Pokus nebo omyl. Zápolení s QR Kódy bez zraku

První QR Kód spatřil světlo světa už v roce 1994 v Japonsku. Černobílý čtvereček s různými barevnými vzory, nalezneme dnes na řadě míst. Stačí vyfotit prostřednictvím smartphonu a tento tajemný čtvereček odhalí hromadu podstatných informací. Na to, že původní myšlenka ohledně jeho využití se točila kolem automobilového průmyslu, tak aniž by to Japonští vynálezci tušili, si našel mnohem efektivnější využití.

Setkáme se s ním v obchodních řetězcích, na letácích, vizitkách, informačních cedulkách např. v muzeích. Velký potenciál vidí v QR Kódech podnikatelé, firmy a bankovní instituce. Tento černobílý čtvereček se totiž nejčastěji objevuje na platebních dokladech či fakturách.

Informace za vteřinu

Pokud někde narazíte na QR Kód, můžete jásat radostí. Nemusíte totiž nic opisovat ani si zbytečně pamatovat. Bohatě stačí, když sáhnete po svém smartphonu, QR vyfotíte a vše podstatné, co tajemný čtvereček ukrývá, máte i hned k dispozici na displeji telefonu. Úplně úžasně se prostřednictvím QR platí faktury, protože se vám automaticky vyplní všechny platební údaje přímo do políček v bankovnictví. Stačí překontrolovat a následně odeslat platbu. Vyřešeno do pár vteřin.

Druhým nejčastějším jevem, kde se lze s QR Kódy setkat, jsou různé veřejné prezentace či přednášky. Přednášející nesmírně rádi do svých prezentací v Powerpointu umísťují QR Kódy, odkazující na zajímavé internetové stránky, doplňující slova přednášejícího o podrobnější informace probíraného tématu. Fotoaparátem smartphonu sejmete QR z projektoru a hned jste v obraze. Vše si v klidu prohlížíte na displeji telefonu.

Osobně mám QR i na vizitkách. Proč opisovat ručně kontaktní údaje, když je lze sejmout fotoaparátem smartphonu a na jedno kliknutí si uložit do mobilu nový kontakt? Lze tedy bez obav prohlásit, že QR Kódy celkově ulehčují a zrychlují přístup k informacím. Je tomu skutečně tak? Jak tuto skvělou možnost vnímají zrakově hendikepovaní lidé?

Nečekaná komplikace

Zatím co většina populace si Japonský vynález chválí, lidé, kteří musí bojovat se zrakovým znevýhodněním, z QR Kódu nadšeni nejsou. Není totiž vůbec jednoduché kód zaměřit objektivem fotoaparátu, když netušíte, kde se tajemný černobílý čtvereček nalézá. V případě zrakového vnímání není žádný problém. Kód vyhledáte očima, namíříte fotoaparát a hotovo. Bez zraku jde o složitější proces. Spíše pokus a omyl.

Musíte prostě zkoušet. Pohybovat telefonem sem-tam a snažit se trefit QR, který může být kdekoli. V horní části monitoru, vprostřed, v dolní části, případně kdekoli na tištěném letáku, vizitce či běžném papíru formátu A4. Nalezení QR Kódu bez zraku vám může zabrat i několik minut. Pokud je ovšem kód dostatečně velký a zabírá třeba většinu dolního okraje monitoru či stránky, máte větší šanci na úspěch. To nic nemění na tom, že QR Kódy představují pro osoby se zrakovým hendikepem nečekanou komplikaci. V případě, že uspějete a QR kód zdárně smartphonem načtete i bez zrakové kontroly,oceníte též jeho užitečnost a využitelnost v řadě oblastí.

QR prakticky

Sám jsem zcela zrakově znevýhodněn. Když je možnost, rád využiji QR Kódu. Povětšinou ale vždy za asistence někoho vidícího, kdo mi navede ruku a pomůže mi objektiv fotoaparátu smartphonu na QR nasměrovat. Nejčastěji prostřednictvím QR zadávám platební příkazy, ale občas se i přihlašuji do některých služeb. Třeba do datové schránky.

Pokud nemám po ruce vidícího asistenta nebo známého, zkouším QR trefovat sám. Daří se mi jen tehdy, je-li kód natolik rozsáhlý, že zabírá poměrnou část tištěné stránky, letáku, vizitky či monitoru PC. Chvíli sice různě manipuluji s telefonem a hledám správnou polohu, ve které bude QR zachycen, ale nakonec se mi to vždy nějak podaří. Horší je to u QR, které zabírají nesmírně málo místa. To se netrefím nikdy a raději to vzdám.

Jak vyzrát na QR bez zraku?

Jednoduše. Nezůstávejte jen u QR Kódu. Stačí dodržovat dvě následující doporučení a uděláte radost všem. I zrakově hendikepovaným.

  • Tvořte QR Kódy, lidé je ocení
  • Informace z QR zprostředkujte i v textové podobě pro zrakově hendikepované uživatele. Hodně nám tím pomůžete.

Na rovinu totiž říkám. Kdyby společnost Air Bank neměla k dispozici i textovou verzi kódu pro propojení internetového bankovnictví s mobilní aplikací, asi bych si sám nedokázal mobilní aplikaci této banky vůbec zprovoznit. QR se nedařilo bez zrakové kontroly sejmout, zřejmě není moc rozsáhlý a zabírá pouze málo místa na monitoru PC. Ale díky textovému přepisu propojovacího kódu, se vše zdárně zdařilo a mobilní aplikace Air Bank cvrká jako hodinky.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *