Kikiriki Games. Tvorbou her chtějí bořit bariéry mezi handicapovanými a standardní společností. Jejich první titul To the Dragon Cave si už brzy zahrajete

Český startup Kikiriki Games dělá díru do světa. Brzy uvede novou mobilní video hru, u které se odreagují jak vidící, tak i nevidomí hráči. Půjde o titul To the Dragon Cave, který je plný napětí a zásadních zvratů.

I lidé se zrakovým hendikepem mohou používat chytré mobilní telefony a to na základě speciálních čtecích funkcí jak na iPhonu, tak v Google Androidu. Aplikací pro trávení volného času jako hraní her, je minimum. Pokud se už něco najde, tituly disponují povětšinou angličtinou, ale v českém prostředí byste hledaly marně. Herní tituly uzpůsobené nevidomým a zároveň i vidícím hráčům, spočítám na prstech jedné ruky, což je škoda. I zrakově znevýhodnění lidé si chtějí hrát, bavit se a zažít pořádnou dávku napětí.

Bezbariérové herní studio Kikiriki Games proto představuje klasický herní žánr FPS – First Person Shooter (střílečka z pohledu první osoby), který je zpracován tak, aby se hráč musel orientovat jen sluchem. Vše je založeno na prostorovém zvuku a audio efektech, díky kterým se zcela ponoříte do herního prostředí a pouze pomocí zvuků a vašeho sluchu, umocníte svoji představivost a prožijete nezapomenutelné chvíle. Rozhodně doporučuji hrát se sluchátky.

Studio Kikiriki Games však zašlo ještě mnohem dál, aby si To the Dragon Cave mohl vychutnat opravdu každý. Herní prostředí obsahuje také vizuální stránku a z toho vyplývá, že hra není určena pouze pro nevidomé.

„Díky grafickému rozhraní si hru To the Dragon Cave mohou zahrát i vidící hráči a třeba si tak i vyzkoušet, jaké to je, když se člověk nemůže spolehnout na zrak.“ vysvětluje nevidomá spoluautorka hry Jana Kuklová.

Prostřednictvím hry To the Dragon Cave chce český startup Kikiriki Games také bořit bariéry a ukázat, že nevidomí lidé se baví stejně rádi jako všichni ostatní. Společná zábava a herní zážitek dokáží snadno propojit zrakově handicapované s vidící částí společnosti. I přesto se ale na odstraňování bariér v oblasti volného času stále zapomíná.

„Nelíbilo se mi, že zatímco mně jako vidícímu hráči se nabízí nepřeberné množství video her, nevidomí lidé jsou v naprosto odlišné situaci. Herních titulů, které by si mohli zahrát, je na trhu žalostný nedostatek. Proto jsme se společně s mojí nevidomou manželkou rozhodli založit Kikiriki Games. Naším přáním je, aby i lidé se zrakovým handicapem měli možnost se odreagovat a pobavit u mobilních her.“ popisuje svoji motivaci zakladatel bezbariérového herního studia Miloš Kukla.

Letmý pohled do hry

Hermí menu
Screen 1
Herní prostředí
Screen 2
Herní mapa
Screen 3

Bezbariérovost má ale v případě Kikiriki Games ještě větší přesah. Miloš a Jana Kuklovi usilují o to, aby se na vývoji herních titulů z dílny Kikiriki Games podíleli také lidé se zrakovým handicapem.

„Chceme být příkladem dobré praxe a ukázat, že nevidomý člověk dokáže vykonávat stejnou práci jako jeho vidící kolegové. Bohužel, toto si zaměstnavatelé stále neuvědomují, a proto je v Česku i v Evropě 75 % lidí se zrakovým handicapem bez práce.“ přibližuje poslání Kikiriki Games nevidomá zakladatelka herního studia Jana Kuklová.

Kromě ní na hře To the Dragon Cave pracovali i další nevidomí lidé jako překladatelé do cizích jazyků nebo nevidomý zvukař. Za tento sociální aspekt ocenila Kikiriki Games i Nadace Vodafone, která bezbariérové herní studio vybrala mezi pět projektů 9. ročníku startupového akcelerátoru Laboratoř Nadace Vodafone.

„Zaujalo nás, že projekt se pomocí technologií snaží vyřešit konkrétní problém. Zároveň nás oslovil jeho komunitní aspekt, tedy že se nevidomí snaží zlepšit situaci celé komunitě lidí se zrakovým omezením. V minulosti jsme měli týmy neslyšících i vozíčkářů, což dokazuje, že startup se společenským dopadem se dá nastartovat i handicapu navzdory a naše Laboratoř je otevřena všem.“ říká programový manažer Nadace Vodafone Jan Fencl.

Konkrétní podporou Nadace Vodafone startupu Kikiriki Games je individuální mentoring s odborníky z mnoha oborů a nadační příspěvek. Ten umožnil hru přeložit a nadabovat do pěti jazyků. na přelomu dubna a května tak To the Dragon Cave vyjde v češtině, angličtině a němčině. Španělskou a polskou mutaci potom Kikiriki Games zpřístupní v nadcházejících týdnech.

“V dětství bylo mou častou zábavou sledovat, jak různé hry hrávají na počítači sourozenci nebo bratranci. Mrzelo mě, že některé opravdu hezky zpracované tituly, jsem si nemohl zahrát sám. . Pokud byla možnost, i tak jsem to zkoušel, ovšem vždy bez postupu na další úrovně. Spíše jen pro pocit a zvukové zážitky z hraní. Velice proto oceňuji poslání herního studia Kikiriki Games a to jak na poli tvorby přístupných her, tak i v případě zaměstnávání lidí s handicapem. Věřím, že obojí bude mít pozitivní dopad celkově na společnost. Těším se na dobu, kdy firmy přestanou dělat rozdíly mezi znevýhodněným člověkem a osobami bez handicapu. S Kikiriki Games by se jak herní odvětví tak zaměstnávání, mohlo posunout tím správným směrem.” dodává Karel Giebisch nevidomý IT specialista, redaktor, masér, bojovník za inovace v odstraňování bariér a herní konzultant.

Při hraní To the Dragon Cave navštívíte devět rozmanitých prostředí. A jen na základě sluchu a vašeho osobního postřehu, rozehrajete propracovaný příběh, od kterého se nebudete chtít odtrhnout dokud nezjistíte, jak vše skončí. Zastřílíte si z kuše, vyzkoušíte své dovednosti při boji s mečem a zároveň překonáte osobní strach z neznámého.

Pusťte si trailer

“Jako jeden z testerů a herní konzultant, jsem pomáhal hru ladit k dokonalosti. Abych mohl poskytnout cenné rady tvůrcům ohledně úprav či vylepšení, musel jsem nahlédnout do herního prostředí a vyzkoušet ovládání. S klidem mohu konstatovat, že hra má propracovaný příběh, audio zpracování včetně povedených zvukových efektů, zároveň jednoduchost ovládání, osloví každého, kdo si rád hraje. I když titul dohrajete věřím, že si ho po čase rádi zahrajete znovu. Skvělé na odreagování, trénování sluchu, postřeh  a únik do jiného světa od reality.” doplňuje Giebisch.

Mobilní audio střílečka To the Dragon Cave bude dostupná jak pro iPhony, tak také pro mobilní telefony s Androidem

Pro bližší informace nebo interview neváhejte kontaktovat Janu Kuklovou

+420 604 888 559

info@kikirikigames.com

www.tothedragoncave.com

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.