Když spíte, nechte spát i svůj mobil nebo hodinky

Večerka. Tohle slovo jsem jako dítě na táborech nesnášel. Bylo 22:00 a vedoucí zaveleli. Konec zábavy, večerka. Jako dospělý už díky bohu nemusím tento termín dodržovat, ale mít nalajnováno, kdy není špatné zahájit čas klidu a odpočinku, se občas hodí.

Večerka mi v dospělosti nepřináší nutné zlo jako v dětství, ale upozorňuje mě na skutečnost, že už je tolik a tolik hodin a že se pro tento den vyplatí zvolnit. Proč mě napadá zrovna večerka? Má to nějaký význam?

Bez spánkového režimu a večerky nezapnete budík

Samotného mě překvapilo, že na mě vyskočil tento termín v iPhonu v okamžiku prvotního nastavení budíku. Po vstupu do aplikace hodiny a odklepnutí karty s budíkem, vyběhlo upozornění na nastavení funkcí spánku a večerky. Co to zase je? Nová vychytávka iPhonu? Nechci nastavovat nějaký spánek, jen budík. Jenže jak se ukázalo, bez nastavení této pro mě zatím nepochopitelné funkce, zřejmě budík nenastavím. A taky že opravdu ne. Nedá se nic dělat, nutno dodržovat pokyny na obrazovce. Technologie nás brzy převálcuje, protože nám bude vnucovat své priority. Už to začíná.

Jak bylo psáno, otevřel jsem aplikaci Zdraví, zde vyhledal funkci Spánek. Jednoduchý průvodce mě krok po kroku provedl potřebným nastavením a brzy bylo hotovo. Nejdéle jsem se zastavil u plánování rozvrhu tak zvané večerky nebo-li funkce, která vás v navoleném čase upozorní, že je na čase zahájit klidový režim, zvolnit a případně jít pro dnešek zalehnout. Po uplynutí nastaveného časového intervalu se může ozvat budík, který vás uvede opět do reality a připomene, že je na čase vstávat a cvičit.

Základní časový interval počítá s osmi hodinami klidu a odpočinku. Volíte jen čas začátku večerky, její konec nastane podle určeného cíle. Standardně po osmi hodinách. Když nastavíte večerku na 22:00, systém počítá s tím, že chcete být probuzeni v 06:00. Funkci budíku můžete mít aktivní nebo nemusíte, záleží pouze na vás. Výhodou je, že rozvrh večerky se může den ode dne lišit. Mé nastavení je následující:

  • Neděle až čtvrtek od 22:00
  • Pátek až sobota od 23:00

Jakmile nastavíte alespoň nějaký rozvrh večerky / spánku v aplikaci Zdraví a u funkce Spánek, zpřístupní se i budík jako takový, který si následně můžete nastavovat podle potřeby. Rozvrhem u Spánku se řídit nemusíte, ovšem bez jeho nastavení nejde řešit budík. Zvláštní, uznávám, ale od jisté doby to tak na iPhone mají nalajnováno. Osobně mi to nevadí, dá se na to zvyknout. Byly časy, kdy šel budík řešit bez dalšího doplňujícího nastavení spánku, dokud tato nová funkce oficiálně nevznikla.

Táhnou za jeden provaz

Spánek, večerka. Jde o odlišné funkce, ale obojí souvisí se vším. Večerku se spánkem nastavujete v jednotné sekci. A to v aplikaci Zdraví funkce Spánek. Večerka má za cíl upozornit vás na okamžik, kdy se vyplatí zvolnit a případně zvážit, jestli už není na čase jít pro dnešek spát. Hlídá osmi hodinový interval po jehož skončení se spustí budík, pokud ho máte aktivován, případně ukončí spánkový režim.

Spánek utlumí funkce iPhonu, Apple Watch případně dalších zařízení od Applu, když jich máte víc. Po dobu aktivního spánku nedostáváte žádné notifikace z aplikací, na příchozí zprávy, dovolají se vám pouze vybrané kontakty, kterým to umožníte. Já si třeba do výjimek nastavil rodinu. Členové rodiny se mi bez obav dovolají kdykoli, též dostanu upozornění na příchozí zprávy. Ostatní mají smůlu, až zase ráno.

Kromě povolených kontaktů, které vás mohou v klidovém režimu vyrušit, můžete nastavit vyrušování i od jednotlivých aplikací, které podle vás představují prioritu a bez nichž se neobejdete ani v období spánku. Záleží pouze na vás, jak si spánkový režim uzpůsobíte. Co povolíte, zakážete. Spánek je automaticky synchronizován na všech zařízeních, přihlášených pod jedním Apple ID. Zapnutí nebo vypnutí tohoto režimu třeba na hodinkách znamená, že změny se projeví rovnou také na iPhonu či iPadu.

S aktivním režimem spánku dojde k určité vizuální změně i na uzamčené obrazovce iPhonu, ciferníku na Apple Watch a dalších zařízeních od Applu, pokud jich máte víc. Zamykací obrazovka telefonu a ciferník na hodinkách se zbaví všech rušivých elementů a ukazuje pouze čas, datum, čas buzení. Samozřejmě to neznamená, že by hodinky nebo telefon byly nenávratně uzamčeny a zablokovány. Snadno se dostanete na plochu iPhonu, do ciferníku Apple Watch a bez obav můžete s jednotlivými zařízeními pracovat kdykoli chcete. I režim spánku snadno ručně zrušíte v ovládacím centru nezávisle na nastaveném rozvrhu večerky.

Seznámení s režimem spánku a večerkou, prvotní nastavení, řešíte v aplikaci Zdraví sekce spánek na iPhonu. Následně vše, co se týče spánku včetně plánování rozvrhu večerky, nastavování výjimek a další, řešíte v nastavení iPhonu v sekci soustředění funkce spánek. Zde si kromě povoleného vyrušování od některých kontaktů nebo aplikací, můžete také zvolit, jestli se spánek automaticky aktivuje s večerkou nebo jestli si ho budete zapínat ručně podle potřeby. I pokud aktivujete režim spánku ručně, automaticky se ukončí po uplynutí časového intervalu podle rozvrhu. Přehledné informace  a grafy z období spánku, dohledáte v aplikaci Zdraví v sekci spánek, kde též můžete upravovat jednotlivá nastavení.

Doporučení z praxe

Funkci spánku zapínám ručně, ne současně s večerkou. Zařízení utlumím až jdu spát. Spánek zapínám v sekci soustředění v ovládacím centru buď na telefonu nebo na Apple Watch. Primárně na Apple Watch, protože jsem si zvykl spát s hodinkami na ruce. Jednak mi neuteče budík, jednak si mohu kdykoli během noci kontrolovat čas a jednak mám po probuzení o všem přehled. Jakmile totiž vypnete nebo se automaticky režim spánku ukončí, naskáčou vám všechna oznámení, která dorazila v období spánku.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.