Orcam, elektronické oči budoucnosti

Na základě inovací a moderních technologií se více jak pěti let, snažím usnadňovat život lidem se zrakovým znevýhodněním. Odstraňovat bariéry a dokazovat, že handicap ať je jakýkoli, nepředstavuje takový problém, jak to v očích veřejnosti může mnohdy vypadat. Není tedy divu, že mé srdce zaplesalo, když se mi do rukou dostala kamerka Orcam, kterou právem označuji za elektronické oči budoucnosti.

Nedá se říct, že by kamerka Orcam byla v ČR velkou neznámou. Je tu s námi již několik let a za tu dobu prošla rukama mnohých uživatelů, ale i médií. Bylo o ní napsáno nespočet recenzí a článků. Základní detaily o tom co dokáže, kolují internetem. Shrnu je tedy pouze stručně. Spíše se zaměřím na osobní zkušenosti zrakově znevýhodněného uživatele s tímhle produktem. Jak na mě působí a zda-li má tato kamerka šanci prorazit.

Sám jsem zrakově handicapován od svého narození. Vůbec netuším, jaké to je vidět a proto věřím, že jsem tou správnou osobou, která dokáže objektivně posoudit vhodnost a využitelnost Orcamu pro zrakově znevýhodněné osoby. Zvládne tato kamerka nahradit chybějící zrak? Pro koho je vlastně určena?

Vzhled, základní funkce

Představte si zařízení velikosti prstu. Maximálně 7 cm. Skladné, elegantní, minimalistické, přenosné a využitelné kdekoli.

Obsahuje dobíjitelnou baterii, optickou čočku, dotykový proužek pro provádění snadných dotykových gest, pouze jedno fyzické hardwarové tlačítko. Dva magnety na uchycení, reproduktor  a magnetický konektor na připojení nabíjecího kabelu. Na to, jak je Orcam miniaturní, disponuje hromadou užitečných funkcí, usnadňující život zrakově handicapovaným uživatelům.

Jeho hlavní účel spočívá v rozhlížení se kolem. Fotografuje, analyzuje, rozpoznává a předává svému nositeli detailní informace z několika oblastí. Ve výsledku dokáže následující:

 • Předčítat text. Např. Dokumenty, smlouvy, dopisy, vizitky, letáky, cenovky na zboží, cedulky na dveřích, nápisy na výlohách obchodů, bilboardech a jiné
 • Rozpoznávat a předčítat čárové kódy u jednotlivých produktů
 • Analyzovat a určovat pohlaví osob včetně rozpoznávání naskenovaných obličejů
 • Oznamovat hodnotu bankovek
 • Detekovat barvy
 • Poznávat předem naskenované předměty

Nasaďte si elektronické oči budoucnosti

I když to zní skvěle, určitě si pokládáte otázku, jak kamerku vlastně ovládat. Vše je nesmírně jednoduché a intuitivní. Celé zařízení zapínáte a vypínáte stiskem jediného fyzického hardwarového tlačítka. K provádění jednotlivých úkonů využíváte dotykový proužek nebo-li dotykový  panel na přední straně zařízení nebo pouhá gesta rukou.

Orcam disponuje vlastním operačním systémem s hlasovým výstupem a českou lokalizací. Veškeré úkony doprovází zvuková odezva a hlasová zpětná vazba. Zvuk se přenáší do malého reproduktoru, nacházejícího se na zadní straně zařízení. V případě zájmu lze připojit i bezdrátová Bluetooth sluchátka, což se hodí především v hlučném venkovním prostředí, kde hlasitost reproduktoru Orcamu, nemusí dostačovat. Aktualizace operačního systému probíhá automaticky poté, co je zařízení připojeno k Wi-Fi.

Kamerka vydrží nepřetržitě běžet až dvě a půl hodiny, dobíjí se maximálně hodinu. Po několika minutách nečinnosti se automaticky uvede do tak zvaného úsporného režimu, aby neběžela na plný výkon a zbytečně neplýtvala energií v baterii. Pokud ji po určitou dobu z úsporného režimu neprobudíte a nebudete po ní požadovat nějakou činnost, tak se kompletně automaticky vypne.

Nesmírně zajímavá jsou gesta rukou, která mě velice oslovila. Stačí ukázat prstem na jakýkoli text, čárový kód či nápis tak, aby optická čočka viděla plošku prstu. Místo, kam ukazujete vyfotí, zanalyzuje a hlasovým výstupem přečte, co bylo sejmuto. Funguje i v případě, když se vybraného místa prstem dotknete. Necháte-li prst na zvoleném místě delší dobu, Orcam oznámí barvu objektu, kterého se dotýkáte nebo na který ukazujete prstem.

Pokud před optickou čočku kamerky do vzdálenosti tak 30 cm dáte ruku s rozevřenými prsty, dojde k pozastavení veškerého aktuálně předčítaného obsahu Orcamem. Když sevřete ruku v pěst a ukážete ji kamerce, dozvíte se aktuální čas a datum.

Ve výsledku stačí Orcam namířit tím správným směrem. Ukázat prstem, dotknout se objektu nebo poklepat prstem na dotykový proužek. Kamerka objekt vyfotí a automaticky přečte, co rozpoznala. Pokud se náhodou stane, že nezachytíte objekt v celém zorném poli, dostanete hlasové instrukce, jakým směrem máte kamerku pootočit, aby  byl záběr co nejspolehlivější.

Abyste měli při práci s Orcamem volné ruce, je doporučeno připevnit kamerku prostřednictvím dvou dodávaných magnetů na obrubu jakýchkoli brýlí. Tím pádem neotáčíte kamerkou do všech směrů, ale pouze vlastní hlavou. Kam pohlédnete, to Orcam vyfotí, zanalyzuje a přečte hlasovým výstupem. Buď ručně nebo na základě automatického režimu, který si lze nastavovat dle potřeby v nastavení zařízení.

Lze tedy s klidem označit kamerku Orcam za elektronické oči budoucnosti. Sleduje totiž váš pohled a vše co zachytí, analyzuje a detekuje. Vždy tak zůstanete v obraze i v případě, že máte zrakové znevýhodnění.

Má Orcam konkurenta?

V dnešním světě moderních technologií je náročné prorazit s inovativním řešením. Především na poli smartphonů, které hravě strčí do kapsy řadu samostatných produktů. Vždyť si stačí stáhnout jen ty správné aplikace a pochopit jak s nimi pracovat. Je tomu tak i v případě Orcamu? Lze ho nahradit?

Určitě nejsem sám, kdo si položil tuto otázku. Zvláště když vím, že skutečně existují nástroje a aplikace, obsahující stejné funkce jako tato představovaná kamerka. Někteří možná zastávají názor, že toho aplikace v telefonu může zvládat víc.

Stejně jsem vnímal Orcam i já. K čemu tuto kamerku, když mohu použít svůj chytrý mobilní telefon? Má smysl do ní investovat?

Po týdnech testování, zkoušení a porovnávání, mám jasno. I když chytrý telefon může obsahovat podobné ne-li stejné funkce jako Orcam, kamerka nemá konkurenta. Proč?

Objevil jsem několik aplikací pro smartphone, které zvládají úplně to samé, co Orcam. Jejich prostřednictvím opravdu dokážete pokrýt veškeré funkce této kamerky. Na první pohled se tedy může zdát, že Orcam je zbytečný. Když máte v ruce ale obě zařízení a můžete zkoušet a hledat rozdíly, brzy pochopíte, že tomu tak není.

Nechat si přečíst tiskopis chytrým telefonem, bylo na několik minut. S Orcamem zvládnuto do pár vteřin. Navíc mnohem přesněji, než mobilním telefonem. Barvy telefon netrefoval vůbec nebo se v mnohých případech mýlil, orcam se nespletl ani jednou. Čárové kódy fotoaparátem telefonu nenalezeny. Orcamu to také chvíli sice trvalo, ale nakonec rozeznáno a správně přečteno.

Velkou roli představuje používání Orcamu a mobilního telefonu při rozpoznávání objektů, barev, tiskopisů či čárových kódů. Prakticky vůbec jsem nezvládl v jedné ruce držet vytištěnou stránku s textem, ve druhé telefon ve správném úhlu, aby došlo k přesné analýze a vyčtení informací. S orcamem na obrubě brýlí jsem pouze stránku textu umístil 30 cm před obličej a chvíli počkal. Sejmuto a krásně přečteno skoro bez chyb. Na první či druhou dobrou. S telefonem řešeno tak na desetkrát a to jsem se ještě bál, aby mi telefon nevypadl z ruky.

Stejný výsledek se opakoval jak u rozeznávání barev a čárových kódů. Telefon nezvládal vůbec nebo s obrovskými chybami, orcam bez obav. Vyřešeno do pár vteřin. A navíc pohodlně a s volnýma rukama. Telefon krásně trůnil v kapse a já jsem s Orcamem na obrubě brýlí zůstal v obraze.

A tím nejlepším je, že v mnohých případech při analyzování textových informací, barev, čárových kódů s chytrým mobilním telefonem, se neobejdete bez internetového připojení. Kamerka Orcam na to nehraje. Vše běží v reálném čase bez přístupu k internetu.

Funkce rozpoznávání obličejů nemá jednoznačně chybu. Nikdy jsem netušil, kdo se kolem mě nachází. Jestli muž, žena či někdo známý. U chytrého telefonu jsem nedokázal najít ani aplikaci, která by rozeznávat obličeje umožňovala. Zatím co když jdete s Orcamem po ulici a náhle se ozve váš klient víte, že někde v blízkosti se nachází někdo, kdo ke mě třeba chodí na masáže. A hned ho můžete pozdravit jako první. A věřte mi, že druhá osoba dostane pořádný šok.

Sečteno podtrženo. Chytrý telefon má co dohánět. Na základě mého testování Orcam jednoznačně vítězí. I na veřejnosti budete vypadat lépe, když si zjistíte informace bez vytahování telefonu z kapsy. Vše odhalíte do pár vteřin a nemusíte natáčet telefon do různých úhlů a směrů. Jednoduše se podíváte elektronickýma očima budoucnosti a máte vystaráno.

Pro koho je kamerka určena?

Těžká otázka, ale pokusím se na ni odpovědět. Než jsem kamerku dostal do ruky, domníval jsem se, že ji ocení spíše uživatelé těžce slabozrací a slabozrací. Aby Orcam dokázal zaměřit objekt, nápis či text a rozeznat jej, musíte zhruba vědět, kam natáčet hlavou a vyloženě analyzovaný objekt skenovat pohledem. Od okamžiku, co jsem měl možnost si kamerku detailně vyzkoušet jsem zjistil, že výrobci mysleli na všechno. Orcam mi skvěle posloužil, i když nevidím vůbec nic. Jen to chce o trošku více cviku, než když máte možnost trošku něco vidět. Kamerka mi dokázala vyčíst jak nápisy či informace různě v terénu, čárové kódy, ale i stránku tištěného textu. Chce to zkoušet, zjišťovat a hledat správný způsob, jak s kamerkou pracovat. Pokud ale víte, jak Orcamem mířit, není to zase takový problém.

Ze svých vlastních zkušeností bych já osobně Orcam zařadil do tří kategorií zrakového znevýhodnění. A to do:

A). Úplná nevidomost

B). Praktická nevidomost

C) Těžká slabozrakost

Z uvedených kategorií zastávám názor, že Orcam nejvíce využijí uživatelé prakticky nevidomí a těžce slabozrací. Ovšem já jsem zcela nevidomý a tak detailně, jak mi kamerka Orcam dokázala v těch pár týdnech pomoci se domnívám, že své uplatnění si najde i mezi úplně nevidomými uživateli.

S čím zásadně nesouhlasím je fakt, že Orcam je nahraditelný chytrým mobilním telefonem. Jako zcela zrakově znevýhodněný člověk a znalec moderních technologií a zvláštních pomůcek otevřeně tvrdím, že tomu tak rozhodně není. Orcam je zcela samostatné zařízení, které se s funkcemi chytrého telefonu nedá vůbec srovnávat.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

1 komentář: „Orcam, elektronické oči budoucnosti

 • Profilový obrázek
  4. 2. 2020 (21:54)
  Permalink

  > U chytrého telefonu jsem nedokázal najít ani aplikaci, která by rozeznávat obličeje umožňovala.

  Umí to nejméně dvě aplikace – Seeing AI a Envision AI, o kterých jsme shodou okolností před časem psali i na Pélionu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *