Poslouchám, žiju

Technologie jsou všeobecně považovány za pokrok lidstva. Otvírají hendikepovaným bránu do společnosti a napomáhají k odstraňování bariér. Existuje řada způsobů, jak techniku využívat, záleží vždy na konkrétním znevýhodnění. V tomhle článku se zaměříme na to zrakové.

Běžný telefon, ale i PC

Pokud bych chtěl, mohl bych sáhnout po různých vychytávkách, které rozhodně v běžném obchodě nekoupíte. Ovšem pro běžnou každodenní práci, si bohatě vystačím s úplně normálním chytrým mobilním telefonem či PC. Pouze využívám podpůrnou funkci zvanou jako odečítač obrazovky nebo-li lidově čtečka.

V některých případech je čtečka přímou součástí jednotlivých zařízení, jindy nezbývá, než ji doinstalovat. Jsou čtečky zdarma, ale i placené. Ceny takovýchto čteček se mohou pohybovat v řádech desítek tisíc korun. Záleží, co od čtečky očekáváte.

Existují ovšem zařízení, které mají čtečky integrovány přímo od výroby, takže za tuto funkci vůbec nic nedoplácíte. Konkrétně jde o veškeré portfólio společnosti Apple. Ta má čtečky implementovány ve všech svých zařízeních. Koupíte, spustíte a pokud víte, jak se čtečkou pracovat, nepotřebujete nic dalšího. Jediné, co si musíte osvojit, je specifické ovládání.

Místo myši klávesnice a dotyková gesta

Ne, nevyužívám myš. Protože nejsem schopen sledovat pohybující se kurzor na monitoru. Ani nehledám ikonky na displeji telefonu, protože jednoduše nevím, kde se nacházejí. V okamžiku, kdy aktivuji čtečku ať už na telefonu nebo PC, ovládání se od základů změní. Postupy, které člověk používá, když nemá zrakové znevýhodnění, přestanou fungovat. Nahradí je specifická dotyková gesta a hromada klávesových zkratek.

Nemusím znát rozložení ikonek na displeji chytrého telefonu, ani prvků na monitoru PC. Stačí mi když vím, které gesto provést, jakou kombinaci kláves stisknout a vykonám to samé, co vidící člověk udělá myší či přímým klepnutím na zobrazenou ikonku prstem na dotykovém displeji.

Navíc do toho všeho se projeví funkce čtečky. Vestavěný hlasový výstup předčítá mírně robotickým hlasem vše, po čem se pohybuji kurzorem. Mám tedy o všem jednoznačný přehled aniž bych očima sledoval displej nebo monitor. A ve skutečnosti zvládnu to samé, co lidi bez zrakového postižení. Mnohdy údajně i rychleji.

Schopnosti čtečky

Čtečka si poradí téměř se vším. Zde několik příkladů, co čtečka zvládne:

  • Vyřizování telefonních hovorů, psaní SMS, zprávy na Messengeru, WhatsAppu, e-maily
  • Administrativa, tvorba textových dokumentů, tabulek, prezentací včetně editace, exportů do různých formátů
  • Ovládání sociálních sítí. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram
  • Vyhledávání a zpracovávání informací
  • Rozpoznávání obsahu fotografií na základě umělé inteligence či vyčítání alternativních textových popisků u fotek, tvořených samotnými uživateli
  • Bankovnictví, správa financí
  • A mnoho dalšího. Vždy záleží na doinstalovaných aplikacích a nástrojích
  • Zásadní problém pro čtečku představují některé fotografie a různá grafická prostředí

Poslouchám, žiju

Zatímco většina z vás sleduje očima monitor PC nebo displej mobilního telefonu, a musí se pekelně soustředit na to, co vlastně vidí, já pouze poslouchám. A jak poslouchám hlasový výstup, který je součástí čtečky, žiju. Díky čtečce totiž dovedu pracovat s moderní technikou a ta mi umožňuje začleňovat se do standardní společnosti. Odstraňovat řadu bariér a být stejně aktivní jako lidé bez hendikepu.

Chyby vzniklé poslechem

Ovšem poslouchat a orientovat se pouze na základě hlasového výstupu čtečky, má i své úskalí. Vnímáte sluchem, nikoli zrakem. A tak se často může stát, že vám některé podstatné věci, které jsou pro vidící populaci běžnou záležitostí, jednoduše uniknou. Nejvíce je to poznat na písemném projevu.

Pokud totiž pouze posloucháte, snadno přeslechnete některé znaky. Písmeno z se vyslovuje stejně jako s v souvislém textu. To platí i pro ž, š, y, i, í, ý, ě. Posloucháte-li souvislý text, mnohdy netušíte, co jak napsat. A tím pádem děláte zbytečné chyby.

S tímto problémem se potýká řada zrakově znevýhodněných. Jsou odchovaní na čtečce a povětšinou vnímají pouze poslechem. Což může způsobovat komplikace právě při psaní. Pokud tedy budete číst nějaký napsaný text zrakově hendikepovaným člověkem, můžete narazit na gramatické chyby, nad kterými budete kroutit hlavou. Když byste ovšem dané slovo pouze slyšeli a neviděli napsané, zřejmě byste v něm s velkou pravděpodobností mohli udělat stejnou chybu.

Objevíte-li nesrovnalost či chybu, nenechávejte si ji pouze pro sebe. Zrakově znevýhodněného pisatele o této situaci informujte. Bude vám vděčný. Celá záležitost se dá vyřešit i používáním tak zvaného braillského řádku nebo-li displeje, kdy zrakově hendikepovaný člověk kromě poslechu čtečky, může vyčítaný obsah kontrolovat prsty v Braillově písmu. Ale o tom zase někdy příště.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.