Jak hledá práci zrakově hendikepovaný?

Tuto otázku si kladu dnes a denně a mohu říct, že oficiální návod asi neexistuje. Mám to štěstí (nebo smůlu) že jsem víc jak 40 let žila naprosto obyčejný život zdravé ženy v produktivním věku. Vyučila jsem se prodavačkou, po mateřské dovolené nastoupila do továrny na elektro součástky jako dělnice.

Postupem času ve mně uzrála myšlenka, dodělat si střední školu a najít si lepší práci. Večerně jsem tedy studovala Obchodní školu v Brně a po maturitě mi bylo nabídnuto místo účetní. Práce mě moc bavila, kdyby nepřišla krize, možná bych tam ještě pracovala.

Z pečovatelky hlídačkou

Krize však trvala dlouho, práci jsem nemohla najít v tomhle oboru, ale ani jinde. Úřad práce mi nabídl rekvalifikaci na pracovníka v sociálních službách. Což je v podstatě práce pečovatelky pro seniory, nemocné a zdravotně znevýhodněné osoby. Práce pečovatelky mě moc bavila a naplňovala, bohužel právě v této době mi začaly problémy z očima . Musela jsem odejít na vlastní žádost ze zdravotních důvodů.

A tím začalo hledání pracovního uplatnění zdravotně znevýhodněné osoby. Všude mi říkali, že mají práci třeba i pro lidi na vozíku, ale pro člověka co nevidí na počítač ani na telefon, bohužel ne. Kolik jsem tehdy navštívila firem a chráněných dílen už ani nevím. Zoufalství člověka, který nechce jen sedět doma a čekat až se něco stane, je zničující.

 Kamarádka mi dala kontakt na hlídací agenturu, kde prý seženou práci skoro každému. Našli ji i mně a dokonce ve středu města, což pro člověka, který dojíždí denně 25 km autobusy a MHD do práce, je opravdu hodně velká pomoc. Zůstala jsem tam celé 2 roky a musím říct, že se ke všem zaměstnancům výhradně OZP chovali vždy hezky a snažili se nám vyjít vstříc. Opravdu nerada jsem po 2 letech odcházela.

Bez práce kvůli zrakovému hendikepu

Zrak se mi zhoršil natolik, že už prostě nebylo možné zůstat v hlídací agentuře, aniž bych sebe nebo zaměstnavatele vystavila riziku. Zaměstnavatel to ovšem pochopil, že bez zrakové kontroly to dále nejde.

Nyní už víc jak 2 roky hledám práci.. Člověk pořád doufá, že dříve či později se nějaká práce najde. 

Časem se určitě nějaká pracovní příležitost objeví, ale nadřízení vás takovým způsobem šikanují, zesměšňují a psychicky týrají, že nakonec odejdete v rámci zachování vlastního zdraví. Tuto zkušenost má bohužel čím dál více lidí nejen  ze zrakovým znevýhodněním.

Zdraví lidé si na ně troufnou právě proto, že si myslí, jak jsou slabí a hloupí a nechají si to líbit, protože ví, že jinou práci neseženou. Pravdu však mají jen v tom, že práce je opravdu málo.

Osudná sobota mi změnila život

První únorovou sobotu vám najednou zazvoní telefon a mužský hlas vás pozve na pohovor do jedné chráněné dílny kousek od místa, kde v Brně přestupujete na MHD. Hodně pohovorů už jste obešli, bohužel neúspěšně, tak si řeknete, nějak to dopadne.

Samotný pohovor vede přímo ředitel celé chráněné dílny, což není úplně obvyklé. Pohovory jdou jeden za druhým a na různé pozice: řidič, recepční, asistentka, koordinátor i manipulační dělník. Já strávím na pohovoru poměrně dost času. Otázky všeho druhu lehce zodpovídám a překvapuje mne, co vše zaměstnavatele zajímá. Původně jsem se hlásila na místo recepční, bohužel však mají i kamerový systém a ten bych opravdu vzhledem k mému zrakovému hendikepu nezvládla. Konečná domluva tedy zní, dělnice na dílně. Zkušební doba, plat dle očekávání a spousta nových informací.

Nyní začíná kolečko shánění zdravotního posudku od lékaře, potvrzení o invaliditě, doklady nutné k nástupu. Vše šlo jako na drátkách, jsem příjemně překvapena.

Jak budu mít vše pohromadě, nastupuji zase do pracovního procesu. Musím říct, že i 4 hodiny denně v zaměstnání vám opět vrátí sebevědomí, které tolik postrádáte, když práci nenacházíte.

Vy všichni, kteří jako já hledáte už delší dobu, nevzdávejte to. Na každého z nás někde ta vysněná práce čeká. Stačí vytrvat.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *