Jak se z toho všeho nezbláznit?

Doba je zlá. Ještě téměř před rokem by nikdo netušil, že katastrofické scénáře se z knih či filmů, promítnou do reálného světa. To, o čem jsme dříve pouze četli nebo viděli v TV, se stalo realitou. Přišel vir, který ochromil celý svět. Potýkáme se s ním už skoro rok a zatím to nevypadá, že by nastal konec. Situace se sice zlepšuje, ale bohužel zatím není stále ideální.

Jak se z toho nezbláznit? Jak nepřijít o rozum a snažit se tohle všechno vydržet?

Musíme si uvědomit, že se celé lidstvo potýká s něčím, co nikdy dřív nezažilo. Pro každého z nás je vše nové a nečekané. Osobně bych nikdy nepočítal s tím, že na veřejnosti budu muset nosit roušky, dezinfikovat si ruce na každém kroku a čekat, kdy mě dostihne tento tajemný vir COVID. Mám se obávat, děsit chvíle, kdy dostanu zásah? A co nastane pak?

Nikdo neví. A proto, abych se z toho nezbláznil, začal jsem uvažovat jinak. Hledat cesty jak z toho ven a jak zachovat zdravý rozum. Psychicky se nezhroutit. A věřte nebo nevěřte, zabralo to.

Nehltám zprávy

Blížila se půl osmá. Celé rodiny s napětím čekají, co se zase dozví. Kolik hrůz se za den přihodilo, čím vláda překvapí tentokrát. Ze začátku jsem dělal to samé. Ale postupem času mi došlo, že situace v médiích je přikrášlená. Možná jde o realitu, ale určitě přehnanou, aby lidi dostali ještě větší strach než jaký mají normálně.

S každým dalším zpravodajstvím jsem byl víc nervóznější a víc na mě působilo psychicky. Ne, tohle už dlouho nevydržím. A pak za nějakou dobu přišel zlom. Něco mi v hlavě sepnulo a já si uvědomil, že se mnou média manipulují. Že manipulují s každým divákem. A dost. Od té doby jsem přestal sledovat hlavní zpravodajskou relaci. Vyhledávám jen ty informace, které mě drží tak nějak v obraze. Počet nakažených, rozvolňování nebo zpřísňování proti pandemických opatření, kdy budu moci opět znovu provozovat své oblíbené masérské služby. Tohle mi stačí. Mít povědomí o tom co se děje, ale rozhodně to nepřehánět. A věřte, jsem klidnější a je mi tak trochu jedno, co bude zítra, pozítří, za týden. Nemám strach, neobávám se nějakého COVIDU, protože já běžný člověk fakt neudělám díru do světa. Nemávnu kouzelnou hůlkou a nestane se zázrak. Adaptuji se a smiřuji se s tím, že s tímhle šíleným virem se prostě musíme naučit žít. A tím, že denně nesleduji ty bláboly ve zpravodajství, mohu normálně žít. Alespoň do jisté míry. Však ono to nějak dopadne.

Unikám do jiného světa

Harry Potter. Má vůbec první kniha, kterou jsem přečetl za dob studií na základní, ale i střední škole. Do té doby mi nikdy nebylo jasné, co lidi v knihách vidí. Co je na nich může tolik bavit. Harry a jeho příhody mě ovšem přesvědčily, že svět v knihách je zcela jiný. Odlišný od toho současného a pokud je titul napsaný dobře, dovede vás úplně vtáhnout do děje. A vy úplně zapomenete na to, co se odehrává kolem vás v reálném životě. Alespoň na chvíli jste někým jiným. Hlavním hrdinou, se kterým prožíváte nezapomenutelná dobrodružství.

A tak jsem začal číst. Víc než kdykoli před tím. Pouštět si filmy na NETFLIXU, číst E-knihy, poslouchat audioknihy. Zapomínat na realitu s COVIDEM a převtělovat se do hlavních hrdinů v knihách, filmech. Začal jsem unikat do jiného světa. A veškeré starosti s virem byli náhle ty tam. Vyšuměli a já se cítím volnější, klidnější a bezstarostnější. Nemám strach, nemám obavy. Stejně jako hlavní hrdinové v příbězích se poperou s nepřítelem, i já se nějak poperu s touhle dobou. Přečkám ji a pak budu žít a fungovat jako před tím. Jen vytrvat. A únik do jiného světa mi v tom opravdu hodně pomáhá.

Jiná doba, jiné možnosti

Digitalizace vládne světem. Zvláště v době COVIDU plné zákazů, příkazů, opatření. Všichni se museli adaptovat na jiný způsob života. Technologie se stali každodenní nedílnou součástí úplně všech lidí na světě. Práce z domu, online výuka, konference na dálku, online koncerty a jiné. To, co nám ještě před nějakou dobou připadalo nemožné, je náhle realita. Jak se vše dokáže změnit k nepoznání za pár dní. Neuvěřitelné. Ale aby to šlo, musí přijít nějaký vir, který zahýbe úplně se vším.

A v této přetěžké době mi došlo, že má současná práce maséra nestačí. Ze dne na den jsem o ni totiž přišel. Být bez příjmů? To ani náhodou. Jiná doba, jiné možnosti.

A tak jsem začal pátrat. Hledat příležitosti, jak si něco přivydělat prostřednictvím technologií. Online a z pohodlí domova. Trvalo to, ale nakonec se zadařilo. Objevil jsem druhou možnost výdělku, která mě v této náročné době drží tak nějak nad vodou. A při nové práci nemusím myslet na to, co se děje kolem mě. A žiju. Je to neuvěřitelné, ale žiju. Ať je COVID jaký je, mě nedostane. Mám totiž pevnou vůli přežít.

Jak se z toho všeho tedy nezbláznit? Dodržujte tyto tři zásady a budete šťastnější, klidnější a plni optimismu:

  • Nehltejte zprávy, nenechte se sebou manipulovat
  • Unikejte do jiného světa. V knihách, filmech a nemyslete na současnost
  • Najděte si druhou práci. Zaměstnejte se. Naučte se vydělávat přes internet online a adaptujte se na současnou situaci. Nic jiného totiž stejně nezbývá.

COVID tu byl, je a bude. Všechna opatření jednou skončí, protože jednou vládě dojde to, co mě došlo už dávno. Vir nezmizí. A nám nezbývá nic jiného, než se s ním naučit žít. Tak proč mít strach? Proč se jím trápit? Nemá to cenu.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *