Pasti na hendikepované při hledání práce

Jistě už jste si mnozí z vás hledali práci a dlouho se vám nedařilo. Děláme pro to všichni maximum, ale mnohdy i to je málo. Pracovních míst pro nás, lidi s hendikepem, je tak málo, že když už se nám podaří něco najít, je to skoro zázrak.

 Nevidomý či slabozraký člověk zvládne opravdu poměrně dost činností sám, ale běda, když se dostanete do kolektivu, který musí kvůli vám začít dělat část práce za vás. Nebo vám ji částečně předchystávat. Ne že by to byla vaše vina. Vy jen zkrátka určité činnosti nemůžete dělat a zaměstnavatel přímo pro vás nemá práci.

Atmosféra by se tam rázem dala krájet, cítíte, že lidé jsou odměření, nepřátelští a snaží se vás vyštvat. V takovém pracovním ovzduší dlouho psychicky nevydržíte. Začnete chodit do práce z odporem, bolí vás hlava, máte žaludeční problémy, někdy můžete mít i závažnější zdravotní problémy. Nakonec to dříve či později vzdáte. 

Nedostatek času na prostudování smlouvy, zadržovaná výplata

Přijmou vás do firmy už po prvním pohovoru, na nic moc se neptají, jen je zajímá, jestli máte invalidní důchod. Dají vám seznam potvrzení, které máte donést v den nástupu. Zeptáte se, co za práci budete vykonávat a chcete si ji vzhledem ke zrakovému hendikepu zkusit. Dostane se vám odpovědi, že oni na pracovišti předem nikoho neprovází. Podíváte se, až nastoupíte a pokud by vám to nevyhovovalo, klidně můžete ve zkušební době odejít.

Jste tak překvapeni, že v tom nevidíte nic podezřelého. Protože ale nevidíte na text smlouvy a už od mala vám vštěpovali do hlavy, že bez řádného prostudování se nic podepisovat nemá, protože když jednou podepíšete, je to závazné, chcete po budoucím zaměstnavateli, aby vám aspoň pracovní smlouvu půjčil domů, že si ji řádně prostudujete a podepíšete. Ne, smlouvu vám domů rozhodně nepůjčíme. Oni si snad myslí, že podepíši smlouvu bez toho, abych ji četla? Ne to opravdu neudělám.

Odejdete tedy z nepořízenou, ale pořád vám vrtá hlavou, co že by v té smlouvě mohlo být tak závažného, že nechtějí, aby to vyšlo na světlo. Po nějakém čase potkáte úplnou náhodou známou, která tam měla jít také pracovat. Ona ale vidí velmi dobře a po přečtení smlouvy ji také nepodepsala. Vy se od ní dozvíte, že vaše výplata vám bude poukazována do třiceti dní od termínu splatnosti na váš účet. Což ale znamená, že peníze dostanete nikoli následující měsíc, ale až 2 měsíce po té, co by vám je měli poslat na účet. Říkáte si, co bude s mými penězi ten měsíc, co si je zaměstnavatel ponechá u sebe? To je různé, použije třeba k uhrazení pohledávek, případně k jiným účelům.

Překvapivé je, kolik lidí tuto nevýhodnou smlouvu podepíše, bez toho, aby viděli co, kde a v jakém prostředí budou v zaměstnání dělat. Nemluvě o zadržené výplatě. Řeknou vám, že je nebaví sedět doma a nic nedělat i za cenu téhle oběti. Neodejdou, protože mají třeba jen částečný důchod a musí platit drahé bydlení, neutáhli by nájem a ostatní poplatky jen z invalidního důchodu.

Zajímalo mě ale také, proč zaměstnavatel nechá člověka odejít klidně i hned druhý den po nástupu a vůbec to neřeší. I tohle mi bylo známou vysvětleno. Jedná se totiž o dotovaná místa a firma dostává příspěvek na podepsanou smlouvu. Žádný už ale neřeší, jak dlouho trval pracovní poměr. Tohle mě upřímně zaskočilo, že by se daly peníze z EU až tak zneužít a nikdo na to nepřišel? Ano, bohužel i to se děje v této zemi a není to úplně ojedinělý jev. 

Pozor na dohodu o hmotné zodpovědnosti

Při nástupu vám chtějí vnutit podepsat dohodu o hmotné zodpovědnosti za sklad, kde jsou výrobky cca za půl milionu, ale odmítají před tím udělat inventuru. Věříte, že i takový člověk se najde a tu hmotnou zodpovědnost jim podepíše? Nabídnou zajímavé finanční ohodnocení a je to. Mnozí v tom nehledají kamufláž manka, které tam v tom skladě bezpochyby bylo. 

Obdobný případ může nastat, jestliže nastoupíte jako účetní, která zodpovídá za pokladnu, při nástupu podepíšete hmotnou zodpovědnost a poté časem zjistíte, že klíč od ní má více osob, ale ty tu hmotnou zodpovědnost nemají. Podnik chcete ještě ve zkušební době opustit, protože je vám jasné, že je to o průšvih. Dáte výpověď, a ráno vám v pokladně chybí peníze. 

Naprosto zoufalá voláte známé, která také pracuje jako pokladní a ta vám řekne, to si neměla podepisovat. V tomhle ti pomůže jen právník. Po poradě s právníkem se dozvíte, že musíte na podnik vznést žalobu o to, že vám v důsledku vícero klíčů k pokladně znemožnil dodržet dohodu o hmotné zodpovědnosti. Tím pádem se vyvážete z této dohody a manko neplatíte.

Já tohle vůbec netušila. Když mi to známá popsala, měla jsem husí kůži. Soudní spor se táhnul mnoho měsíců. Známá byla osvobozena, údajné manko neplatila. Bez právníka by však neměla vůbec šanci.

Odcházíte, tak dobrá, ale najděte za sebe náhradu

A nakonec jedna perlička z vlastní zkušenosti. Zaměstnavatel mi už při nástupu dá ve smlouvě podepsat, že při mém odchodu za sebe máte povinnost sehnat náhradu. Hned vám nedojde, proč by to měl být problém. Po několika dnech to sice pochopíte, ale to už je pozdě. Nedostanete výplatu, ale to pouze proto, protože jste odešli a za sebe náhradu nedodali. Bohužel. Souhlasili jste s tím na základě vašeho podpisu ve smlouvě. I právník vám poví, že to máte nechat plavat. Tohle by bylo na hodně dlouhé lokte a stálo by to mnohonásobně víc, než vám zaměstnavatel zůstal dlužen. Hodíte to tedy za hlavu, od té doby si ale smlouvy čtete obzvlášť pečlivě.

Tohle je jen malinký výčet pastí při hledání práce. Vždy je důležité si smlouvu důkladně přečíst, pokud si nejste jisti, vezměte si smlouvu k někomu, o kom víte, že se vyzná. Nechte víc lidí, aby si ji přečetli. Nikdy se nenechte přimět k tomu, smlouvu podepsat ihned a pod nátlakem. Mohlo by se vám to přinejmenším nevyplatit.  Čím déle práci hledáte, tím větší šanci máte, že se setkáte s nějakou pastičkou. Buďte tedy velmi opatrní a důkladně se přesvědčte o tom, že smlouva, kterou podepíšete, je v pořádku. Ptejte se i zaměstnavatele, když máte pocit, že mezi řádky je něco, co se vám ani trochu nelíbí.

 Doufám, že se už brzy dočkáme toho, že nás, lidi s hendikepem začnou i zaměstnavatelé brát jako rovnocenné spolupracovníky a my se nebudeme setkávat s takovými lidmi, kteří na nás chystají takové pasti.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

2 komentáře: „Pasti na hendikepované při hledání práce

 • Profilový obrázek
  12. 5. 2020 (11:06)
  Permalink

  Milá Hanko,napsala jste to skvěle. Śkoda jen,že nejde jmenovitě uvést ty parchanty zaměstnavatele,jako varování pro jiné.

  Reagovat
  • Profilový obrázek
   13. 5. 2020 (10:55)
   Permalink

   Výborný článek! Je důležité přesně pojmenovat tyto problémy.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *