Robotický vysavač, skvělý uklízeč a přítel člověka

O robotickém vysavači jsem slyšela už před několika lety. Někteří moji přátelé ho měli a k jejich všeobecné spokojenosti také používali. Jednalo se o lidi bez zrakového handicapu. Já z tohoto druhu uklízení vždy měla velký respekt, protože jsem nevěděla, co to obnáší.

Vnímala jsem používání robotického vysavače spíše jako sci-fi, než jako něco, co by někomu mohlo doopravdy pomoci a usnadnit život, jak mi to někteří s úsměvem na tvářích říkali. Kladla jsem si ohledně používání robotického vysavače celou řadu různých otázek. Jak se vysavač dokáže v bytě orientovat? Jak je schopen objíždět překážky? Co když se někde zasekne?

Pokud nestihne dokončit úklid a bude potřebovat dobít baterii, vrátí se zpět na základnu nebo ho tam vždy budu muset ručně a stručně odnést? A co pak, jakmile se potřebně dobije, bude znovu uklízet celý byt nebo si zapamatoval, kde skončil a dokončí jenom práci, kterou nestihl? Co když budu v průběhu jeho uklízení potřebovat někam jít a vstoupím mu do cesty, zastaví se nebo mi ublíží? Je možné vysavač ovládat nějak na dálku, když nebudu zrovna doma? To vše a ještě mnohem víc mi procházelo hlavou, když jsem o tom všem přemýšlela.

Zásadní zlom v mém postoji na robotické vysavače se stal koncem ledna roku 2019. Mému manželovi se tenkrát podařil historický kousek, nějakým způsobem mě přesvědčil, abychom si od firmy, od níž máme klasický vysavač, nechali zdarma ukázat přímo u nás doma, jak robotický vysavač funguje. Sice trochu neochotně, ale nakonec jsem souhlasila a za několik dnů k nám přijely dvě velmi sympatické dámy a jaly se předvádět robotický vysavač v praxi.

Jak vysavač pracuje?

Je to nevelký stroj, výšku má asi 9 centimetrů, což je velmi praktické, protože díky tomu je schopen uklidit i hůře přístupná místa, například pod postelí, kam se s klasickým vysavačem člověk dostane jenom obtížně. Další jeho velká výhoda je jeho tvar. Není totiž kulatý, nýbrž má tvar písmene D a to zajišťuje, že je schopen se dostat i do různých rohů a uklidit také tam. Pohybuje se pomocí koleček a nejsou pro něj problémem koberce ani jiný druh podlah.

Překážky jako například prahy je schopen překonat až do výšky dvou centimetrů. Má několik senzorů a s jejich pomocí se orientuje v prostoru a objíždí překážky způsobem, že se jich dotýká jenom minimálně. Pokud by jste měli v domě schody, tak ani ty nejsou problém, protože právě s pomocí k tomuto určenému senzoru, je dokáže rozpoznat a nehrozí, že by spadl dolů.

Může se také stát, že nebudete chtít, aby uklízel nějaké konkrétní místo. V takovém případě mu do konkrétního prostoru, kam nechcete, aby se dostal, dáte kousek magnetické pásky, která je součástí dodávky a on se místu s páskou s pomocí dalších senzorů spolehlivě vyhne.

Lze tedy říci, že tento vysavač má dva druhy senzorů. Jeden druh funguje na bázi ultrazvuku a druhý pracuje s pomocí laseru, přičemž si takto osvětluje prostor a přesně ví, kde se nachází. Senzory je dobré samozřejmě pravidelně čistit, můžete jak klasickým vysavačem, tak jemným hadříkem, ale pochopitelně bez použití vody a pokud se o něj budete takto starat, on vám vaši péči vrátí tak, že bude spolehlivě pracovat.

Prach a jiné nečistoty sbírá do speciální nádoby, kterou je možné klasickým vysavačem vyprázdnit nebo ji vyjmout a její obsah vysypat do odpadkového koše. Nutno ale říci, že vyčištění nádoby s pomocí klasického vysavače je samozřejmě praktičtější. Tento vysavač má velmi kvalitní, tzv. HEPA filtr, který dokáže ze vzduchu během úklidu odfiltrovat i velmi jemný prach, viry, bakterie a další nežádané nepříjemnosti.

Filtr se udržuje v čistotě současně s nádobou na prach. I za předpokladu, že například jednou za dva dny vysajeme nádobu na prach a filtr, je potřeba ho jednou za rok vyměnit, aby nedošlo k poškození motoru vysavače. Po dvou letech používání je dobré vyměnit baterii robotického vysavače, ovšem to už musí, na rozdíl od výměny filtru, udělat zaměstnanec firmy.

Do nádoby na prach vysavač nečistoty sbírá s pomocí dvou hlavních kartáčů, které je dobré čas od času prohlédnout, jestli v nich není něco, co by jim znemožňovalo správnou funkčnost. Robotický vysavač má ještě jeden druh kartáčku, který je spíše menší a s jeho pomocí dokáže tento skvělý pracovník uklidit ještě efektivněji. Osvědčilo se nám tento malý kartáček také jednou za rok vyměnit, což není naštěstí nijak obtížné.

Rozumí si s chytrým telefonem

Tento vysavač je možné ovládat přímo tlačítky, která jsou na něm nebo také dálkovým ovladačem. Co ale z hlediska osoby, která má úplnou zrakovou absenci považuji za nejlepší, je skutečnost, že tento robotický vysavač je možné ovládat také mobilní aplikací přes telefon a to odkudkoli. Ačkoli samozřejmě tato aplikace primárně necílí na nevidomé občany, je její přístupnost s odečítačem obrazovky voiceover na velmi dobré úrovni a vše, co potřebujete, si jste schopni tímto způsobem zařídit.

Jakmile tenkrát ony dvě dámy skončily s ukázkou robotického vysavače, měla jsem naprosto jasno, protože ta možnost, ovládat robotický vysavač přes telefon, byla tím posledním, co mě přesvědčilo a já bez váhání kývla.

Prvotní nastavení robotického vysavače včetně připojení k internetu je sice potřeba udělat s vidící osobou, ale to mne v žádném případě neodradilo. Ovládat vysavač přes telefon jsem samozřejmě zkoušela nejen doma, ale také v jiných částech republiky a vždy se mi velmi líbilo, když mi asi po 45 minutách na telefon dorazilo oznámení: 

„Úspěšně jsem dokončil úklid.“

Hláška vysavače

Vysavač se samozřejmě vždy dokáže vrátit na základnu, pokud nestihne uklidit na první pokus, dobije se a pak dokončí zbytek práce. Nehrozí samozřejmě ani to, že by někomu ublížil, když by mu někdo vstoupil do cesty, protože se mu vyhne.

Aplikací v telefonu jsem schopna tedy zapnout vysavač, pokud chci, tak v průběhu úklidu ho zastavit a buď ho pak znovu zapnout a on bude pokračovat dále, nebo ho vrátit zpět na základnu. Jsem schopna mu nastavovat různé stupně úklidu, například tzv. ECO, přičemž funguje jenom na poloviční výkon a méně se mu vybíjí baterie. Já ovšem tento mód nepoužívám. Je možné mu také aplikací nastavit, aby znečištěné místo uklidil několikrát po sobě. K tomu je ale dobré být doma, k danému prostoru ho přinést a o zbytek se už postará on.

Je možné ho navigovat také s pomocí aplikace, jako když řídíte automobil, určujete mu, kdy má jet doprava či vlevo, ale i v tomto případě je samozřejmě lepší u toho být. Ani tuto funkci ovšem nepoužívám. Je možné mu přes telefon nastavit plánovač úklidu, aby se zapnul například každou sobotu v 9 hodin ráno.

Protože ani robotický vysavač není neomylný, občas se může stát, že se někde zasekne. V takovém případě mi pomocí aplikace oznámí, co přesně má za problém a já tak dokážu řešit přímo konkrétní situaci. Tyto drobnosti se ale stávají velmi zřídka.

Uklidí mnohem lépe, než člověk

Od doby, co tento vysavač mám, ho používám téměř každý den. Já jeho hlavní výhody beru z úhlu pohledu nevidomé osoby, protože i při nejlepší vůli nejsem klasickým vysavačem schopna uklidit tak efektivně jako to dokáže on.

Při jeho práci se mohu buď věnovat jiným činnostem, nebo jen tak ležet a oddávat se snění. Mohu ho tedy skutečně doporučit všem, kteří si chtějí tak jako já usnadnit život. 

Petra Podrábská

Petra Podrábská

Jsem od narození nevidomá. Mám ráda dobrodružství a snažím se ze života brát jenom to pozitivní. Baví mě překonávat překážky a ukazovat, že jsem navzdory handicapu schopna v rámci mých možností normálně fungovat. Vždy jsem tak trochu vybočovala z řady a některé věci dělám jinak, o to je to vše ale zajímavější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *