Představujeme projekt Za-Zrak v rozhovoru s jeho zakladatelkou Marií

Projektu Za-Zrak jsem si všiml před nějakou dobou na Facebooku. Téměř každý den sdílí či publikuje zajímavé příspěvky a informace, které se rozhodně hodí znát. O co vlastně jde a čemu se Za-Zrak věnuje, o tom si budeme povídat s jeho zakladatelkou Marií Zemanovou.

Maruško, vítejte na portálu GiebNews. Jsem velmi rád, že jste přijala pozvání ke krátkému rozhovoru. Můžete se na úvod našim čtenářům stručně představit?

Jmenuji se Marie Zemanová a jsem novinářka: v médiích jsem 25 let. Pracuji také se seniory pro Návštěvy POTMĚ a ve vlastním projektu 1 Velké ucho. Jsem i lektorka.

Proč Za-Zrak? Jak tento projekt vlastně vznikl?

Za-Zrak, kde informuji o životě bez zraku v souvislostech, píšu od prosince 2017. 

Profil je určen jak nevidomým a slabozrakým čtenářům tak veřejnosti, která si přeje se o problematice zrakového handicapu dozvědět víc. Prvotním impulzem bylo uplatnit informace, ke kterým jsem se dostala. Dalším mým cílem bylo propojit světy – tím, že jsem slabozraká, jsem dodnes v obou a chci zprostředkovat svou zkušenost. Lákala mne i možnost popsat osobní příběh a každodennost s bílou holí po svém a zevnitř. 

Baví mne hra s názvem blogu. Je to Za-Zrak, zázrak a co je vlastně za zrakem?

I když Za-Zrak sleduji dost dlouho, pořád nějak nemohu pochopit, co je vlastně jeho posláním. Představte nám trošku tento projekt

Tak to něco dělám špatně! Ale teď vážně… Čím dál víc si myslím, že je Za-Zrak spíš portál než blog. Redaktorka ve mně teď spí a vzhůru je editorka, která umí informace najít a předložit na jedno kliknutí. Proto publikuji mediální výstupy o lidech se zrakovým postižením i odkazy na zajímavé texty jiných blogerů.

Nejde totiž jen o nastolování agendy, ale i o kultivování diskuze a veřejného prostoru. A k tomu patří uznání “konkurence” a spolupráce.

V současnosti působíte na Facebooku, ale nikde jinde. Nepřemýšlíte o tom, že byste Za-Zrak obohatila třeba o podcasty, videa na Youtube či vlastní blog s články?

Ne. To všechno umějí dobře jiní a já na ně budu s radostí odkazovat. Kouzlo Za-Zraku je, že vzniká z pohovky, že je přiznaně amatérský, že tam můžu dávat i špatný fotky :-). 

Co považujete za dosud největší úspěch, kterého se vám podařilo v rámci projektu dosáhnout a jaké máte plány se Za-Zrakem do budoucna?

Největší úspěch je přízeň čtenářů u tématu, které rozhodně není sexy a taky to, že píšu opravdu každý den včetně víkendů. Za dobu existence blogu jsem uveřejnila přes 3000 postů. A budoucnost? Se Za-Zrakem si budu hrát, dokud to bude mne i publikum bavit.

Zmínila jste se o tom, že tento projekt už běží od roku 2017. To je vskutku dlouhá doba a je skvělé, že vás to pořád ještě baví. Nedá mi to se nezeptat. Kolik má v současnosti Za-Zrak příznivců? Fanoušků? 

 K dnešnímu dni má 752 fanoušků(780 sledujících). Zrovna včera jsem viděla statistiku za listopad, která mluvila o dosahu příspěvků 11 tisíc. 

To je úžasné. Věřím, že fanoušci budou nadále přibývat. Maruško, mnohokrát děkuji za váš čas. A závěrem prostor pro vzkaz našim čtenářům. Máte něco na srdci, co byste chtěla vzkázat?

Líbí se mi, co řekl Albert Schweitzer.

“Úspěch není klíčem ke spokojenosti. Spokojenost je klíčem k úspěchu. Pokud máte rádi, co děláte, budete úspěšní.”

Albert Schweitzer

S tím naprosto souhlasím, krásný závěr. Rozhodně doporučuji Za-Zrak sledovat.

Za-Zrak na Facebooku

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *