Komunikace na dálku v době pandemie COVID19

Více než kdy jindy se ukázala síla moderních technologií. A to konkrétně v době pandemie COVID19, kdy nebylo možné se osobně scházet a vše muselo být řešeno na dálku. Do popředí vstoupily komunikační aplikace, které umožňují spojení odkudkoli a to jak ve formě videa, tak i audia. Představme si stručně pár z nich. Co mě v době pandemie z komunikační oblasti oslovilo nejvíc?

ZOOM Cloud Meetings

Komunikační nástroj pro pořádání různých online webinářů, školení či setkávání. Nejjednodušší a nejintuitivnější platforma, kterou znám. ZOOM jsem objevil počátkem pandemie, kdy vešla v platnost karanténní opatření a vše se zavřelo. K tomuto komunikátoru mě přivedl kolega Láďa, který s ním získal zkušenost na kurzech angličtiny. Z počátku jsem byl skeptický a nebýt doporučení Láďu, tak si ZOOM ani nenainstaluji.

Nicméně ten kdo mě zná ví, že jsem taková hračička a když je příležitost, vyzkouším nové inovace a vychytávky. A doba karantény, kdy se nikam nesmělo a člověk musel dřepět doma, představuje ideální příležitost vyzkoušet něco nového. Už po pár minutách mě ZOOM zaujal svojí propracovaností a zároveň jednoduchostí.

Na pár kliknutí vytvoříte osobní meeting, naplánujete jeho konání, připojíte účastníky. Můžete kombinovat audio s videem, sdílet prezentace, ale klidně i hlásit se o slovo zvednutím ruky. Úžasné pro pořádání schůzek v počtu většího množství lidí, webináře či školení. Ovladatelné a skvěle přístupné jak na chytrém mobilním telefonu, tak i PC. Co mě ale osobně překvapilo, je rozhodně přístupnost nástroje ZOOM pro zrakově hendikepované.

Alespoň na iPhonu a iPadu, kde tento komunikátor využívám, vše čtečka nebo-li odečítač obrazovky čte automaticky bez jakéhokoli ručního zásahu.

 Kdo a co píše do chatu, kdo se připojil a odpojil, kdo má aktivní video, kdo momentálně sdílí prezentaci, hlásí se o slovo zvednutím ruky  apod. Prostě geniální. Svojí přístupností si mě ZOOM jednoznačně získal a doporučuji ho kudy chodím.

Příjemný benefit představuje podpora klávesových zkratek. To znamená, že ZOOM můžete pohodlně ovládat i z hardwarové klávesnice na pár kliků. Když si zkratky osvojíte, není jich mnoho, ovládání ZOOMU se pro vás stane mnohem přívětivější a jednodušší. Vlastní zkušenost.

Pro připojení se k pořádanému webináři či schůzce, není nutná registrace. Stačí kliknout na odkaz zaslaný pořadatelem a máte vystaráno. Na pár kliknutí se lehce připojíte jak z chytrého mobilního telefonu tak i z PC. Na chytrý mobilní telefon nebo tablet doporučuji pro větší pohodlí stáhnout aplikaci ZOOM Cloud Meetings, kterou snadno vyhledáte na AppStore pro iPhone či iPad, na Androidu v obchodu GooglePlay.

Nevýhodou pro některé uživatele může být fakt, že free verze nebo-li varianta zdarma, má jistá omezení. To nejzásadnější zahrnuje maximální délku meetingu na 40 min., pokud jsou ke schůzce připojeni více jak dva účastníci. Probíhá-li meeting pouze mezi dvěma osobami, 40 min. omezení neplatí. Pro osobní schůzky mezi dvěma lidmi varianta zdarma bohatě stačí. Pokud chcete ZOOM využívat na profesionální úrovni pro setkávání většího množství lidí, nezbude vám nic jiného, než si zaplatit některou z dostupných variant. Za mě bohatě stačí verze premium, konkrétně roční předplatné. Není ovšem nejlevnější a tak se hodí zvážit, jestli budete ZOOM chtít opravdu pravidelně využívat. Rozhodně vyzkoušejte a posuďte sami.

Skype

Komunikační aplikace mého dětství, kterou jistě není nutné nijak zvlášť představovat. Věřím, že tento komunikátor je znám každému, kdo je alespoň trošku políben moderní technikou a vlastní nějaké to PC či chytrý mobilní telefon. Pro ty, co slovo Skype slyší nebo čtou prvně, nastíním o co jde pouze v pár větách.

Komunikační aplikace umožňující propojování osob na velké vzdálenosti prostřednictvím audia a videa po celém světě. Před více než pěti lety byl tento komunikátor dost populární, nakonec ho ovšem zastínil Messenger či WhatsApp od Facebooku. V době pandemie COVID19 se dle mého názoru ke Skypu hodně lidí vrátilo. Nejjednodušší způsob propojení s lidmi po celém světě a navíc zdarma. No neberte to. Já osobně jsem Skype před několika lety vzdal. Namíchlo mě odkoupení této platformy Microsoftem a celkem i zhoršená přístupnost pro čtečky nebo-li odečítače obrazovek, které jsem vzhledem ke svému kompletnímu zrakovému hendikepu, nucen denně využívat.

Každopádně když sedíte doma a nemáte zrovna do čeho píchnout, hledáte alternativy, jak se zabavit. A tak jsem se odhodlal a Skype si opětovně nainstaloval. Bohužel po několikaleté pauze mi nejspíš pozastavili můj původní účet, protože se mi na něj nedařilo přihlásit. Co naplat, vznikl nový přímo na párovaný na Microsoft, jak je teď pod vládou této společnosti určeno. Světe div se, registrace nebyla nijak složitá. Stačilo zadat mobilní telefon, jméno a příjmení a zbytek se už vygeneroval sám. Takže mnohem jednodušší než dřív.

Po spuštění Skype mě čekal šok. Uživatelské rozhraní se nepodobalo ničemu, co jsem dosud znal. Detailní zkoumání ovšem odhalilo, že hledám jehlu v kupce sena. Vypadá sice jinak, ale v jednoduchosti je krása.

Celá aplikace je rozčleněna do čtyř panelů nebo-li karet. Chaty, kontakty, hovory, oznámení. Pro vidícího uživatele možná super, pro zrakově hendikepovaného celkem zdlouhavé a pomalé na efektivní práci. Než člověk něco najde, tak to přeci jen nějakou dobu potrvá. Ovšem pouze do chvíle, dokud neobjevíte sekci klávesových zkratek. Ty jsou pro čtečky nebo-li odečítače obrazovky zásadní. Osvojte si klávesové zkratky a Skype ovládnete na pár kliknutí. Přístupnost Skype zaručena jak na PC, tak i na chytrém mobilním telefonu. Bez zábran používejte tento komunikační nástroj kdekoli.

Seznam klávesových zkratek odhalíte na PC v nabídce Další možnosti. Projděte si ho a hned budete klidnější, protože vás ani rozsáhlé uživatelské rozhraní jistě lahodící zraku osob, kteří mohou zrak používat, nedokáže od Skype odradit. Zřejmě zjistíte, že díky klávesovým zkratkám, pracujete s tímto komunikátorem rychleji než lidé, co koukají na monitor.

Ať je to jak chce, tato komunikační platforma má ovšem už svá nejlepší léta za sebou. Dnes existují přívětivější řešení, která jsou mnohem populárnější jako např. Messenger, WhatsApp. Nicméně věřím, že i tak si své příznivce Skype přeci jen najde. Mě třeba opět oslovilo a plánuji ho opět používat, budu-li mít s kým přes tento nástroj komunikovat. Vyzkoušejte.

Tolik za mě. Mohl bych se zde rozepsat ještě o dalších komunikačních nástrojích jako je WhatsApp, Messenger, ale tyto komunikátory všichni znáte. Chtěl jsem se zaměřit na nástroje, které nejsou zase natolik známé a nepoužívá je v dnešní době kde kdo. Věřím, že jste si díky tomuto článku zase o něco rozšířili znalosti. A to je jeho hlavní účel. Přiučit vás něčemu novému.

Webové stránky zmíněných komunikátorů

ZOOM

Skype

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *