Osamělost nejen lidí s hendikepem

Nikdy jsem si nemyslela, že i lidé s handicapem by mohli být osamělí. Nechápala jsem: Proč? Z jakého důvodu?

 Tenkrát jsem ještě pracovala v domově pro seniory jako pečovatelka-pracovník v sociálních službách. Měla jsem tam spoustu babiček a dědečků, kteří sice měli rodiny, děti, vnoučata ale nikdo z nich na ně neměl moc čas. Byli sami a cítili to jako velkou bezmoc. Věděli, že s tím nemohou nic dělat, nezbývá jim nic jiného než čekat až si na ně jejich blízcí vzpomenou.

Já jsem byla na svém prvním místě pečovatelky a chtěla jsem tu práci dělat co nejlépe. Snažila jsem se být našim klientům oporou v těžkých chvílích samoty, ale i rozesmátou kamarádkou, které vypráví vtipy. Už tenkrát jsem tak nějak tušila, to co nyní už vím. Lidé, kteří jsou jiní, ať už věkem nebo svým handicapem, jsou více osamělí než ostatní lidé.

Obzvláště v této složité době se to ukazuje jako jeden z velkých problémů. I ti kteří by za svými blízkými rádi šli, prostě nemohou. Tito osamělí lidé jsou často nemocní, omezeni svými zdravotními obtížemi a jediné na co se těší je návštěva blízkých přátel nebo rodiny. Současná situace je však izoluje mnohem víc, než si myslíme. Mnohdy měsíce nevidí nikoho krom personálu domova. Navíc se ještě musí vyrovnat s tím, že když někdo z nich onemocní COVIDEM, není vůbec jisté, že se ještě z nemocnice vrátí.

Špatná fyzická i psychická kondice našich seniorů nejen v domovech pro seniory ale i v jejich domácím prostředí je v současnosti velký problém. Oni vědí, že jedině očkování je může k jejich rodinám přiblížit. Vakcín však není tolik, kolik by bylo potřeba. Tak zase čekají, až budou na řadě.

Také se vám zdá, že lidi s handicapem nebo senioři nemají v současné době moc pestrý a veselý život?

Zkusme s tím něco udělat, pokud je to v současnosti možné. Zavolejte svým dědečkům, babičkám, tetám i kamarádům či sousedům a potěšte je svým humorem a dobrým slovem. Věřte, že teď jim to opravdu pomůže přežít tohle temnější období, které jak všichni doufáme, nebude už dlouho trvat.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

4 komentáře: „Osamělost nejen lidí s hendikepem

 • Profilový obrázek
  22. 3. 2021 (11:35)
  Permalink

  Hani,máš to moc hezky napsané.Co se týká maminky,je to na delší vykládání, ale jedna dobrá zpráva je,že tuto středu nastupuje do Senor centrum do Blanska.Je ležák,měla jsem ji doma,ale nezvládala jsem to.Už se těším,až se uvidíme.Čao ,MĚJ SE HEZKY Alena.

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  22. 3. 2021 (12:17)
  Permalink

  Hani svatá pravda. Navíc hodně lidí trpí ponorkovou nemocí. Nevím sama jak bych se cítila kdybych musela být zavřená doma. Tady přece jen můžeme jít ven, potkáme známé a pokecáme. Ten kdo se moc nehýbe a je zavřený mezi 4 stěnami je opravdu závislý na telefonu s tak jim přejme, ať těch hovorů je co nejvíc. Zdravím a přeji žádný covid a stále dobrou náladu tobě i celé rodině. Lida

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  27. 3. 2021 (13:10)
  Permalink

  AHOJ Haničko,díky za článek.Popsalas to velmi dobře.Přejeme hezké velikonoce Tobě a celé Vaší rodině.Dana a Jaroslav.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *