Jak naštípat dřevo, když nemáte zrak?

I lidé se zrakovým postižením mohou “bezpečně” štípat dřevo. Jedním ze způsobů, jak štípat dřevo poslepu, je štípání elektronickou štípačkou. Tento způsob je nový a dříve nebyl možný, takže méně manuálně šikovní lidé z komunity nevidomých, mezi něž spadám bohužel i já, neměli k sekání dřeva přístup.

Existuje více druhů štípaček, ale můj otec má štípačku, která je bezpečná a ještě dobře ovladatelná bez zraku. Ta štípačka má tlačítko a páku. Tlačítko spouští motor a tiskne se pravou rukou, páka se zstlačuje směrem dolů levou rukou a spouští pohyb ostří štípačky naproti druhému, čímž dochází k rozštípnutí polena mezi nimi.

Toto ovládání zajistí, že ani jedna ruka není volná, čímž se minimalizuje riziko úrazu. Po rozetnutí polena se musí pustit páka, aby došlo k oddálení ostří štípačky. Štípání vydává zřetelný zvuk, a tak se dá i beze zraku poznat délka polena. Čím déle po spuštění štípání se zvuk ozve, tím je poleno kratší.

Jediné riziko nastává při odebrání rozťatého polena ze štípačky. Je třeba dbát opatrnosti, aby nevidomý člověk nevzal poleno do ruky v místě rozštípnutí, což se mi přesně stalo. Nestalo se ale nic horšího než to, že kusy polene mi skříply prst, a tak jsem měl jen štěnici na prstu, která se brzy zahojila. Převážný dojem ze štípačky je však pozitivní a jsem skálopevně přesvědčen, že by si to měl vyzkoušet každý, ať už vidící nebo nevidomý, a tak jsme s otcem natočili video štípání[[]][[[

Vojta Štípe dřevo

Štípání sekyrou

I nevidomí lidé mohou štípat sekyrou, ale to vyžaduje obrovskou šikovnost a hlavně odvahu, protože tam už hrozí mnohem horší úrazy než štěnice. Takoví lidé považují štípačku za něco obyčejného, co tu nikdy nebylo, a že se před dobou jejího vzniku dávno naučili pracovat sekyrou. Jednoho z těchto lidí osobně znám. Já Byť budu navždy propagovat štípačku, s pokorou přijmu i opačný názor. Každý bez rozdílu má právo zvolit si, co mu vyhovuje.

Vojtěch Jirák

Vojtěch Jirák

Jsem nevidomý v kombinaci s Aspergerovým syndromem. Mám maturitu s gymnázium. Pro Aspergerův syndrom mám problém v praktických věcech a jsem zaostalý v soběstačnosti. Zajímám se ale o technologie pro lidi se zrakovým postižením a přes kombinovanou vadu se ničeho nevzdávám. Učím se soběstačnosti ve středisku pro nevidomé. Dědina.