Reflexní vesty a prvky zajišťují nevidomým větší bezpečnost při pohybu v nepříznivém počasí

Když je mlha, tma, sněží a jdu v místech, kde není dostatečné pouliční osvětlení, vím, že je namístě si přes bundu obléct reflexní prvky, abych byla vidět. Obvykle si na batoh připínám reflexní pásku a na bundu oblékám reflexní vestu.

Reflexní vesty mají na sobě prvky, které jsou vidět i ve tmě a už zdálky lidé vidí, že se k nim někdo blíží. Také to vidí i řidiči, když přecházím přechody. Vesty jsou různě barevné např. oranžové, zelené a žluté. Lze je koupit buď v pracovních oděvech, nebo přímo pro nevidomé je můžeme najít v tyflopomůckách Olomouc nebo v tyflopomůckách Praha. Pohodlně jdou objednat i přes různé e-shopy.

Když si pořizujete reflexní vestu, která je vyrobená pro nevidomé, je na ní vždy vzadu na zádech a vepředu nápis Nevidomý a blind. Nápis je jak v češtině tak i v angličtině.

Nevýhodou vest pro nevidomé je to, že nemají vůbec žádné kapsy a mají zapínání na dva suché zipy, což se časem opotřebuje a po nějaké době hrozí to, že vesta nejde vůbec zapnout. Já si plánuji koupit reflexní vestu v pracovních oděvech, protože ta bude mít zapínání na klasický zip a bude mít po stranách i kapsy. Sice nebude mít na sobě nápis Nevidomý, ale to není tak podstatné, vzhledem k tomu, že vesta je reflexní.

Také se dá ještě sehnat vesta, která se obléká přes hlavu, ale ta také nemá, žádné kapsy a navíc se rychle trhá. Tenhle typ vesty je dobrý třeba, když člověk jede na hory lyžovat, že se nikde zipem nezachytne.

Jednou jsem se díky hromadám sněhu ztratila při cestě na autobus, když jsem šla ráno do práce. Naštěstí jsem potkala jednoho hodného pána, který si mě právě díky reflexní vestě všiml a pomohl mi. Tím chci říct, prosím, nebuďme k sobě lhostejní, když někdo uvidí nevidomého v reflexní vestě, nebojte se zeptat zda-li člověk nepotřebuje pomoci, zvláště, když je opravdu nepříznivé počasí. Tohle platí i pro některé nevidomé, prosím, nebuďte také lhostejní a noste reflexní vesty, když je nepříznivé počasí. Nikdy nevíte, co se může stát a bezpečnost na ulici je pro mě při chůzi na prvním místě.

Autor: Leon Vybíravý

Živočišný Leon, má rád jízdu na kole, legraci s přáteli a chvilky pro sebe tráví například návštěvou kosmetického salonu.