Staňte se očima nevidomých s nástrojem Be My Eyes

Bez zrakového vnímání se dá již v dnešní době plnohodnotně žít bez pomoci druhých. Ovšem občas existují situace, kdy se nějaké to oko mít po ruce hodí. Představme si, jak lze lidem se zrakovým znevýhodněním může pomoci každý na pár kliknutí a odkudkoli.

Poznejte mobilní aplikaci Be My Eyes pro chytré mobilní telefony iPhone a Android, která si stanovila skutečně velký cíl. Propojovat nevidomé a těžce slabozraké uživatele s vidícími lidmi po celém světě prostřednictvím živých video hovorů. Na základě vzájemné pomoci od vidících dobrovolníků, kdy se může zapojit skutečně každý, poskytovat pomocnou ruku nevidomým a těžce slabozrakým uživatelům této aplikace v různorodých situacích.

Od oficiálního spuštění v lednu 2015, se do Be My Eyes zaregistrovalo více než 4 milionů dobrovolníků z celého světa, kteří každý den pomáhají nevidomým a těžce slabozrakým uživatelům. O pomoc lze požádat až ve 180 jazycích, což z aplikace činí největší online komunitu pro zrakově hendikepované a jednu z největších platforem pro mikro dobrovolnictví na světě.

Každý den se do aplikace přihlašuje velké množství vidících dobrovolníků, aby poskytli zrak nevidomým či těžce slabozrakým jednotlivcům. Společně řeší řadu výzev a problémů každodenního života, které chybějící zrak přináší.

Jak vše začalo?

Tato unikátní myšlenka Be My Eyes, se zrodila v Dánsku v roce 2012 od Hanse Jørgena Wiberga dánského nábytkáře, který je sám zrakově hendikepován. Během svého zaměstnání v dánské asociaci pro nevidomé si uvědomil, že nevidomí, ale i těžce slabozrací lidé, občas potřebují při řešení každodenních úkolů pomocnou ruku. Došlo mu to ovšem až po rozhovoru s nevidomým kamarádem, který prostřednictvím video hovoru požádal svoji rodinu a přátele na dálku o pomoc s úkolem, se kterým si sám nevěděl rady. Tento zážitek na Hanse Jørgena natolik zapůsobil, že nad ním začal horlivě přemýšlet a uvažovat, jak by bylo možné tuto možnost rozšířit i mezi další zrakově znevýhodněné osoby. Až vznikl nástroj Be My Eyes.

Hans Jørgen totiž věřil, že technologie video hovorů by mohla být použita k vizuální pomoci nevidomým, ale i těžce slabozrakým jednotlivcům, aniž by se museli spoléhat na přátele a rodinu, když stačí mít po ruce rozsáhlou síť dobrovolníků.

V dubnu téhož roku Hans Jørgen představil svůj nápad na startupové akci, kde se propojil s týmem, který převedl jeho myšlenku v realitu. Be My Eyes začal fungovat o tři roky později tedy od ledna 2015. První spatřila světlo světa mobilní aplikace Be My Eyes pro operační systém iOS, tedy iPhone. Do 24 hod. od jejího spuštění, měla již více než 10000 uživatelů.

Samozřejmě takový úspěch nezůstane bez povšimnutí a tak uživatelé operačního systému Android, chtěli též svoji aplikaci Be My Eyes. Na Androidu se tato aplikace objevila o něco později. Konkrétně v říjnu 2017. V prosinci téhož roku byla společnost Be My Eyes vybrána jako nejlepší aplikace roku v Google Play v kategoriích: 

  • Nejinovativnější
  • Nejlepší každodenní pomocník
  • Nejlepší skrytý klenot

O rok později v květnu, obdržela společnost Be My Eyes ocenění Google Play za nejlepší přístupnost své aplikace.

V únoru roku 2018, došlo ke spuštění nové funkce v rámci Be My Eyes. Kromě dobrovolníků jednotlivců, společnost představila tak zvanou specializovanou pomoc od různých firem. Jako první se do této pomoci zapojila firma Microsoft, kde vyškolení pracovníci poskytují zrakově hendikepovaným uživatelům Be My Eyes specializovanou, odbornou a efektivní zákaznickou podporu. Pokud se i vaše firma chce zapojit do kategorie specializované pomoci v rámci Be My Eyes a firma jako celek chcete pomáhat zrakově hendikepovaným, žádný problém. Stačí kontaktovat společnost Be My Eyes a dohodnout se na spolupráci.

Jak to vlastně funguje?

Aplikace Be My Eyes je velice intuitivní a jednoduchá na obsluhu. Ze všeho nejdřív je nutná registrace, kterou zvládnete na pár kliknutí. Při registraci si volíte, jestli jste zrakově hendikepovaní nebo jestli chcete působit jako dobrovolníci. Pokud jste dobrovolníci, přijímáte telefonáty od zrakově hendikepovaných osob přes aplikaci a prostřednictvím video hovorů jim pomáháte s tím, s čím pomoci potřebují.

V případě zrakového hendikepu stisknutím jednoho tlačítka navážete video hovor s vidícím dobrovolníkem buď z řad jednotlivců nebo z řad firem, kteří chtějí poskytovat specializovanou pomoc na odborné bázi. Požádáte o pomoc a na základě pokynů od dobrovolníků, se jistě doberete úspěšného výsledku. A váš úkol, váš problém bude vyřešen bez pomoci rodiny a přátel, pouze na základě rozsáhlé sítě dobrovolníků. Nemusíte tedy čekat, až někdo z vašich přátel či rodiny bude mít čas. Pomůže Be My Eyes.

Aplikace podporuje i Češtinu a již v ní najdete i řadu česky mluvících dobrovolníků, takže nemusíte mít obavy ji využívat i v našich končinách. I v ČR je celkem dost rozšířená, což je skvělé. Registraci zvládnete na pár kliknutí a též kompletně v češtině, takže na nic nečekejte a instalujte. Vše je zcela zdarma.

V uživatelském rozhraní se zorientuje opravdu každý. I začátečník, který pracuje s chytrým mobilním telefonem krátkou dobu. Je rozděleno na dvě sekce, kartičky / panely:

  • Domů: Obsahuje tlačítka pro zavolání prvního dostupného dobrovolníka, vyvolání nabídek odborné pomoci od zapojených firem, vstup do nastavení.
  • Příběhy: Zde si můžete poslechnout příběhy jak vidících dobrovolníků, proč se zapojili a co jim dává tato aplikace, tak i zkušenosti zrakově hendikepovaných uživatelů s Be My Eyes. Všechny příběhy jsou v podobě audio nahrávek, bohužel pouze v angličtině. Pokud umíte anglicky a rádi byste se s ostatními podělili o svůj příběh, kontaktujte Be My Eyes a jistě se dohodnete.

Trvanlivost jogurtu, přečtení informací z obrazovky, nepořádek v dokumentech, barva oblečení a další

O pomoc lze požádat dobrovolníky v řadě oblastí, jak je uvedeno v nadpisu výše. Já jsem Be My Eyes využil naposledy v těchto případech.

Na stole jsem měl tři listy papíru. Netušil jsem, který je který a chtěl jsem si v tom udělat trošku pořádek. Přes aplikaci Be My Eyes jsem se spojil s vidícím dobrovolníkem. Ten mě navedl, jak mám nasměrovat kameru telefonu tak, aby dokázal přečíst co je na papírech psáno. S pomocí dobrovolníka jsem si udělal jasno a dokumenty setřídil tak, jak jsem potřeboval.

Druhým příkladem je zjištění trvanlivosti jogurtu. V ledničce jsem měl několik jogurtů, u kterých jsem si nebyl jistý trvanlivostí. Přes aplikaci Be My Eyes jsem se opět propojil s vidícím dobrovolníkem a podle jeho pokynů jsem nastavil kelímek s jogurtem tak, aby mi dobrovolník mohl přečíst datum trvanlivosti.

A to jsou jen střípky toho, k čemu lze pomoci v rámci Be My Eyes využít. Znám i případ, kdy nevidomá kolegyně potřebovala zjistit nastavené stupně na troubě či navolený program na pračce. Způsobů je skutečně mnoho a tím, že v Be My Eyes komunikujete s živým člověkem nikoli robotem či předem naprogramovanou aplikací, poskytnutá pomoc může být skutečně účinná, detailní a komplexní.

Doporučuji každému, kdo tento článek dočetl až do tohoto bodu. Nainstalujte si aplikaci Be My Eyes a přidejte se buď mezi dobrovolníky a pomáhejte zrakově hendikepovaným lidem s každodenními úkoly. Rozhodně to ocení. A nebo pokud jste sami zrakově znevýhodněni, zapojte se do Be My Eyes také a neváhejte se na dobrovolníky obrátit s jakoukoli prosbou či problémem, který vzhledem ke zrakovému hendikepu nejste schopni samostatně vyřešit. Všichni dobrovolníci, kteří jsou v Be My Eyes komunitě ví co dělají. Zapojili se z vlastní svobodné vůle a chtějí opravdu pomáhat. Tak neváhejte a využívejte tohoto skvělého nástroje, protože Be My Eyes je velkým pomocníkem v každodenním životě nás všech.About Be My Eyes

Některé informace především vznik nástroje Be My Eyes, čerpány ze zdroje:

About Be My Eyes

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *