Svépomoc lidí se zrakovým postižením

Pro každou cílovou skupinu v sociální sféře platí, že jednotlivci těchto skupin využívají sociální pomoc ve formě služeb. Kromě toho si tito lidé pomáhají sami sobě vzájemně vytvářením svépomocných skupin, ať už osobním setkáním nebo přes internet. V tom nejsou výjimkou ani lidé se zrakovým postižením. Právě pro ně je tu

stránka

s e-mailovými konferencemi, do nichž se mohou přes registrační formulář registrovat všichni lidé se zrakovým postižením z celé České republiky a Slovenska. Jeden účet je pro všechny konference.

Stručný přehled e-mailových konferencí

Svépomoc bývá v oblasti technologií přístupných zrakově postiženým. Na zmiňovaném webu se tím zabývá konference Apple, jejíž členové si tak na jednom místě vzájemně radí při potížích s nějakým zařízením od Applu, nebo se ptají po různých aplikacích s určitým zaměřením. Minimálně tři členové redakce Giebnews jsou členy této konference.

Další konference tohoto typu se zaměřují třeba na konkrétní odečítače obrazovek, na různé zápisníky a další věci.

Další typ svépomoci se týká obecných věcí ze sebeobsluhy osob se zrakovým postižením. Na tuto oblast se zaměřuje konference Inpora, což je název vycházející ze zkratky slov informace, pomoc a rada.

Další nezařazená konference se jmenuje KF (Komentované filmy), jejíž členové zde diskutují o filmech, obsahujících hlasový komentář nebo-li audio popis, zajišťující představu o všem, co se ve filmech odehrává po obrazové stránce. Popis děje, který osoba se zrakovým hendikepem nedokáže zaměřit zrakem, popisuje v krátkých větách k tomu určený komentátor. Tím pádem si i lidé se zrakovým postižením mohou naplno vychutnat některé filmy stejně, jako když vidíte na obrazovku.

Další konference se týkají specifických sportů pro nevidomé, nebo vodicích psů. Dále tu máme čistě informativní konference pro obyvatele různých regionů, kam hromadně chodí nabídky volnočasových akcí a zprávy o změnách v dopravě, aby si nevidomí mohli naplánovat jinou trasu, případně požádat o pomoc vidícího.

Další formy svépomoci

Nevidomí se mohou osobně setkat. Kromě toho existují svépomocné facebookové skupiny zabývající se různou tématikou. Sám autor je v jedné z nich. Kromě těchto online svépomocí existuje taky svépomocná organizace pro rodiče nevidomých dětí. Jedná se o nejmenovanou svépomocnou organizaci, která neposkytuje žádné sociální služby, jen svépomoc. Má členská pravidla a její členové z ní kdykoliv mohou vystoupit.

Vojtěch Jirák

Vojtěch Jirák

Jsem nevidomý v kombinaci s Aspergerovým syndromem. Mám maturitu s gymnázium. Pro Aspergerův syndrom mám problém v praktických věcech a jsem zaostalý v soběstačnosti. Zajímám se ale o technologie pro lidi se zrakovým postižením a přes kombinovanou vadu se ničeho nevzdávám. Učím se soběstačnosti ve středisku pro nevidomé. Dědina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *