Rozhovor s Ondřejem Dadokem, vývojářem webových řešení

Ondřej zaštiťuje celý vývojový background webových řešení pro Giebhelp s.r.o. a tedy i portál Giebnews. A protože pro nás Ondřej vymyslel i nějakou tu technologickou specialitu do redakce, rozhodl jsem se ho pořádně vyzpovídat.

Ahoj Ondro, jak se máš a na čem zajímavém aktuálně děláš?

Zdravím Tebe i celou redakci GiebNews. Právě jsem dodělal GiebNews a kromě dalších klientů intenzivně řeším vývoj redakčního systému LaylaCMS.com a Pokladního systému Krindypindy.cz. No a v offlineu teď nově opravuju domek na venkově.

Taky jsem sledoval, že si cestoval po Španělsku, kolik si toho tam vlastně procestoval?

Po poměrně usilovné práci v Praze jsem potřeboval trochu změnu, tak jsem si postavil obytné auto a procestoval Španělsko a Portugalsko křížem krážem. A bylo to výživný, dokonce jsem cestou přidřel motor. Na cestách jsem byl 6 měsíců a viděl většinu zajímavých místních památek a poznal místní mentalitu.

Myslíš, že se k dlouhodobějšímu cestování vrátíš?

Moje práce mi to aktuálně umožňuje. Bylo to skvělý a uplně něco jinýho než krátkodobá dovolená „u moře“ na několik týdnů. Dohromady jsem ujel kolem 10 000 kilometrů a poznal cestou pár fajn lidí. Jednou bych chtěl větší karavan a ideální stav by byl trávit v pozdějším věku zimní měsíce u moře na jihu Evropy. V nejbližší době mě zase čeká spoustu práce na projektech v ČR.

Tak to je super, a co se Ti honilo hlavou když si dostal na stůl zakázku s realizací GiebNews?

No co se mi honilo hlavou, asi jako u většiny projektů, který od Tebe dostávám, přemýšlím jak společně na trh přijít s něčím novým. U každé realizace řešení je důležitý uchopit myšlenku klienta, a vhodně ji propojit s technologií. Vnitřní systém redakce obsluhovaná nevidomími uchopená tak, aby i na výstupech a článcích byla zachována standartní kvalita i přístupnost na kterou jsou dnes vysoké nároky ve všech zpravodajských serverech, byla a je určitě výzva. Většina serverů je stále pro cílovou skupinu zrakově postižených o vizuální komfort připravena a nikdo to moc neřeší a to mi vlastně přijde trochu škoda.. Přitom je jasné, že část zrakově postižených není zrakově omezena úplně, ale třeba jen částečně, takže i část lidí s hendikepem na vizuál vidí.

Co sis pro nás konkrétně připravil v řešení zajímavého?

Tak hlavní doménou zpravodajských serverů jsou, jak jsem naznačil, fotky a obrázky. Zadání ke Zpravodajskému serveru GiebNews bylo hlavně to, že by články měli číst nevidomí, ale vzhledem k plošnému zaměření i vidící cílovka. A tam už je na místě začít řešit to, jak by redakce se zrakovým hendikepem mohla obrázky a fotografie přidávat do článků. Celé redakční řešení jede na WordPressu a tak jsem vymyslel a naprogramoval plugin Featured Image from External Sources, pomocí kterého bude moct jakýkoliv nevidomý přímo v editoru článků a zadáním pár klíčových slov najít hodící se obrázky a odeslat návrhy e-mailem vidícímu asistentovi, který během pár vteřin jen vybere jednu fotku z mnoha navržených z obsahu e-mailu a klikem na ní, jí přiřadí ke článku. Odpadá tedy nějaké složité přihlašování vidícího korektora do redakce a s výběrem vhodné fotografie dokáže pomoct každý, kdo má e-mail a pár málo vteřin času. Tím i tak trochu téměř odpadá nutnost a potřeba mít vidícího korektora přímo v redakci :-). Další nespornou výhodou tohoto řešení je to, že vyhledávače tyto obrázky a fotky rovnou ve valné většině alternativně popisují.

Z jakého zdroje pochází nebo jaký je tedy původ těchto navrhovaných fotografií a obrázků?

Aktuálně plugin umí přímo z editoru WordPressu hledat v Yahoo a Seznam. Samozřejmě zde ale lze najít fotografie, které nelze použít kvůli autorským právům. Na toto jediné riziko je dobré si dát pozor. Plánuji přidat další „externí kanály“ fotobank zdarma, kde jsou vyřešené licence k použití. Plugin Featured Image from External Sources by měl již brzy vyjít v oficiální WordPress Plugin Directory, ke stažení zdarma všem.

Vypadá to, že to znamená konec „holým webům“, které byly předtím pro tuto cílovku typický, nové možnosti naše redakce plugin velmi ráda využije.

Budu jen rád, když bude dobře fungovat 🙂

V čem se vlastně liší přístupný web od tvých běžných zakázek, které dostáváte?

V zásadě ničím, pokud se zakázka odvede profesionálně – není důvod, aby byl web nepřístupný. A profesionální zpracování zakázky je pro nás na prvním místě.

Poslední dobou se celkem rozmáhají různé redakční systémy jako např. WordPress, Joomla, Drupal a další. Lze takový redakční systém uzpůsobit i pro potřeby přístupného webu včetně administrace pro jeho kompletní zprávu bez nutnosti zásahu někoho dalšího?

Na to je poměrně složitá odpověď. Záleží na úrovni nainstalované šablony. Například základní instalované šablony k WordPress včetně základní administrace jsou plně přístupné – až na důležité editační pole příspěvků, které je pro nevidomé nutno vypnout. Nicméně vždy bych doporučil odbornou optimalizaci a to hlavně kvůli administraci CMS, kterou je vhodné pro zrakově postižené zjednodušit, přesně jak jsme provedli v této zakázce. To hlavně zrakově postiženým ušetří čas s pátráním po editačních prvcích a nastavení v administraci CMS.

Existují podle Tebe nějaké úkony, které si zrakově handicapovaný uživatel nezvládne v rámci správy webu řešit samostatně?

Vždy záleží na konkréních potřebách klienta a řešení dané šablony – nebo od konkrétního dodavatele webového řešení. Hodně zjednodušeně řečeno – políčka s korektním popisem a ovládání webu lze udělat na všechno co je výsledně vidět. Možnosti nejsou nijak a ničím omezené. A to se mi na mé práci obecně líbí.

Preferuješ raději redakční systém nebo vlastnoručně naprogramovanou webovou aplikaci? A proč tomu tak je?

Záleží vždy na konkrétním účelu aplikace – tedy pro koho a pro co je určena. Řešení na opensource CMS je pro dodavatele i klienta vždy levnější a rychlejší řešení a využívá se často v jednodušších portfoliích a menších standartních projektech. Nicméně není zde univerzální pravidlo – WordPress lze využít i pro robusní projekty, ale je nutné zde více řešit technické zázemí, na kterém opensource běží a umět CMS optimalizovat pro bezproblémový běh na serveru.

Nějaké doporučení závěrem pro širokou veřejnost či další kolegy vývojáře webových stránek?

Pro zrakově postižené mohu doporučit CMS WordPress. Vývojářům bych sdělil snad jen, aby nezapomínali na testování aplikace a zrakově postižené ve všech svých realizovaných projektech. Vždyť stačí dodržovat hlavně výše uvedené pravidla snadno přístupného webu a korektně popisovat všechny elementy a alternativní popisky. Materiálů i knih věnující se snadné přístupnosti je na trhu mnoho a je to základní kámen profesionálního zpracování každého webu. Například u webů obcí a měst je toto zákonnou povinností dodržovat.

Díky za rozhovor a ať se Ti i nadále daří!

Díky a také přeji hodně úspěchů a nadšených redaktorů!

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

1 komentář: „Rozhovor s Ondřejem Dadokem, vývojářem webových řešení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *