelové zařízení a když už do iPadu hodlám investovat, nejde mi jenom o tu placku. Ať je to zařízení se vším všudy, tedy i s připojitelnou klávesnicí. A právě s klávesnicí byl u mnou preferovaného iPadu problém.

iPad jsem vlastnil už dřív. Tenkrát model mini u kterého mi nevyhovovalo, že k němu nelze dokoupit originální příslušenství v podobě externí klávesnice. A to takové, aby splňovala současně funkci ochranného pouzdra tabletu. Na trhu existuje sice několik možných variant od výrobců třetích stran, ale fakt se mi nechtělo kupovat několik klávesnic a zjišťovat, která je nejvhodnější.

Stejně mi nakonec nic jiného nezbylo, než po nějakém modelu externí klávesnice sáhnout, abych mohl využít potenciál iPadu naplno. Bohužel se mi kup nezdařil a klávesnice, která mi dorazila, byla celá gumová, nehmatná, nedal se u ní zjistit stav baterie a vůbec nebyla přívětivá mým prstům. Druhou variantou byla klávesnice na tužkové baterie, které mě fakt nebavilo čas od času dokupovat a měnit. iPad jsem tedy pln nechuti nakonec prodal 

Doba pokročila. iPady se od základů změnily, na trhu se objevilo originální příslušenství včetně externích klávesnic či dotykových tužek Apple Pencil. Tužku fakt nevyužiji, ale klávesnici rozhodně ano. Nastal čas vyzkoušet iPad znovu a to kompletně s originální klávesnicí Apple Smart Keyboard, která splňuje všechny mé požadavky včetně ochrany celého tabletu.

No a protože jsem tak nějak pořád zastával názor, že velkou úhlopříčku displeje fakt nepotřebuji, první iPad, který umožňoval připojení originální klávesnice Apple Smart Keyboard, disponoval úhlopříčkou 10,2 palců. Ovšem po konzultaci s obchodním zástupcem se ukázalo, že koupě tohoto modelu by nemusela být šťastná.

Zatím co u 11 palcových a 12,9 palcových iPadů Pro, Smart Keyboard, chrání iPad ze všech stran, u iPadu s velikostí displeje 10,2 palců, se klávesnice nešikovně připojuje a chrání tablet jen z přední strany. Někomu to může stačit a vyhovovat, jiným vadit.

Představoval jsem si iPad s připojenou klávesnicí podobně jako notebook. Zaklapnete, vstrčíte do příruční tašky a máte hotovo. Položíte na stůl, otevřete a pracujete podobně jako na notebooku. A tento komfort mi dokáže splnit pouze model iPadu Pro buď s 11 palcovým nebo 12,9 palcovým displejem. Volba nakonec padla na 11 palcový iPad Pro.

Klávesnici nepotřebujete, ale bez ní to není ono

S iPadem mohu pracovat stejně jako s iPhonem. Bez klávesnice, jen s pomocí dotykových gest, prováděných na displeji přístroje. Ne, že by to nešlo, nakonec zvládnete vše, co potřebujete, ale postupem času vám tento způsob začne připadat neefektivní a zbytečně pomalý. iPhone držíte v jedné ruce, dotyková gesta provádíte rukou druhou. Je to přirozené. Zatím co iPad je taková placka, kterou v jedné ruce udržíte jen stěží. Maximálně v případě, pokud bez zábran vidíte na displej.

To v případě zrakově hendikepovaných uživatelů, není reálné. My totiž nekoukáme na displej a nefixujeme očima místa, kde se máme na displeji dotknout prstem. Používáme aktivní odečítač obrazovky nebo-li čtečku, která funguje na mírně jiném principu. Především obsahuje mnohem více dotykových gest, které mimo jiné filtrují jednotlivé položky a pohybují s kurzorem čtečky jako takovým. Musíme kurzoru říct, kam se má posunout, co má potvrdit atd. Když vidíte, máte to jednodušší.

Dovedu si představit pedagoga, jak prochází s iPadem mezi lavicemi, jedním okem sleduje zobrazený obsah na displeji, druhým studenty. Když potřebuje, pohne prstem a obsah se změní či se rovnou promítne na data projektor. Pokud bychom v případě zrakového znevýhodnění chtěli dělat to samé, stálo by nás to více dotyků na displeji než vidícího pedagoga. Trvalo by nám to déle a kdybychom např. chtěli rychle přeskočit na nějakou sekci a nechat čtečku, aby nám vyfiltrovala požadované položky, museli bychom zatočit dvěma prsty ve směru nebo protisměru hodinových ručiček. Následně ještě tak dlouho pohybovat jedním, dvěma či dokonce až třemi prsty, než bychom se dostali tam, kam chceme. Zatím co vidící člověk si může celý proces urychlit zrakem. My ne.

I přesto, že lze ovládat iPad pouze dotykem i bez zrakové kontroly, klávesnice je pro zrakově hendikepované efektivnější a rychlejší. Takže ve výsledku klávesnici nepotřebujete, ale bez ní to není ono. Po jejím připojení navíc můžete využívat hromadu klávesových zkratek. Ty vám práci s iPadem zrychlí natolik, že se efektivita práce nebude lišit od vidícího uživatele iPadu. To zaručuji.

Zvládnu téměř všechno

Aby mělo používání iPadu efekt, dal jsem si za cíl, že na něm zkusím zvládat vše, co denně řeším v práci na PC či notebooku. Po několika týdenním testování mám jasno. Není to jako notebook, ale svůj účel splní. Důležité je vědět, co od iPadu očekáváte.

Musíte si zvyknout na odlišný způsob ovládání od notebooku nebo běžného PC. Najít vhodné nástroje a využitelné aplikace, protože práce v těch správných aplikacích, je mnohem efektivnější, než manipulovat v některých případech s internetovým prohlížečem. A mnohdy i rychlejší. Též je nutné přijmout krutou pravdu, že iPad, funguje především na cloudových řešeních. Tedy online úložištích. Nebývá moc běžné, že by se k iPadu připojovalo externí USB příslušenství, i když i to už je v současnosti možné.

Vše pod jedním účtem Apple ID ve spolupráci s cloudovým úložištěm iCloud Drive, máte veškerá data, automaticky synchronizována napříč mezi svými zařízeními. To se týče jak aplikací a nástrojů, adresářů se soubory či jednotlivých dokumentů. Efektivní správce souborů zvládá uložená data strukturovat do adresářů nebo-li složek, jejich sdílení s dalšími uživateli, ale umí i stahovat z internetu.

Pokud bych měl práci na iPadu srovnat s Macem a tím pádem operačním systémem macOS, je to jiné. V některých chvílích si můžete připadat, že některé ovládací postupy se učíte od nuly. Jako kdybyste dostali své první PC. Nakonec však zjistíte, že s trochou trpělivosti, zvládnete téměř všechno.

S čím mám problém?

Abych jen nechválil a nepřesvědčoval, že iPad není bez chyb, najdou se ještě mouchy, které zamrzí. Osobně mám problém s těmito nedodělky:

Točí se především kolem práce s kurzorem čtečky VoiceOver. Bohužel v některých aplikacích nelze s VoiceOverem efektivně pracovat. Prostřednictvím kurzoru se pohybujete pouze v jedné části aplikace a ne a ne se posunout dál. Tento neduh se objevuje i u některých webových stránek.

Další záležitost, která mě trápí, se týká uživatelských rozhraní některých aplikací. Větší displej nabízí větší zobrazení informací najednou. Někde je toho tak moc, že buď některé informace z aplikace nevyčtete vůbec nebo trvá dlouho, než se na ně dostanete. Též můžete mít celkový problém s orientací. Jinde zase více vyobrazených prvků na displeji zároveň, oceníte. Protože zatím co na iPhonu se podstatné sekce v aplikacích neobjevují vůbec, na iPadu a Macu už ano. To může dost usnadnit používání té či oné aplikace a zjednodušit práci.

Stejně jako v systému macOS tak i v iPadOS, podporuje připojená hardwarová klávesnice, ovládání kurzoru čtečky VoiceOver jen pomocí jedné klávesy. To uvítáte především při procházení internetové stránky, kde na základě jednotlivých znaků, lehce přeskakujete po jednotlivých oblastech webu. Nadpisech, textových políčkách, tlačítkách, zaškrtávacích přepínačích apod. Bohužel v iPadOS tato funkce často hapruje a nedá se na ni vždy plně spolehnout.

V systému iPadOS, nenajdete aplikaci Kalkulačka. Buď musíte sáhnout po nástroji od vývojářů třetích stran, nebo využít funkcí Spotlightu. Ten dokáže kalkulačku v základních úkonech nahradit, ale je to takové krkolomné. Asi jde především o zvyk.

Je smutné, že hardwarová klávesnice Apple Smart Keyboard, postrádá klávesu Escape. Tohle by však mohla vyřešit nově podporovaná klávesnice Magic Keyboard pro iPady. Nebude ale nejlevnější. V praxi jsem ji neviděl, protože byla představena nedávno, takže jde pouze o můj dohad, jestli bude vypadat podobně jako Magic Keyboard, co mám u iMacu. Každopádně by měla obsahovat také vestavěný Trackpad, využitelný na iPadu.

Na co je potřeba si zvyknout?

Abyste dokázali s iPadem efektivně pracovat, musíte si zvyknout na následující:

  • Odlišné ovládání. Není to jako v MacOS
  • Naučit se užitečné klávesové zkratky. Základní pochopíte rychle, ale některé závisí na konkrétní aplikaci. Efektivně v tom pomáhá nápověda klávesnice, kterou lehce vyvoláte odkudkoli podržením klávesy CMD
  • Hardwarová klávesnice má občas své mouchy. V některých případech musíte ovládání z klávesnice, kombinovat s dotykovými gesty na displeji. Třeba když se zasekne pohyb kurzoru nebo když potřebujete udělat gesto zpět
  • Osvojit si funkci tak zvaného rotoru s aktivní čtečkou VoiceOver, kterým filtrujete pohyb po jednotlivých sekcích, položkách. Rotor využíváte mnohem víc, než v macOS a takřka se bez něj na iPadu neobejdete

Sečteno podtrženo!! Mé zkušenosti s iPadem jsou vesměs pozitivní a za sebe musím říct, že splňuje veškeré mé požadavky. Ještě vychytat mouchy popisované výše a nebudu mít výhrad. K základním úkonům na osobní, ale i profesní dráze, si s iPadem v současné chvíli vystačím.

Za mě je v momentální době skutečně na zvážení, jestli notebook nebo iPad. Nejlepší bude určit si priority a poradit se o vhodnosti zařízení s odborným konzultantem. V případě hendikepovaných nejlépe s člověkem, který má s hendikepovanými lidmi zkušenost a dokáže efektivně poradit.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.