Práce s fotkami se zavřenýma očima

Trendem dnešní doby je velice časté pořizování různých tématických fotografií a jejich následné postování na sociální sítě. Fotka řekne vše. Jejím prostřednictvím se můžete snadno pochlubit úspěchy, ale i zvěčnit místa, kde jste byli, kde se vám líbilo apod.

Přišel jsem na to, že psaný text není tak populární jako publikovaný obrázek. Dost dlouho jsem se pořizování fotek bránil včetně jejích sdílení na sociální sítě. Pokud máte zrakový hendikep tak je zřejmé, že fotky nebudou vaším kamarádem. Jenže jak plynul čas a postování fotografií v podstatě ovládlo internet a sociální sítě, nesměl jsem zůstat pozadu. I když bez zrakové kontroly je o mnoho náročnější s fotkami pracovat, vypěstoval jsem si určitý postup. A o ten bych se zde s vámi rád podělil ať víte, že i se zrakovou vadou můžete určitým způsobem řešit fotky.

Popište fotky textově

iPhone a iPad, umožňuje zrakově hendikepovaným lidem popisovat jednotlivé prvky. Tato funkce se vztahuje na cokoli, ale nejkonkrétnější příklad si uvedeme právě na fotografiích. Představte si, že v aplikaci Fotky máte uloženo několik fotografií a pořádně nevíte, která fotka je která. Pokud nevidíte, nekouknete na obrázek a nemáte hned jasno jako vidící. Musíte si jednotlivé fotky textově označit, popsat.

Pokud totiž s aktivní čtečkou VoiceOver otevřete aplikaci Fotky a listujete mezi fotografiemi, mnoho se nedozvíte. Maximálně tak slovo obrázek, datum pořízení a nějaký pokus popisku fotky na základě umělé inteligence. To bohužel ne vždy může být přesné, proto doporučuji přiřadit jednotlivým fotkám popisek prvku.

Postupujte takto:

  • Otevřete aplikaci Fotky
  • Najděte fotku bez textového popisku prvku
  • Poklepejte dvěma prsty a nezvedejte je z displeje. Za pár vteřin uslyšíte nezaměnitelný jasně znějící tón. Zvedněte prsty z displeje
  • Objeví se políčko popis prvku. Vepište pár slovy co je na fotce a dejte uložit

Nyní, když si fotku následně dohledáte, dozvíte se, že jde o obrázek + datum pořízení + vámi přidaný textový popisek. Dáte-li si s tím práci, můžete takto označit všechny uložené fotky a snadno se v nich pak vyznáte i bez pomoci vidícího.

Nicméně chápu, že pokud máte v telefonu nebo tabletu kolem 2000 fotek, což je můj případ, asi se vám nebude chtít procházet fotku po fotce s někým vidícím a ručně si fotky textově popisovat. Ale samozřejmě je to na vás. Ukládám si a popisuji pouze ty fotky, které chci postovat na sociální sítě nebo si je chci uchovat pro pozdější časy. Kolem 2000 fotek co mám momentálně v telefonu, fakt textově označeno nemám. Ale vím, že až jednou budu mít nový telefon, do kterého si budu fotky ukládat od začátku pěkně na čisté úložiště, budu si fotky třídit a textově popisovat už rovnou. Nyní takto pracuji jen s nově ukládanými fotkami. No a když si fotky hezky textově označíte, je určitě rozumné třídění do tématických alb pro snadnější pozdější dohledávání.

Jak postuji fotky na sociální sítě?

Abych se držel současného trendu, pokud je to alespoň trošku možné, snažím se i bez zrakové kontroly dávat fotografie na sociální sítě. Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter. Osobně řeším takto:

  • Sám povětšinou nefotím. Vždy si nechám vytvořit fotku někým vidícím a následně poslat na WhatsApp
  • Zrušil jsem automatické ukládání do aplikace Fotky. Fotky ukládám ručně pro můj lepší přehled. Ukládám pouze takové fotky, se kterými chci nadále pracovat nebo si je uchovat
  • Každou nově uloženou fotku si vždy textově popíšu pro snadnější orientaci
  • Následně si otevřu určitou sociální síť. Dohledám fotky k publikaci, označím
  • Buď do textového políčka statusu na sociální síti nebo přímo k fotkám, vkládám stručné textové popisky. To především proto, aby byl obsah fotografií zřejmý i lidem se zrakovým hendikepem.
  • Pokud si nejsem jistý publikovanými fotkami, radši si nechám výsledek překontrolovat někým vidícím, je-li to možné, abych náhodou nepublikoval něco jiného. Už se mi to několikrát stalo a musel jsem pak odmazávat

Např. Twitter, Instagram, ale i další sociální sítě, umožňují textově popisovat jednotlivé fotky do speciálního políčka, určeného přímo pro zrakově znevýhodněné uživatele. Většinou tuto vychytávku musíte zapnout v nastavení sociální sítě u svého profilu + zvláštní textové políčko najdete v pokročilých nastaveních při publikaci příspěvku s fotkami.

Vidíte? Když se chce, lze se zavřenýma očima řešit i fotky. A co si na vás připravím příště? Nechte se překvapit.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *