Přístupná databáze léčiv

O problematice zrakového postižení bylo vydáno mnoho publikací a textů. Některé pojednávaly o nevidomých s vodícími psy, jiné o nevidomých rodičích, nebo o sebeobsluze zrakově hendikepovaných apod. Ovšem nikdy jsem nečetl publikaci, která by pojednávala o soběstačnosti zrakově znevýhodněných lidí v případě nemoci.

I nemoci jsou bohužel nedílnou součástí životů lidí včetně osob se zrakovým postižením. Právě na toto téma se zaměřuje tento článek.

Představte si, že jdete k doktorovi, ten vám předepíše lék a vy si jej vyzvednete v lékárně. Jak si ale bez zrakové kontroly a bez pomoci vidící osoby zjistíte, jak často máte lék užívat a další příbalové informace o léku. Ne každý lékárník tyto informace sdělí.

Dnes existují různé technologie, jimiž si nevidomý člověk může příbalový leták oskenovat a převézt do digitální podoby, kterou následně přečte hlasový výstup. Proč ale prohledávat celý příbalový leták, když existuje sofistikovanější zdroj informací? Tím zdrojem je mobilní aplikace Databáze léčiv od společnosti Mediately. Tato aplikace existuje pro iOS i pro Android.

Všechny její funkce jsou zdarma. Aplikace slouží k vyhledávání léků a příbalových informací o nich. V úvodu uživatel určí, jestli je běžný uživatel aplikace, zdravotní sestra nebo lékař.

Aplikace má další funkce, např. vyhledávání v mezinárodní klasifikaci nemocí nebo v různých nástrojích pro kalkulaci zdravotnických veličin {BMI, …]. Vlastním iPhone a v něm mám nainstalovánu tuto aplikaci. Od narození jsem zcela nevidomý, a tak používám v iPhonu hlasový výstup VoiceOver. Alespoň pro iPhone je tato aplikace plně přístupná, byť není státní. 

Aplikaci jsem nejednou použil například když jsem měl horečku a potřeboval jsem zjistit, po jak dlouhé době si mám vzít další Paralen. Štěstí mi přálo, když jsem tuto aplikaci objevil mezi reklamami na facebooku. 

Byla to skutečně náhoda, protože většinou se Tyto reklamy vztahují k různým hrám a zbytečnostem, které jsou nevidomým nepřístupné. Výjimkou mezi nimi je právě tento užitečný nástroj. Proto doporučuji vám všem, nevidomým i vidícím, abyste si neváhali stáhnout tuto šikovnou aplikaci. Nebudete litovat.

Vojtěch Jirák

Vojtěch Jirák

Jsem nevidomý v kombinaci s Aspergerovým syndromem. Mám maturitu s gymnázium. Pro Aspergerův syndrom mám problém v praktických věcech a jsem zaostalý v soběstačnosti. Zajímám se ale o technologie pro lidi se zrakovým postižením a přes kombinovanou vadu se ničeho nevzdávám. Učím se soběstačnosti ve středisku pro nevidomé. Dědina.

1 komentář: „Přístupná databáze léčiv

  • Profilový obrázek
    31. 3. 2020 (15:39)
    Permalink

    Vojto, skvělý článek, věřím, ze bude podnětný pro spoustu lidí se zrakovým postižením… Zdokonalování v sebeonsluze je také super, jen tak dál!

Komentáře nejsou povoleny.