Přístupné mobilní aplikace v české dopravě

V posledních letech se rozšířily v ČR mobilní aplikace v dopravě, přes které si můžete najít spojení, hlídat odjezdy i zpoždění, dozvídat se o mimořádnostech nebo si koupit jízdenku. Jak je to s těmito aplikacemi v ČR?

 Upozorňuji, že jde o pohled uživatele iPhonu, přesněji iPhonu XS s iOS 13.3.1.

Základní předpoklad pro přístupnou aplikaci počítá s tím, že bude možné co nejvíce obsáhnout odečítačem obrazovky srozumitelnou formou s minimálními chybami v přístupnosti, kde odečítač dokáže přečíst rozhodně víc, než jen pouze “tlačítko”.. 

OBECNÉ APLIKACE

V ČR máme dvě hlavní aplikace, které zajišťují obecné informace a zahrnují všechny JŘ. Jedná se o IDOS a CG Transit. 

CG Transit je velmi příjemná a přístupná aplikace, která sice obsahuje placenou licenci, ale ta ve výsledku nestojí skoro nic. Jen pár Kč. Cena se odvíjí od volby datových balíčků, které si volíte ručně. Záleží, jaké JŘ potřebujete sledovat a používat. Balíčky dat se neustále aktualizují, jste tedy pořád v obraze.

. Tato aplikace přichází jako první s upozorněními, která uvítají hlavně nevidomí cestovatelé, pokud náhodou autobus nehlásí zastávky. Dále je dobré, že při připojení k wi-fi lze dohledat vlaky alternativních dopravců, kde vidíte polohu a zpoždění. VoiceOver se v této aplikaci chová celkem dobře a během skoro pětiletého užívání aplikace, jsem nenašel žádné větší problémy v přístupnosti, fungování a ovládání.

Nejzajímavější funkce pro nevidomé se rozhodně týká upozorňování. Třeba když jedete z Nových Butovic do Drozdova a autobusy nehlásí nebo nejsou v žádném IDS a potřebujete, aby vám bylo nahlášeno, kdy přestoupit. Aplikace vychází ze sledování polohy iPhonu. Telefon tedy ve výsledku sleduje vaši polohu v závislosti na spojení a hlásí přestupy.

To samé sice umí i IDOS, ale ten neumí vycházet z dat, která sám nezná. To znamená, že když třeba vozidlo není v systému monitorování vozidel, tak prostě nezjistíte prostřednictvím aplikace, kolik má zpoždění. CG Transit pracuje s polohou a předpokládaným zpožděním na základě svého odhadu, to je pro nevidomé velmi dobrá funkce.

Idos

Aplikace Jízdní řády IDOS, která vychází ze stejné už 19 let staré webové platformy je poměrně dobrá aplikace, co se týče dat. I když třeba šotouš nechce používat IDOS, tak pořád v některých částech ČR musí, protože jsou místa, kde neexistují jiné alternativy. V případě, že dochází ke změnám v jízdních řádech, tak tato aplikace má vždy k dispozici data jako první, protože je přímo napojená na databáze CISu. Zde jsou uloženy informace o všech JŘ.

Bohužel jsem v této aplikaci nikdy nekupoval jízdenky, ale nejspíše to bude velice podobné řešení, se kterým je operováno v rámci státního tarifu, ale nejsem si jistý. Problém IDOSu spočívá v přístupnosti. Odečítač VoiceOver dost často tápe a nedokáže rozeznat některé ovládací prvky či vyčíst podstatné informace. Např. při pohybu v uživatelském rozhraní se zadrhává, některé části vyloženě neoznamuje vůbec nebo je přeskakuje, tápe u jednotlivých spojů atd. Nepřesnost zrakově znevýhodněného uživatele mate a ten se pak zbytečně ztrácí.

Nedokáže třeba správně určit, jedná-li se o tarifní zónu, nevhodně informuje o názvech zastávek, číslech spojů, časech odjezdů a jiné. Další závažný problém představují zobrazující se reklamy, které zrakově hendikepovanému člověku stěžují celkovou orientaci a ovládání aplikace.

IDOS sice obsahuje aktuální data a má celorepublikový dosah, ale jeho ovládání je krkolomné a disponuje průměrnou přístupností. Jaká to škoda.

APLIKACE IDS

Zde se zaměříme na dvě aplikace, které řeší celý tak zvaný systém IDS, konkrétně aplikace PID Lítačka a IDS JMK Poseidon.

Aplikace PID Lítačka vznikla jako třetí velká verze původní aplikace DPP INFO, kterou někdy v roce 2016 vydal DPP především proto, že dosud neexistovala žádná aplikace pro systém Pražské integrované dopravy. Do té doby se dalo spoléhat pouze na staré webové stránky PIDu a DPP, které se v mobilu nechovaly nejlépe a web kdymitojede.cz, který je dnes přesměrován na web PID, ale v té době to byla první stránka v mobilním provedení na odjezdy v rámci systému PID.

Tato aplikace však byla naprosto nepřístupná, takže v roce 2017 vznikla aplikace PID INFO, což byl update DPP INFO s propojením mimořádností, dat o příměstských a regionálních autobusech a vlacích. Tato nová verze  už byla mnohem lepší.

V září 2018 po dokončení implementace Multikanálového odbavovacího systému, se spustila dnešní aplikace PID Lítačka, která je kombinací aplikace PID INFO a aplikace na prodej jízdenek v jednom. Sám jsem se na úpravách této aplikace podílel, takže proto o ní píšu o něco podrobněji.

VoiceOver se v aplikaci chová celkem dobře až na mapu, která je vždy pro odečítač problém. Jediná větší vada aplikace se nachází na kartě „Odjezdy“, kde se musíte k vyhledávacímu poli a odjezdům dostat přes mapu s místem zastávky na mapě. Tohle je ovšem jediná větší chyba celé aplikace v oblasti přístupnosti. Dokonce i nákup jízdenek s odečítačem zvládnete.

Jednu dobu byl problém se čtením zpoždění, respektive toho, zda jede spoj včas. Tato chyba je už dnes také zdárně vyřešená. V letošním roce by měla aplikace projít dalším velkým updatem, kde přibude e-shop na nákup dlouhodobých kuponů a posléze se aplikace doplní o inter- a multimodální funkce. V únoru tohoto roku byla přidána funkce na koupení předplatných jízdenek, která vypadá podobně jako nákup krátkodobých. Bohužel zásadní vada je, že aplikace neumí moc číst editovatelná pole pro vyplnění osobních údajů.

Aplikace IDS JMK Poseidon je starší oproti Lítačce a tím pádem se předpokládá, že by toho měla hypoteticky umět více. Bohužel tomu tak není. Sice má IDS JMK velmi perfektní systém sledování vozidel, ale ten není do Poseidonu zcela překlopen. Stejné je to i u poskytování informací o zpoždění, kdy pouze zjistíte, že  spoj odněkud někam má zpoždění a dále si můžete vyvolat informace o mimořádnostech. Vše se zobrazuje v obecné kartě v sekci Aktuální situace. Lze si zde vyfiltrovat linky s aktuálními spoji a zpožděními, ale už nedokážete zobrazit detaily. Podrobnosti jednoduše nerozkliknete.

Aplikace je s VoiceOverem velmi krkolomná ať už jde o hledání spojení, kupování jízdenky atd. Přístupnost této aplikace je velmi podprůměrná a ze strany IDS JMK není moc ochota jednat o nějakých úpravách aplikace. Tato aplikace prošla aktualizací v posledních dnech, ale týkala se pouze změny tarifu a algoritmů pracujících s tarifem. 

APLIKACE DOPRAVCŮ

Asi nejlepší českou aplikací v dopravě je beze sporu aplikace národního dopravce Můj vlak. Ta vyšla v roce 2014 za doby, kdy byl náměstkem šéfa ČD pro osobní dopravu dnešní šéf IDSK Michal Štěpán. Tato aplikace přinesla do české dopravy mnoho inovací.

Navíc má skvělou přístupnost včetně platby jízdenek až na jeden detail. Pokud si nevidomý chce koupit místenku, tak to do jisté míry zvládne. Aplikace mu intuitivně poradí, zda je místo obsazené nebo ne. Bohužel už aplikace s odečítačem obrazovky nevidomého neinformuje, zda se volné místo nachází ve velkoprostorovém voze, oddílovém voze, jestli jde o první nebo druhou třídu v bočním panelu s čísly vozů a výběrem vozu.

V samotném plánku sice odečítač řekne, které místo je obsazené a které ne, ale už nezjistíte, jestli je u stolku, v uličce nebo u okna.

Stalo se mi to osudné, když jsem jel jednou vlakem Ex 142 „Ostravan“, kde jsem měl rezervaci v domnění, že se jedná o český vůz a že mám místo u stolku. No byl jsem ovšem na velikém omylu. Jednalo se o slovenský modernizovaný velkoprostorový vůz a ve skutečnosti jsem si objednal místo bez stolku. 

Regiojet během posledního roku hodně zklamal. Měl původní aplikaci, která byla poměrně přístupná. Ovšem po nedávné aktualizaci, kdy se kompletně změnil její design a ovládání, je přístupnost hodně špatná. Ze začátku v ní nevidomý byl úplně mimo.

Dnes i díky Karlu Giebischovi se situace o něco zlepšila. I tak má ovšem tato aplikace pořád spoustu much a je vidět, že při vývoji se na její zpřístupnění vůbec nedbalo. Když někdo neví, jak to dělat, tak to nemá dělat vůbec.

Z dopravních podniků má nejlepší aplikaci Dopravní podnik města Brna. Jeho aplikace DPMBinfo je dobrou alternativou vůči aplikaci Poseidon v oblasti mimořádností a změn v provozu, protože obě aplikace vychází ze stejných dat.

Velký problém této aplikace představuje čtení odjezdů, kdy jsou informace o odjezdech čteny chaoticky. Jinak je velké plus možnost najít si reálnou pozici jednotlivých vozů podle aktuální polohy v systému IDS JMK, oproti Lítačce. Aplikace je poměrně přístupná.

Největším průšvihem v oblasti dopravních podniků je aplikace Moje DPO. Tato aplikace je absolutně nepřístupná a ještě ke všemu špatně strukturovaná. Sám jsem se podílel na testování, ale bohužel připomínky nedošly pochopení ze strany DPO.

Aplikace není v běžném provozu moc použitelná. Navíc se přes ní člověk může přihlásit k wi-fi ve vozidlech DPO, která je bez aplikace dostupná jen v omezené formě. Data v aplikaci jsou dobrá, ale bohužel pro zrakově hendikepované není takřka použitelná. 

Další aplikací je aplikace Moje PMDP pro dopravu v Plzni. Už dříve byla pro Android, nyní podporuje i iOS. Jediná velká chyba této aplikace je, že se ať už v hledání spojení nebo v odjezdech, nedozvíte o čísle linky.

Prostě v aplikaci, se kterou si odečítač obrazovky celkem i rozumí, číslo linky sice zobrazené je, ale odečítač ho nepřečte. Už jsem to mnohokrát řešil s PMDP, bohužel zatím nedošlo k nápravě.

Aplikace LEO Express a Flixbus, které také mám v iPhonu bych osobně nedoporučoval, nejsou úplně nejlépe řešené z hlediska přístupnosti.

Další aplikace

Zajímavou aplikací disponuje Letiště Praha. Přístupnost je sice trochu krkolomná, ale mnohem lepší, než u jiných letišť v Evropě, takže to, co se potřebujete dozvědět, tak se dozvíte.

Navlak je taková prozatimní náhrada chybějící aplikace Správy železnic. Nabízí aktualizovaný přehled odjezdů, příjezdů vlaků ze všech stanic a zastávek na české železnici. Aplikace je dobrá v situaci, kdy potřebujete zjistit nějaké info, které třeba ještě není v aplikaci Můj vlak, co se týče odjezdů.

Poslední aplikací, kterou zde zmíním, je aplikace Jízdní řády Seznam.cz. Ta má jednu zásadní chybu. Nejsou v ní nijak odděleny informace o odjezdech dostupné na samostatné kartě pro lepší přehled, ale ani samotná přístupnost není nejlepší.

CHYBĚJÍCÍ APLIKACE

Bohužel ne všichni dopravci mají nějakou chytrou aplikaci a někteří ji vůbec neplánují. Spoléhají se na klasické webové stránky atp. Asi největší problém představuje Správa železnic, která v roce 2019 sice hovořila  o své mobilní aplikaci a dosud žádná nevznikla. Poslední věc, která se na poměrně novém webu Správy železnic objevila, jsou odjezdové tabule.

V roce 2020 by měly přijít aplikace Systému jednotného tarifu, tedy jedné jízdenky pro všechny dopravce. Dále by měla přijít aplikace pro systém ODIS v Moravskoslezském kraji. Obě zmiňované aplikace bych měl letos testovat. O vlastní aplikaci uvažuje např. i POVED pro systém IDP v Plzeňském kraji. 

Rada na závěr: Pokud si nejste jistí užíváním některé z aplikací, bude pro prostého cestujícího nejlepší použít buď CG Transit nebo IDOS. Ostatní aplikace jsou pro zkušené nebo pro místní! Nechci samozřejmě nikoho odrazovat, mluví ze mě pouze má osobní zkušenost. 

Mikuláš Kopas

Mikuláš Kopas

Jsem prakticky nevidomý politický analytik, aktivista, dopravní expert a nezávislý odborník na přístupnost v dopravě pro nevidomé. Zajímám se o nové věci a snažím se komentovat a popisovat různé věci v dopravě, které se dějí. Hlavně ty, které jsou důležité pro slabozraké a nevidomé uživatele. Ať už jde o běžné cestující nebo vášnivé cestovatele.

1 komentář: „Přístupné mobilní aplikace v české dopravě

  • Profilový obrázek
    22. 2. 2020 (9:08)
    Permalink

    Co se týče mhd je velmi dobře přístupná jednoduchá appka mhd tabule, kde si můžete jednoduše přidávat své tabule se zastávkami v jakémkoli městě. A stahovat si je i do offlinu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *