Osobní zkušenost, Android v rukou nevidomého jablíčkáře. Překvapení nebere konce

Mám telefon s Androidem. Zkouším co dokáže a jak může být tento systém přívětivý pro uživatele se zrakovým hendikepem. Přináším pár základních postřehů, které se mi podařilo dosud nashromáždit. Nečekejte nic technického, ale spíše praktické zkušenosti v rámci běžného užívání Androidu bez zrakové kontroly. Tak jdeme na to.

Proč tak náhle Android?

Pravděpodobně většina z vás kroutí nechápavě hlavou. Nedivím se, protože v mém podání si určitě nedovedete zařízení s Androidem představit. Zvláště když víte, že víc jak 7 let používám Apple produkty. Nicméně při mé aktuální práci s ohledem na přístupnost mobilních aplikací, často dostávám tuto jednoduchou otázku. “Jak je na tom naše aplikace na Androidu?”

Dotazů přibývalo a mě nezbylo nic jiného, než si nějaké to zařízení s Androidem pořídit. Primárně kvůli práci,ale když už máte Android k dispozici, tak vám to nedá. Chcete vyzkoušet, jaké má tento systém limity a co s ním lze zvládnout bez zrakového vnímání. Aniž bych to ještě před pár týdny tušil, udělal jsem opět další krok do neznáma a nyní toho vůbec nelituji. Telefon s Androidem pozitivně překvapuje každou chvíli, ale vezměme to krok za krokem.

Nekupujte zajíce v pytli

Na první pohled se to nezdá. Přijdete do obchodu nebo dáte na radu někoho známého. Investujete do telefonu na doporučení a následně zjistíte, že s ním nemůžete pracovat. Není divu. Když si totiž nedáváte dostatečný pozor, snadno koupíte zajíce v pytli. A to rozhodně nechcete.

Abych to vysvětlil. Na rozdíl od konkurenční platformy Apple a operačního systému iOS, který vždy vychází z neměnného a jednoznačného základu, systém Android má mnoho podob. Různě uzpůsobených grafických nástaveb, úprav od jednotlivých výrobců apod. To může způsobovat zásadní problém právě pro odečítací funkci, na kterou jsou lidé se zrakovým hendikepem při používání Androidu odkázáni.

Nákup vhodného telefonu tedy rozhodně neuspěchejte. Hledejte zařízení pokud možno s čistým Androidem nebo se zařazením do programu či kategorie Android One. Na těchto zařízeních odečítací funkce funguje spolehlivě. Bývá tomu i u některých prověřených výrobců s vlastní úpravou operačního systému Android, ale není tomu tak vždy. Buďte obezřetní a dejte si klidně na čas. Pokud si nejste jistí, jaké zařízení pořídit, raději se poraďte se zkušenějšími zrakově hendikepovanými uživateli.

Za tímto účelem existuje na Googlu skupina Blind-Android, kde se shromažďují zrakově znevýhodnění uživatelé tohoto operačního systému a jsou připraveni poradit s veškerými dotazy. Pro více informací mě kontaktujte na e-mailu:

info@giebhelp.eu

a já vás navedu tím správným směrem.

Hbité prsty a sluch. To k ovládání stačí

I když je to neuvěřitelné, lidé se zrakovým hendikepem mohou bez obav pracovat i s chytrými dotykovými telefony. Nepotřebujeme klávesnici, ale stačí nám vyloženě hbité prsty a sluch.

Jak konkurenční systém iOS na iPhonu nebo iPadu tak i Android, mají v sobě integrovánu speciální funkci. Standardně se nazývá odečítač obrazovky, je ovšem také známá pod označením odečítací funkce nebo-li čtečka. Jde o funkci, která prostřednictvím buď vestavěného nebo doinstalovaného hlasového výstupu předčítá vše, po čem se pohybujete kurzorem. Takže telefon na vás mluví. Oznamuje kde se pohybujete, jaké úkony provádíte, co zrovna píšete. Prostě všechno do detailů. Pro vidící uživatele je to dost otravné a rušivé, ale pro nás zrakově hendikepované jde o nezbytnou funkcionalitu, abychom vůbec mohli s telefonem pracovat. Nevidíme totiž na displej a tak musíme poslouchat.

Se zapnutím odečítací funkce dojde ke změně ovládání systému v telefonu jako takovém. Standardní postupy pro vidící uživatele jsou nahrazeny specifickými dotykovými gesty, které si musí zrakově hendikepovaný člověk osvojit, pochopit, co které gesto dělá a k čemu slouží. Chce to cvik a trpělivost, ale zvládnout se to dá. Stačí jen chtít a vytrvat. Někomu to trvá chvíli, jinému déle, ale nakonec se s tím každý úspěšně popere a zvítězí.

Pokud umíte s iPhonem nebo iPadem prostřednictvím odečítací funkce rozhodně neplatí, že hravě ovládnete čtečku na Androidu. Ovládání, ale i vlastnosti jednotlivých odečítačů obrazovek se liší. Základní princip je sice stejný, takže pokud máte zkušenosti např. z iPhonem, práci s Androidem pochopíte bez zrakové kontroly rychleji, než kdybyste drželi v ruce dotykový telefon poprvé. Nicméně i tak vám nějaký čas zabere, než si na odlišný způsob ovládání zvyknete.

Nejdříve zklamání, potom obrovské překvapení

Na doporučení uživatelů v e-mailové konferenci Blind-Android o které jsem se již krátce zmínil, jsem si pořídil model telefonu Motorola Moto G8. To především kvůli čistému Androidu, zařazení do kategorie Android One a ujišťování, že systém je krásně použitelný právě i pro zrakově hendikepované. Po prvotním spuštění telefonu a jeho úvodním nastavení, mě čekalo zklamání.

Odečítací funkce TalkBack, která je vestavěná přímo v systému od Googlu, vykazovala z mého pohledu velice pomalou odezvu. Dost dlouho trvalo, než čtečka zareagovala na mnou prováděná jednotlivá gesta a než se vůbec něco stalo. Zatímco na iPhonu běží vše svižně a neuvěřitelně rychle, na Androidu tomu tak rozhodně nebylo. No co už. Chtěl jsem boj, mám ho mít. Schválně, jak to dlouho vydržím.

Po seznámení s velmi podrobným výukovým programem, v rámci kterého mi došlo, jak s telefonem prostřednictvím čtečky TalkBack vlastně pracovat, začalo zkoumání jednotlivých funkcí a možností. Nicméně po několika hodinách jsem uzamkl obrazovku a zařekl se, že si na pomalou odezvu a těžkopádnost nezvyknu. Vracím se k iPhonu, Android už nechci nikdy vidět. Co mě to jen napadlo?

A právě v této chvíli, kdy už to vypadalo dost bledě, nastal zlom. Vzpomněl jsem si na kolegu Matěje, e-mailovou konferenci Blind-Android a nějakou čínskou aplikaci. Jak se to jen jmenovala. Už vím… Jieshuo. Na konferenci se psalo, že tento odečítač dokáže konkurovat TalkBacku. Čas zjistit, co je na tom pravdy.

Po jeho zprovoznění, což byl oříšek (podrobnosti v jiném článku zaměřeném přímo na Jieshuo někdy v budoucnu), se práce s Androidem razantně proměnila. Svižná a rychlá odezva odečítače, rozhodně umocní a zpříjemní zážitek s používání Androidu. Pomalá odezva je minulostí, reakce na dotyková gesta jsou téměř okamžitá bez prodlevy.

Pomalá odezva a těžkopádnost TalkBacku mi vzala vítr z plachet. Chybělo málo a telefon s Androidem bych nadobro odložil, protože z iPhonu jsem zvyklý na svižnost, efektivnost a rychlost tamního odečítače. Jieshuo ovšem způsobil, že vítr začal znovu silně vanout tím správným směrem. S novým elánem a nadšením prozkoumávat neprobádaná území, vyrazila má loď jménem Jieshuo s plně napnutými plachtami brázdit a objevovat tajná zákoutí moře jménem Android.

Odečítač Jieshuo pochází z Číny. Ovšem v ČR, SR, ale ještě určitě v dalších zemích, má své příznivce. Ti komunikují s vývojářem tohoto odečítače a zajišťují podporu v konkrétní zemi. Píšu o tom především proto, že Jieshuo je plně lokalizován do CZ, ale i SK. Takže nemusíte mít obavy z instalace, i když na Google Play ho zatím nenajdete i přesto, že vývoj probíhá již přes dva roky. Autor se o to snaží, ale vlivem politiky Číny je náročnější Jieshuo do Google Play dostat. Věřím, že se mu to jednou podaří. Pokud bych se měl o Jieshuo rozepsat do detailů, vydalo by to rozhodně na samostatný článek. Můžete se na něj těšit někdy v budoucnu, teď pojďme dál.

Skládám puzzle

Při práci s Androidem si připadám, jako kdybych vyloženě skládal puzzle. Android označuji za takovou skládačku, kde musí člověk najít nejdříve ty správné dílky a následně je poskládat dohromady, aby vznikl nějaký fungující celek. Došlo mi to po pár dnech. Velké množství komponentů, nástrojů, doplňků a aplikací, třeba i od třetích stran. Ne jednotný systém, který má určitou strukturu a ta se nemění jak je tomu na iPhonu, ale u Androidu si můžete hrát do sebemenších detailů. Hledat, skládat a čekat, co nakonec vznikne.

Pokud rádi bádáte, zkoumáte, testujete a hledáte řadu různých řešení, je operační systém Android přesně pro vás. Jestli spíše raději nainstalujete aplikaci, spustíte ji a očekáváte, že bude fungovat, pak doporučuji nákup zařízení s Androidem zvážit. Na druhou stranu Android je otevřený systém a nabízí hromadu možností, o kterých se vám může na iPhonu jen zdát. Můžete si ho zcela uzpůsobit k obrazu svému, což na iPhonu rozhodně neplatí.

U iPhonu jsem zvyklý, že vše tak nějak funguje bez zdlouhavého bádání, dohledávání souvislostí, nastavování. Na Androidu tomu tak každopádně není. Stáhnete a nainstalujete aplikaci, jenže ona funguje třeba jen z části. Musíte do nastavení, to prolistovat křížem krážem a uzpůsobit si funkcionalitu aplikace jak potřebujete. Někdy nad nastavováním příslušného nástroje můžete strávit pár minut nebo klidně i nějakou tu hodinu. Záleží, jak jste šikovní.

Když si náhodou pořídíte zařízení, které na tom není s přístupností na dobré úrovni a vy cítíte, že se vám těžkopádně ovládá, musíte na Google Play. Tam si stáhnout jinou plochu, nainstalovat a uzpůsobit uživatelské rozhraní podle sebe.

Na Androidu rozhodně rozběháte více věcí než v iPhonu. Chce to ovšem trpělivost, vytrvalost a čas. Nicméně pokud si s tím dáte tu práci, můžete svůj telefon vyladit do takových detailů, že na něj nedáte dopustit.

Za málo peněz hodně muziky

Nikdy bych nevěřil, že zrovna tohle někdy napíšu. Ale po odhodlání pořídit si zařízení s Androidem, bádání a zkoumání možností systému, Android rozhodně neodsuzuji. Někdy mám dokonce tendence dát k ledu iPhone a používat Android, ale zatím jsem k tomuto konečnému rozhodnutí nedospěl. Každopádně práce s Androidem se mi líbí a rád zkouším, co je na něm možné, co naopak ne. Přiznám se, že zatím jsem neobjevil nic, co bych nějakým způsobem nezvládl.

Tohle mi nebudete věřit zvláště vy, co nedáte dopustit na iPhone a produkty Applu, ale některé nástroje či aplikace na Androidu běží bez problémů, zatímco na iPhonu s nimi není možné s odečítačem VoiceOver bez zrakové kontroly pracovat. Tak třeba nástroj Dáme jídlo. Po poslední velké aktualizaci je na iPhonu ovládání této aplikace bez zraku nesmírně těžkopádné a v podstatě neovladatelné. Na Androidu dovedu Dáme jídlo obsluhovat téměř bez zádrhelů. Nějaké potíže v přístupnosti pro odečítač obrazovky se projevují i zde, ale nejsou fatální. Zatímco na iPhonu nejsem schopen v Dáme jídlo téměř otvírat jednotlivé nabídky, zjišťovat informace, realizovat objednávky, na Androidu až na několik drobností tento nástroj funguje. Občas se sice zaseknu, ale nejde o nic, co by se nedalo bez zrakové kontroly zvládnout.

Podobně je tomu i u aplikace Booking, která mi na Androidu připadá lépe ovladatelná než na iPhonu bez zrakového vnímání. Týká se to i řady dalších aplikací. Je to neuvěřitelné, ale je tomu skutečně tak. Tím pádem docházím k jednoznačnému závěru. Mít dva operační systémy nakonec není na škodu. Co nepůjde na jednom, to může fungovat na druhém.

I když současná zařízení s Androidem mají celkem dostačující interní úložiště pro instalování aplikací a ukládání souborů, pokud chcete, můžete si ho snadno zdvojnásobit nebo i ztrojnásobit. Stačí si pořídit paměťovou SD kartu a vložit ji do telefonu. To u iPhonu není možné. Zde se musíte spoléhat na pevně stanovené kapacity úložiště, což ne každému vyhovuje.

Svoji roli hraje u Androidu i výdrž baterie. Zatímco mi iPhone vydrží téměř 24 hod., Android konkrétně můj současný telefon Motorola Moto G8, klidně funguje na jedno dobití 4 5 dní, pokud ho nějak moc nezatěžuji. A to rozhodně není na škodu.

Pokud bychom se měli bavit poměr cena výkon, tak si též nemám na co stěžovat. Slušný telefon s Androidem pořídíte od 4000 nahoru, takže klidně za nějakých 7000 máte skutečně ucházející zařízení. A kdybych to vzal i do detailů, tak i s kvalitním odečítačem Jieshuo, který stačí pouze zprovoznit.

Ne, Android tedy rozhodně neodsuzuji. Zastávám názor, že určitě stojí za vyzkoušení a následně uvidíte sami, co vám vyhovuje více. Mě u Androidu trápí v současnosti pouze několik drobností:

  • Nerozumí si se systémem macOS. (operační systém v počítačích od Applu) Po připojení USB kabelem k počítači, se mi telefon neobjeví jako vyměnitelné externí úložiště a já na něj nemohu tím pádem nic ukládat, ani z něj nic přenášet do počítače. Vyřešeno synchronizací přes Disk Google (externí internetové / cloudové úložiště)
  • Některé aplikace nepodporují odečítač Jieshuo a nelze s nimi tím pádem plnohodnotně pracovat. Občas nemám bohužel jinou možnost, než přepnout na systémový odečítač TalkBack, ale věřím, že podpora Jieshuo se ještě časem vychytá
  • Rozhraní aplikací nemá jednotnou strukturu včetně uspořádání ovládacích prvků. Občas je nutné bádat a zjistit, jak jsou ovládací prvky v aplikacích rozloženy. Bude to ovšem pouze o zvyku, chce to čas

Kromě výše uvedeného jsem s Androidem spokojen. Snad mi to vydrží i nadále.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *