Učím se anglicky, ale nevím o tom

Učím se anglicky. Ovšem po svém. Zábavnou hravou formou a z výsledků mám skutečně radost. Do učení se nemusím nutit, není to pro mě noční můra, ale potěšení. Jak je to možné?

Tak především jsem vhodil za hlavu všechny výukové učebnice, neplatím si hodiny angličtiny u soukromých jazykových lektorů a nemusím dodržovat postupy preferované v jednotlivých školách. Lektoři jazyků mě nepochválí, protože to není profesionální a správné, ale mi o to nejde. Nezáleží mi na tom být profesionál. Bohatě stačí, když se domluvím, porozumím, dovedu vyluštit pro mě zásadní informace. A to ostatní přijde samo. Praxe je nejlepší učitel. Věřím, že čím víc budu do angličtiny pronikat, tím snadněji pochopím jednotlivé souvislosti a za nějakou dobu mi ani nepřijde, jestli zrovna hovořím česky nebo anglicky. Jak to vlastně dělám? Co mi s angličtinou pomáhá?

Nebudete tomu věřit, ale obyčejné mobilní aplikace, které přibližují angličtinu vyloženě hravou formou. Pojďme si je představit a třeba si tento způsob výuky také osvojíte. Proboha!! Jestli ještě chodíte do školy, tak buďte tý dobroty a učitelům tento článek neukazujte. A nebo víte co? Jen jim ho ukažte ať se taky přiučí. Třeba je má objevená forma učení bude bavit víc, než postupy, které vtloukají do hlav tisícům studentů.

Duolingo, škola hrou

Sousloví škola hrou jste už určitě někdy slyšeli. Mám takový dojem, že s tím přišel Jan Amos Komenský. Když se zpětně ohlížím na má školní léta, neřekl bych, že škola hrou skutečně je. To mobilní aplikace Duolingo je úplně jiné kafe.

Jejím prostřednictvím se můžete učit mnoho jazyků, stačí si vybrat. Nejpopulárnější alespoň v Česku, je bez pochyby angličtina, protože jde o jediný jazyk v Duolingu, který se dá učit v naší mateřštině. Angličtinu projdete úplně od základů až po rozsáhlé a skutečně pokročilé dovednosti. Skládáte věty, učíte se slovíčka, fráze, posloucháte, mluvíte, doplňujete a ještě mnohem víc. Po registraci a vytvoření uživatelského účtu, vás čeká test znalostí. Podle výsledků systém automaticky nastaví vaši aktuální jazykovou obtížnost.

Celou dobu co se učíte, si vlastně hrajete. Za své úspěchy získáváte odměny v podobě drahokamů, které následně lze proměnit za řadu různých vylepšení. Též se můžete předhánět s přáteli kdo je lepší nebo bojovat o první místa na žebříčku úspěšnosti v rámci dostupných ligových soubojů.

Nástroj Duolingo si lze stáhnout zdarma jak pro operační systém Android v obchodu Google Play nebo pro operační systém iOS = iPhone, iPad v AppStore. Pokud to s výukou angličtiny myslíte vážně a omezení v rámci verze zdarma vás omezí, můžete si pořídit předplatné Duolingo Plus. To přináší řadu výhod a činí výuku ještě zábavnější. Já osobně Duolingo Plus vlastním, platím si jej ročně, protože mě práce s touhle aplikací fakt baví. Navíc jsem si velice oblíbil tak zvané testy pokroku. Ty na vás vyskočí pouze v placené verzi Duolinga a mapují průřez všeho, co jste se dosud naučili. Snadno si tak prověříte vaše dosavadní znalosti.

Dokonce jsem někde slyšel, zatím jsem se s tím osobně nesetkal, že výukový nástroj Duolingo využívají i na školách. Pokud vás tedy tento způsob výuky osloví a jste ještě na škole, zkuste přimět své učitele angličtiny, aby tento způsob zavedli jako součást učebních osnov. Nemuselo by to být na škodu.

Bright, anglická slovíčka v tlučená do hlavy

Na aplikaci Bright jsem měl zálusk už delší dobu, ale donedávna se nedala používat bez zrakové kontroly, tak ji nebylo možné pořádně vyzkoušet. Každopádně v některé z posledních aktualizací se to zlepšilo (není to sice ještě značka ideál), ale vývojáři přislíbili, že přístupnost i pro zrakově hendikepované, doladí do pár měsíců. Nicméně již nyní lze s nástrojem Bright s trochou trpělivosti pracovat i se zavřenýma očima. O co se jedná?

Představte si kladivo, které vytrvale buší, buší a vyloženě vám něco vtlouká do hlavy. Tak přesně na tomhle principu Bright funguje. Zábavnou formou a skutečně nenáročnou, vám přímo do mozku vtluče přesně jako bušící kladivo do kovadliny v kovárně, tvarující nějaký ten kovářský výrobek, anglická slovíčka. Slovo vtluče myslím smrtelně vážně, protože aplikace vás nepustí dál, dokud si nebude jistá, že zvolená slovíčka skutečně umíte. Nebojte, každý den se naučíte pouze 8 nových slovíček a následně si zopakujete ta, která už máte znát.

Aplikaci Bright používám sotva týden a za sebe mohu říct, že již nyní si pamatuji o mnohem více anglických slovíček než za tu řadu let, co se učím anglicky. Naučená slovíčka nemám někde na okraji paměti a nemusím je zdlouhavě lovit. Je to neuvěřitelné, ale nástroj Bright zajistil, že se mi vybaví bez přemýšlení. Kdo to nezkusí, nepochopí.

Slovíčka se učíte všemi myslitelnými a dostupnými způsoby. Překládáte z češtiny do angličtiny a naopak, posloucháte jejich výslovnost, píšete, ale též je vyslovujete na mikrofon. Po naučení nové sekvence slov si vyberete dalších 8 slov na naučení pro další den, následně si nově osvojená slovíčka z aktuálního dne procvičujete, dokud aplikace neusoudí, že už je fakt dokonale ovládáte. A poté máte ještě možnost procvičovat starší slovíčka. Před tím, než se naučíte navolená slovíčka pro další den, čeká vás náhodné opakování již naučených starších slovíček.

Nevýhodou aplikace Bright je, že veškerých funkcí můžete využívat pouze na základě předplatného. To je různé, několika měsíční, ale i doživotní. Nemám rád obnovující se předplatná a pokud v něčem vidím smysl a je možnost jednorázového doživotního nákupu, tak volím tuto variantu. Bright mě jednorázově stálo 1050 Kč, což si myslím, že pro většinu tato cena není likvidační.

Nástroj Bright je ke stažení pro operační systém iOS = iPhone, iPad. Jestli i pro operační systém Android, to netuším. Vy co máte Android, vyzkoušejte. Stažení aplikace je zdarma, platíte až na základě výběru předplatného.

NETFLIX, filmy jen v angličtině

Kromě výše zmíněných nástrojů, nedám též dopustit na streamovací službu NETFLIX. Už ani nevím, jak mě to napadlo, ale jednoho dne jsem si řekl, že tento nástroj chci vyloženě vyzkoušet. A dnes toho rozhodně nelituji.

Často jsem slýchal, že nejlepší na výuku jazyka je sledování něčeho, co vás opravdu baví v tom jazyce, kterému se chcete naučit nejlépe ze začátku z českými titulky. To ovšem vzhledem k mému kompletnímu zrakovému znevýhodnění, ještě donedávna nebylo vůbec reálné. Neexistoval nástroj, který by dokázal zobrazující se titulky vyčítat hlasovým výstupem. To již v dnešní době neplatí, protože produkty od Applu konkrétně iPhone a iPad, dovedou zprostředkovat zobrazující se titulky i lidem bez zrakového vnímání. Když k tomu připočteme audio popisy dění na obrazovce, které jsou obsaženy u většiny filmů na Netflixu, je to teprve značka ideál. Naučíte se jazyk a ještě si sledovaný film užijete, protože i když nevidíte na obrazovku přesto víte, co se na ní zrovna odehrává.

Potíž je v tom, že audio popisy dění na obrazovce při sledování filmu, jsou pouze v angličtině. Abych si film tedy pořádně užil, nezbylo mi nic jiného, než začít filmy v angličtině sledovat. Ze začátku jsem byl dost zoufalý. Z audio popisů jsem téměř ničemu nerozuměl, nešlo mi vcítit se do děje. To až později po shlédnutí několika filmů, kdy jsem slyšel pouze angličtinu nikoli češtinu mi došlo, že nemám na vybranou. Musím pochopit, porozumět. A ono se to skutečně podařilo. Uznávám, byla to dřina, ale nakonec jsem si začal filmy užívat naplno, protože mé úsilí neustávalo a s každým dalším zhlédnutým filmem, jsem začal do porozumění angličtiny pronikat, dávat si řadu věcí do těch správných souvislostí, aniž bych o tom nějak zvlášť přemýšlel. Pravdou je, že za moji vytrvalost může nezdolná motivace utvrzující mě v tom, kdy vím, že tolik filmů co na Netflixu, nikde jinde s audio popisem pro zrakově hendikepované, nenajdu. A vytrvalost se vyplatila. Nevědomky pronikám do angličtiny tak hluboko, jak jsem nikdy dřív nedoufal. A to jen proto, že dělám činnosti ve kterých je sice plno angličtiny, ale které mě baví a naplňují.

Duolingo, Bright a Netflix využívám téměř denně a aniž bych o tom nějak zvlášť přemýšlel, v angličtině se cítím mnohem jistější. Přestal jsem se bát komunikovat a je-li možnost, pokouším se vyloženě hovořit i s lidmi se zahraničí. Ano, má angličtina není profesionální, učebnicová, ukázková. Nicméně domluvím se, rozumím a to mi stačí.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *