Jak řešit pracovní úraz neuznaný zaměstnavatelem?

Vy všichni, kteří jste se s něčím takovým setkali, mi jistě dáte za pravdu, že je to problém. Zaměstnavatel nechce pracovní úraz uznat, protože tuší, co bude následovat. Množství různých kontrol např. bezpečnost nebo inspektorát práce i jiné instituce, nikdo nevidí moc rád. Zkusíme tedy shrnout co vlastně dělat, stane-li se vám pracovní úraz.

 ZÁPIS, SVĚDKOVÉ, FOTODOKUMENTACE

Hned po úrazu se přesvědčte, že váš úraz zapsali do knihy úrazů, která by na každém pracovišti měla být. Nechte se odborně ošetřit, buď u lékaře, nebo v nemocnici a pečlivě uschovejte lékařskou zprávu. Pokud je to možné, zajistěte si svědky i fotodokumentaci.

Zaměstnavatel totiž určuje, jestli jste měli nebo neměli pracovní úraz. Pokud to zaměstnavatel neuzná, nezbude vám nic jiného, než se sním soudit. Většinou se zkouší po dobrém dohodnout mimosoudně nějaké odškodnění.  Zaměstnavatelé si myslí, že nemáte šanci, spoléhají na to, že k právníkovi nepůjdete, protože je to finančně náročné.

DOHODA I VYROVNÁNÍ ZÁSADNĚ S PRÁVNÍKEM

Nenechte se zastrašit ani si bez písemné dohody vnutit nějakou částku, vždy chtějte vše písemně. Bez právníka se ale do sporu nepouštějte. Nikdo z nás lidí bez právnického vzdělání nedokáže to, co studovaný doktor práv.

Hlavně je to však pro člověka s handicapem téměř neřešitelný problém. Právníkovi podepíšete plnou moc a on už bude jednat za vás a ve vašem zájmu.

CESTA PO SCHODECH OSUDNOU

Jako příklad uvádím úraz mého muže, který se mu stal ve dvouměsíční výpovědní lhůtě, výpověď podal sám. Nedomluvil se ze zaměstnavatelem téměř po 16 letech práce, na zvýšení mzdy a tak se rozhodl odejít. Měl už i novou práci, kousek od svého bydliště, za měsíc a půl měl nastoupit.

Při odchodu z odpolední směny si však zlomil nohu na zledovatělých kovových schodech, vedoucích z firmy na parkoviště, kde měl svoje auto. Vše bylo v areálu firmy tedy na pozemku zaměstnavatele. 

OŠETŘENÍ, OPERACE, HOSPITALIZACE

Noha byla natolik poškozená, že ho kolegové na kolečkové židli odvezli k autu a zavezli jej do úrazové nemocnice v Brně. Stalo se to 19. prosince okolo 22 hodiny. Ten den ale námraza nikde jinde nebyla, jen na těch plechových schodech.

Byli totiž zastřešené jen částečně a nad druhým schodem už stříška nebyla. Teplota venku byla okolo nuly a druhý schod tedy namrzl. Lékaři mu nohu vrátili do původní polohy (otočená do pravého úhlu) a usnesli se, že budou operovat až ráno. 

NÁLEDÍ VŠE ZMĚNILO

 Bezesná noc kdy se nedalo spát, noha bolela přesto, že dostal léky proti bolesti. Zařadili ho do operačního plánu na druhý den ráno, přes to moc nespal. Před 6 ráno začínají jezdit houkající sanitky a vozí jednu zlomeninu za druhou. Je totiž parádní náledí a úrazů je opravdu mnoho.

Po 18 hodině tedy mého muže konečně odoperovali. Do nohy museli dát destičku a několik šroubů, protože noha je zlomená nad kotníkem šikmo a jsou i utržené šlachy. V nemocnici si pobyl do 23. prosince. 

PRACOVNÍ NESCHOPNOST A REHABILITACE

 Dojížděli jsme na kontroly do téže nemocnice. Můj muž cvičil a rehabilitoval chůzí, dokud se nohu nepodařilo úplně rozhýbat. To vše za tři a půl měsíce v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel stále odmítá uznat pracovní úraz. Nový zaměstnavatel na mého muže počkal a ten po úraze konečně mohl nastoupit do nového zaměstnání. 

PORADA S PRÁVNÍKEM

Nezdálo se nám ani jednomu, že by se nejednalo o pracovní úraz a tak jsme se šli poradit z právníkem. Ten nám potvrdil, že se skutečně o pracovní úraz jedná, protože zaměstnanec šel po oficiální cestě na parkoviště, které je v areálu zaměstnavatele. Právník tedy napřed napsal dopis vedení firmy, kde upozorňuje na možnost soudního sporu. Dopis však zůstal bez odezvy.

Po delším čase, kdy zaměstnavatel nereagoval se sešli oba právníci a domluvili se na tom, že to byl pracovní úraz. Shodli se na uhrazení ušlé mzdy za 3 a půl měsíce pracovní neschopnosti. Byl udělán zdravotní posudek, který byl na základě bodového hodnocení finančně odškodněn pojišťovnou zaměstnavatele.

DRUHÁ OPERACE NUTNÁ

Destička a šrouby v noze však po zhojení nohy musely ven, tak že za rok po úraze musel muž znova na operaci. Byl tehdy v neschopnosti 6 týdnů a po doléčení opět požadoval po bývalém zaměstnavateli uhrazení ušlého zisku. Tomu nezbylo nic jiného než odškodnění poslat.

Ovšem nemyslete si, že to vzdal hned. Ještě chtěl po muži mnoho placených nesmyslných potvrzení např. potvrzení od lékaře, že druhá operace přímo souvisí s tou první, včetně dalších úkonů právníka. Byl rozhodnutý, že když už nemůže vyhrát, nechá mému muži vše zaplatit včetně právníka a soudních výdajů. 

DOHODA AŽ PŘED JEDNÁNÍM 

Těsně před nařízením jednání u soudu přistoupil zaměstnavatel na dohodu, ale mého muže stál právník téměř přesně tolik, co dostal za první náhradu ušlé mzdy. Protože došlo k dohodě před soudem, musel si své poplatky i právníka muž zaplatit sám.

I to se mu však vyplatilo. Po této druhé operaci se ukázalo, že na noze budou jisté trvalé následky. Dnes se tomu říká snížení společenského uplatnění. Muž nemůže lyžovat, bruslit ale také hrát fotbal či si jen dřepnout. Na základě nového posudku o zdravotním stavu dostal tedy slušné odškodné opět od pojišťovny zaměstnavatele.

NEBÁT SE PRÁVNÍKA, JE NA VAŠI STRANĚ

Kdybychom nešli tehdy k právníkovi, žádného odškodnění by se mému muži nedostalo. Na nohu si musí dávat muž velký pozor, ale hřeje ho vědomí, že se zaměstnavatel aspoň trochu zapotil, a on si na bolestném přišel na nějakou tu korunu navíc. Obecně platí, nebojte se právníků, pokud jste přesvědčení, že je právo na vaší straně.

Braňte se a i za cenu soudního sporu. Nenechte se uchlácholit sliby zaměstnavatele.  Slíbí vám pozdější vyrovnání, bez písemné dohody obou stran, jen aby vás odbyl. Na tohle nikdy nepřistupujte, už jen kvůli případným trvalým následkům. Ústní dohoda rovná se žádná dohoda.

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ

Doufám, že vás tento článek inspiroval k tomu, že se budete bránit, pokud se vám něco podobného stane nebo už stalo a neřešili jste to. I kdyby článek motivoval jen jednoho člověka k tomu, aby svoji situaci začal řešit, mělo smysl jej napsat. Nikdo z nás není rád za jakoukoliv nehodu, proto doufám, že když už článek nepomůže z uzdravením, pomůže aspoň lidem najít cestu z mnohdy bezvýchodné situace.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *