Přátelství bez bariér, hendikep nic neznamená!!

O kamarádství a přátelství toho bylo napsáno už hodně. Každý z nás má určitě alespoň jednoho dobrého kamaráda, na kterého se může spolehnout. Jen se občas stane něco, co člověk neovlivní a pak se kamarádi i přátelé hned vytřídí na ty opravdové a pak na ty, kteří se ozývají, jen když vás mohou nějak využít či zneužít. Je hodně těžké si tuto skutečnost přiznat.

V mém případě to bylo téměř stejné. Dokud jsem viděla a mohla bez omezení dělat všechno, přátel jsem měla hodně. Měla jsem práci, co mě bavila, mohla jsem jezdit na kole, chodit do lesa i na delší výlety.

Zrak však pomalu odcházel a já nevěděla, jak se s tím vyrovnám. Napřed zlost pak bezmoc, nakonec smíření. Protože jsem zrak ztrácela postupně, někteří lidé si o mně mysleli, že je schválně nevidím a ignoruji je. Jiní se mi začali i vyhýbat a to doslova, přešli na druhý chodník, aby mě nemuseli potkat. 

Sice jsem to neviděla, ale občas mi to někdo řekl. Moc mě to mrzelo, přemýšlela jsem jak to dát lidem najevo, že je prostě nevidím.

I proto jsem začala nosit bílou hůl. Mnoho lidí i známých a kamarádů si myslelo, že bílou hůl nosí jen nevidomí. Díky mé bílé holi se tedy spousta mých známých dozvěděla spoustu nových informací. Bláhově jsem nabyla dojmu, že tím je to vyřešeno. Lidé zjistí, že je nevidím a začnou se hlásit sami.

Někteří to pochopili a hlásí se. Jiní však začali dělat, že mě nevidí a nevšímají si mě. Mnozí z nich byli i mými přáteli, nechápu, co je tomu vedlo, ale nezbude mi, než se s tím smířit. Přátelství je založeno hodně na důvěře a pro mě je to velmi důležité. Pokud někdo ztratí moji důvěru, už nikdy to není stejné a člověk si říká, zradil jednou, zradí tě zase.

Bohužel to tak skutečně je. Nejsem člověk, který by neuměl odpouštět. Nejvíc mě naštve, pokud mě někdo využije a odkopne, jen aby se vyšplhal, kam se chce dostat. Pak už mě nepotřebuje, tak co se mnou. Tohle je jedna z věcí, které asi někde uvnitř nedokážu odpustit.

Potom jsou ale i takové skvělé kamarádky, které mě klidně vezmou i na dovolenou, i když ví, že mě budou mít tak trochu na starosti. Pomohou mi z orientací v novém prostředí a budou mě trošku kontrolovat, abych nezabloudila například při cestě na WC. Tohle jsou pro mě opravdu kamarádky. Vím, že za to nic nebudou chtít a vezmou mě s sebou jen tak. Ony se mi přizpůsobí, protože je to pro ně samozřejmé. Já se totiž víc už přizpůsobit nemohu.

Jiné kamarádky si však dále užívají společné aktivity, které si vzhledem ke svému zrakovému hendikepu, už bohužel nemohu užívat s nimi. Ony si to neuvědomují, nejsou limitované nějakým zdravotním omezením. Já se jim přizpůsobit nemohu, proto je už nevyhledávám. Nechci je omezovat, chci se cítit dobře a je pro mě důležité být obklopena lidmi, o kterých vím, že mě berou takovou, jaká jsem.

Některé moje kamarádky bydlí dál, vídáme se občas, ale díky PC a jiným komunikačním technologiím, jsme si o hodně blíž. Obzvlášť teď, v době Koronaviru si člověk uvědomí, o čem je opravdové přátelství.

Pro spousty lidí jste najednou neviditelní, nenapíšou, nezavolají. Jen ti opravdoví se nabídnou, že vám ušijí třeba roušku. Tu si sama opravdu neušiji. Tady člověk teprve pozná kdo je na mojí straně, komu na mě záleží a přátelství bere opravdu vážně.

Rodina je základ společnosti a ta moje díky bohu funguje jak má. Nakonec máme tedy roušek dostatek ,i díky rodině a přátelům. I tak se pořád najde velké množství osamělých lidí, kteří mají nějaký handicap a nemají nikoho, kdo by jim roušku ušil. Zkuste se zamyslet, jestli někoho takového ve svém okolí nemáte a nabídněte jim pomoc. Rozhodně to ocení.

Stále mi zbylo pár těch opravdových přátel, na které se mohu spolehnout, vím, že mi pomohou, pokud budou moct. Život se s nimi nemazlil, užili si svoje a možná právě to nás spojuje. Pokud tedy máte okolo sebe třeba jen pár přátel, tedy těch opravdových, máte asi nejvíc, co si můžete přát.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná