Jak probíhá očkování proti COVID19 se zrakovým hendikepem? Hančina zkušenost z praxe

Jako první z naší redakce jsem podstoupila očkování proti COVID19 a tak jsem se rozhodla podělit o zkušenosti a pocity s tímto podle mě zásadním krokem.

Můj zdravotní stav mi umožnil zaregistrovat se do rezervačního systému dříve, než by na mě vyšla řada za normálních okolností.

Odborná lékařka mi tedy napsala kód, který mi umožnil zaregistrovat se k očkování. Za týden po registraci mi přišla SMS zpráva o termínu očkování, který si musím co nejdříve vybrat. Od registrace k očkování tedy vše trvalo jen 2 týdny.

Nezvolila jsem praktického lékaře, protože podle jiných lidí jsem věděla, že velká očkovací centra mají kratší čekací lhůty. Tak jsem to prostě riskla a ono to vyšlo. Dala jsem tedy očkovací centrum Brno- BVV. (centrum na výstavišti, vstup G2).

Cesta do Brna i tramvají k výstavišti byla naprosto v pořádku. Na zastávce před výstavištěm byla obrovská směrovka k očkovacímu centru. Hned na vrátnici se mě ujala paní, která mě dovedla až do očkovacího centra. Tam mě předala dobrovolníkovi, který se mnou odchodil všechny 3 stolky, kde u každého chtěli nějaké informace. 

U prvního jméno, zdravotní pojišťovnu, zda jsem prodělala COVID, jestli beru léky na ředění krve a podpis. U druhého byla policistka, která kontrolovala podle občanského průkazu i rodné číslo. Třetí stoleček byl s lékařem. Tam jsem musela uvést léky, alergie i jiné zdravotní komplikace.

Dobrovolník mě pak posadil na jednu z 5 židlí, zdravotní sestry mě naočkovali jako pravačku samozřejmě do levé ruky. Je totiž možné, že ruka po očkování může nějaký den bolet, jako např. po očkování proti Tetanu.

Třicet minut musíte potom sedět a čekat jestli se vám netočí hlava, není slabo a nebo jiné problémy. Po půl hodince dostanete papír, kde je napsáno, co vše se může po očkování ukázat. Jsem alergik, trošku mě to vyděsilo. Ukázalo se, že jen bolest ruky byla trošku problém, ale za 3 dny už bylo vše v pořádku.

Na konci sestřička řekla pár informací a rozdala nám kartičku, že jsme očkovaní. 3.června 2021 máme jít na druhou dávku. Den před termínem přijde ještě SMS s připomínkou termínu. Po druhé dávce dostaneme certifikát o očkování.

Rozhodla jsem se pro očkování hlavně pro to, že chci cestovat. Jinak než s očkováním je to problém. Dělat si stále dokola testy nechci.

Rozhodně nechci někoho přemlouvat k očkování, pro mě je to ale svoboda pohybu a to nejen co se týká cestování, ale i jen si třeba zajít do restaurace na jedno točené.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *