Nečekejte na číšníka. V restauracích plaťte Qerkem

Již nějakou dobu spolupracuji s Qerko s.r.o. Tato společnost má pod palcem mobilní aplikaci Qerko, jejímž prostřednictvím můžete platit v restauracích sejmutím QR přímo ze stolu a úhradu provést na základě platební karty nahrané v aplikaci, s pomocí Google Pay, Apple Pay. Dosud jsem tento nástroj pouze nanečisto testoval stran přístupnosti konkrétně na Androidu, kde už mohu konstatovat, že přístupnost z 98% dořešena pro TalkBack, ale i Jieshuo.

Včera jsem si šel po Olomouci. Nejdříve do lékárny, následně do pekárny a poblíž pekárny jsem objevil restauraci se zahrádkou. Usadil se ke stolu, objednal si polední menu a čekal na vyřízení objednávky. Při tom jsem objevil na stole nějaký čtvereček, který tam byl připevněn dodatečně. Designu stolu se nepodobal, něco na víc. A ejhle, on to byl QR Code propojený s mobilní aplikací Qerko. Telefon s Androidem používám standardně na testování přístupnosti aplikací, ale není mým primárním, takže po ruce jsem měl pouze iPhone. I tak mi to nedalo a zaplatit Qerkem v restauraci nešlo jednoduše odolat.

Poté, co jsem dojedl oběd a dopil pivo, nastal čas placení. Po příchodu číšnice jsem navrhl platit kartou. Na to mi bylo řečeno, že platba kartou je možná pouze uvnitř restaurace. Ale pokud mám chytrý telefon, mohu zaplatit prostřednictvím aplikace Qerko. A to pouhým sejmutím QR ze stolu. To bylo něco pro mě. Hned jsem se pustil do akce. Celý proces mi zabral téměř dvacet minut, což není divu. Platil jsem Qerkem poprvé a ještě ke všemu na iPhone kde vím, že přístupnost se dosud řeší. Takže se vyrojilo pár zádrhelů, ale nakonec byla transakce úspěšně zrealizována. I za cenu toho, že poblíž mého stolu už přešlapovali další strávníci a čekali na uvolnění místa k sezení. Nedalo se nic dělat, museli počkat.

Protože účet v Qerku mám vlivem testování přístupnosti, alespoň v tom to bylo jednodušší. Jak tedy placení Qerkem funguje?

1. Nejdříve si musíte stáhnout mobilní aplikaci Qerko a to buď pro Android nebo iOS

2. Vytvořit si v Qerku účet na pár kliknutí

3. V platebních metodách si nastavit platební metodu, kterou chcete Qerkem platit. Pokud máte aktivní Google Pay nebo Apple Pay, nemusíte řešit, jen tuto metodu vyberete při placení. Mimo běžné platební karty si lze taky zprovoznit platby prostřednictvím Sodexa Benefitů, Benefitu-Plus či Edenredu

4. Sejmete QR ze stolu, načte se detail objednávky, tedy všechny položky, které jste si objednali. Pokud jste u stolu sami nebo s přáteli, je to jednodušší. Pokud je vás u stolu víc a vzájemně se neznáte, z načtených položek musíte vybrat pouze ty, které byly součástí vaší objednávky. Nebo se domluvit s osazenstvem stolu, že útratu zaplatíte a rozdíl v ceně pak dorovnáte mezi s sebou

5. Překontrolujete tedy položky objednávky, která se načte po sejmutí QR ze stolu, vyberete platební metodu a na jeden klik zaplatíte. Bez čekání na účtenku, na číšnici. Účtenku dostanete automaticky do e-mailu a na pokladně se též propíše, že uhrazeno

6. Před provedením platby můžete též nastavit spropitné, po zaplacení ohodnotit obsluhu, jídlo, prostředí restaurace

Placení Qerkem je určitý druh inovace, na který je potřeba si nejdříve zvyknout. Nicméně po mé včerejší zkušenosti, si u nás v rodině zprovoznili Qerko i rodiče. Jako první mamka, která byla včera v restauraci se mnou a viděla tuto efektivitu placení v praxi.

Každopádně až budete platbu Qerkem někde zkoušet, doporučuji zatím na Androidu. Na iPhone není přístupnost ještě dořešena a můžete se dostat do slepé uličky. Mohou nastat komplikace především s výběrem platební metody, překontrolováním, jakou platební metodu máte vlastně zvolenu a hlavně může být velký problém platbu odeslat. S tímhle krokem mi musela pomoci mamka, protože jsem nedokázal přijít na to, na co kliknout.

Na Androidu však celý proces placení funguje spolehlivě i pro zrakově hendikepované, na iOS a tedy iPhone, se přístupnost řeší. S Qerko s.r.o. jsem v kontaktu a o komplikacích s placením na iPhone, již byli informováni.

Samotná aplikace Qerko je uživatelsky přívětivá a jednoduchá na ovládání. Její prostředí se skládá pouze ze tří sekcí:

  • Kam zajít: Filtrování restaurací podle aktuální polohy a dalších kritérií. Restaurací, kde podporují platbu Qerkem
  • Platby: Funkce placení Qerkem
  • Profil: Uživatelský profil, kde mimo základních údajů naleznete i různé benefity, odměny, věrnostní program, historii objednávek apod

Pokud zase někde narazím na platbu prostřednictvím Qerka, rozhodně využiji. Tento způsob placení se mi zamlouvá mnohem víc, než chodit na bar, když restaurace nedisponuje přenosným platebním terminálem pro platby kartou. Na Qerku oceňuji, že k placení nemusíte nikam nahrávat své finance. Jednoduše využíváte buď svoji platební kartu, nebo Google Pay, Apple Pay či podporované zaměstnanecké benefity. V současnosti karty Sodexo nebo Benefit-Plus.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *