Jak nevidomí lidé rozlišují peníze?

Pro lidskou obživu je nezbytný nákup potravy. Ne jinak je to v životě nevidomých. Samostatné nákupy nevidomých by se ale neobešli bez prostředků, pomocí nichž nevidomí rozlišují jednotlivé mince a bankovky.

Mince

K rozlišování mincí většině nevidomých postačí pouhý hmat. Pro odlišení jednotlivých mincí je totiž důležitá velikost mince a hmatové značení na jejím okraji. Například koruna a desetikoruna mají stejné vroubky, rozdíl je v té velikosti. Přes jednoduché hmatové rozptyly by u pokladny hodně zdržovalo hledání jednotlivých mincí mezi ostatními v běžné peněžence. Proto je ve specializovaném obchodu k zakoupení 

Zásobník na české mince
Zsobnik na ceske mince

Do každého otvoru pasuje jediná mince, a tak si nevidomý může mince po hmatu roztřídit a u pokladny vybrat tu správnou.

Bankovky

Většina nevidomých bankovky hmatem nerozliší, ale i zde existují výjimky. Dotyční nevidomí údajně poznají bankovky podle počtu hmatových čar na nich. Většina nevidomých na rozlišování bankovek používá speciální pomůcky. Jednou  z nich je speciální  šablona obdélníkového tvaru, na které jsou zřetelné hmatové čáry. Bankovka se vkládá do šablony a pak se ohne na úroveň hmatových čar. Kolik jich to překrývá, taková je hodnota bankovky.

Šablona na rozpoznávání bankovek
Šablona na bankovky

Tato varianta byla dnes překonána mobilními aplikacemi na rozpoznávání bankovek, mezi nimiž jedinou aplikací která umí rozpoznávat České koruny, je aplikace

Cashreader.

Tato aplikace prostřednictvím fotoaparátu mobilu rozlišuje jednotlivé bankovky. Nevidomý mobil přiblíží fotoaparátem k bankovce a mobil oznámí hlasem nebo vibrací hodnotu bankovky. Technika ovšem není stoprocentní a životnost mobilu je dočasná, proto je dobré umět bankovky rozpoznávat i šablonou. V každém případě je dobré, když si nevidomý roztřídí rozpoznané bankovky tak, aby například věděl, že když s peněženky vytahuje bankovky zepředu, tak vytahuje stovku, a zezadu dvoustovku. Alespoň já tak s bankovkami pracuji.

Vojtěch Jirák

Vojtěch Jirák

Jsem nevidomý v kombinaci s Aspergerovým syndromem. Mám maturitu s gymnázium. Pro Aspergerův syndrom mám problém v praktických věcech a jsem zaostalý v soběstačnosti. Zajímám se ale o technologie pro lidi se zrakovým postižením a přes kombinovanou vadu se ničeho nevzdávám. Učím se soběstačnosti ve středisku pro nevidomé. Dědina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *