Poznejte Clubhouse. Místo, kde vládne hlas

Již několik týdnů Českou Republikou hýbe nový fenomén v podobě nové sociální sítě Clubhouse. Den za dnem se stává populárnější a žádanější. Proč? V čem je odlišná od ostatních? Např. od Facebooku, Instagramu, Twitteru?

Položme si základní otázku. Co lidé v dnešní době vyžadují ze všeho nejvíce? Netušíte? No přeci kontakt s lidmi. Pandemie onemocnění COVID 19 nás všechny izolovala. Jsme nuceni zůstávat doma, minimalizovat sociální kontakty a v podstatě žít v osamění. Standardní prostředí sociálních sítí tak, jak ho známe, nestačí. Sdílení fotografií, čtení a psaní statusů, ťukání do Messengeru a jiné, máme všichni dost. A právě v této těžké a temné době přichází Clubhouse, který vše mění.

Tato nová sociální síť je založena jen a pouze na audiu. Je místem, kde vládne váš hlas. Nic jiného. Lidé si chtějí povídat a Clubhouse jim to umožňuje. A nejen lidé z ČR, ale lidé z celého světa. Na Clubhouse jste sami sebou. Lidé vás znají jen prostřednictvím vlastního hlasu a profilové fotografie. Na videa, textový chat či sdílení fotografií a psaní statusů, zapomeňte. Pokud si chcete povídat, Clubhouse je ideální volbou. Pokud jste spíše zastánci textových zpráv, fotek a videí,ani se neregistrujte. Nemá to cenu.

Běžný pokec, ale i naučné a plodné diskuze

Uživatelé Clubhouse mezi s sebou diskutují v tak zvaných roomkách. Tento termín se v ČR stal natolik populární, že bych ho přirovnal ke slangu Clubhouse. Jinde se s tímto označením místnosti nesetkáte. Každý má nárok do roomek vcházet, poslouchat, případně se zapojovat do diskuze.

Když vstoupíte do roomky, jste nejdříve posluchačem. V případě, že máte k probíranému tématu co říct a rádi byste se přidali do diskuze, přihlaste se. Zvedněte virtuální ruku a vyčkejte, až vás moderátor roomky pozve na pódium, v Clubhouse slangu na stage = anglicky jeviště, pódium. Poté se vám objeví možnost mikrofonu a vy můžete hovořit. Stáváte se speakerem = řečníkem.

Roomky může zakládat úplně každý. I v případě, že máte zajímavé téma, které by mohlo oslovit ostatní, nestyďte se a jděte s kůží na trh. Brzy zjistíte, jestli je vámi nabídnuté téma relevantní k diskuzi či k poslechu. Kdykoli můžete roomku založit, ale i zrušit na pár kliknutí, buďte bez obav. Při zakládání roomky si sami určujete, zda-li mát být soukromá jen pro pozvané, veřejná tím pádem pro všechny, sociální nebo-li pouze pro toho, kdo vás sleduje. Můžete roomku naplánovat předem na určitý datum a čas, nebo ji založit bez jakéhokoli plánování. Pokud už nějakou roomku založíte, stáváte se jejím moderátorem nebo-li správcem. Sami rozhodujete, kdo se k vám přidá na stage, kdo se vrátí zpět mezi posluchače, kdo bude dalším moderátorem atd.

Tím, že roomky může zakládat úplně kdokoli, setkáte se s různorodými tématy. Ať už jsou poučná, zajímavá či jde jen o standardní a běžný pokec. Clubhouse se v ČR natolik zapsal, že máte-li štěstí, můžete si popovídat i se slavnými osobnostmi nebo vysokým vedením různých firem. A vůbec to nikomu nepřipadá divné.

Jak se zapojit?

O této nové audio sociální síti se stále tvrdí, že je v beta verzi. Vývojáři Clubhouse pořád ladí, vylepšují a oficiálně testují celkovou funkčnost a zátěž na servery. Bez uživatelů to ale nejde. Aby byli testy relevantní a dostačující pro ostrý provoz, musí být Clubhouse využíván naplno. A proto, aby se servery nepřehltily a Clubhouse to vydržel, byl zaveden systém doporučení.

Jednoduše řečeno, abyste se v současnosti mohli do Clubhouse zapojit, musí vás doporučit některý z jichž aktivních uživatelů. To lze udělat dvěma způsoby:

 • Pozváním = Odesláním pozvánky na váš mobilní telefon. Tu následně akceptujete
 • Potvrzením rezervace = Nemusíte čekat na pozvánku. v Clubhouse po instalaci na chytrý mobilní telefon, si vytvoříte rezervaci. Následně vyčkáte, až vás někdo z aktivních uživatelů, který vás zná lépe řečeno  má v kontaktech vaše telefonní číslo, schválí / nominuje. Teprve pak se můžete zapojit

Neztraťte přehled

Protože se Clubhouse rozrůstá a roomek najdete nepřeberné množství, věřím, že bude náročné se ze začátku zorientovat. K tomuto účelu slouží stejný systém, který znáte z Instagramu, Twitteru. Sledovaní, sledující.

Jednoduše začnete sledovat na Clubhouse ty uživatele, kteří vás něčím zaujmou, mají hezký projev, zajímavé roomky apod. V okamžiku, kdy někoho začnete sledovat a on bude aktivní, obdržíte notifikaci na telefon. Snadno tak zjistíte, do které roomky se sledovaní uživatelé připojují, jaké roomky zakládají atd.

Faktem je, že pokud máte hodně sledovaných uživatelů, dostanete hromadu notifikací na mobil za den. To je ale ovšem už takový neduh všech sociálních sítí. Třeba bude možné notifikace časem nějak filtrovat, ale jak jsem už zmínil, Clubhouse je pořád v beta verzi a pořád se systém ladí.

Dosavadní nevýhody

 • Závislost, obrovský žrout času
 • Celé uživatelské rozhraní pouze v angličtině
 • Zatím běží jen na iOS tedy na iPhone. Verze pro Android se prý připravuje

Výhody

 • Nic neplatíte. Vše zatím zcela zdarma
 • Jen audio, žádné video, textové zprávy či hromada fotografií
 • Komunikace nejen Česky. Popovídat si lze s lidmi z celého světa
 • Osobní rozvoj, nenásilná forma vzdělávání, učení
 • Zlepšování rétoriky = řečnických dovedností
 • Všichni jsou si rovni. Neexistují bariéry, možnost rozhovorů se slavnými osobnostmi, vedením různých firem, vědci a jiné
 • Přístupnost pro zrakově znevýhodněné

Clubhouse stahujte na App Store. Následně někoho požádejte buď o pozvánku, případně si vytvořte rezervaci a vyčkejte na potvrzení. Těším se na setkání v některé z roomek.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *