Výlety po ČR nejen pro vozíčkáře (Čechy)

Druhá část výletů s Hankou nás zavede do Čech. Tak se pohodlně usaďte, otevřete si nějaké dobré vínko a začtěte se do krás malebných Čech.

Začínáme v oblacích

Putování nejen pro handicapované po Čechách začneme v oblacích. Stezky v oblacích jsou příjemným adrenalinovým zážitkem, ale i krásnou exkurzí do korun stromů. První takovouto stezkou je ta na Lipně. Je přístupná celoročně a měří následovně. Délka 372 metrů, výška až 24 metrů. Dostupná pro každého, protože je celá bezbariérová.

Při ideální viditelnosti jsou vidět vrcholky Alp, Lipenské jezero, i Novohradské hory. Dolů ze stezky můžete prostě sejít nebo se svézt na tobogánu, nejdelším v ČR s délkou 52 metrů. 

Nejen na Lipně se nachází stezka v korunách stromů. Druhý takový unikát najdeme v Krkonoších na samém okraji Jánských lázní.  Je vysoká 45 metrů, bezbariérová a mimo jiné nás zavede nejen do korun stromů, ale i pod zem. Seznámíme se s mikrosvětem půdy, živočichy co v ní žijí, ale také vnikneme do tajů mikroorganizmů, které v půdě najdeme. To vše hravou, zajímavou místy i trochu adrenalinovou formou. Výhled nad koruny stromů určitě nadchne milovníky přírody.

Stačí krok stranou a budete zapomenuti

Dalším zajímavým námětem k výletu je Božídarské rašeliniště. Naučná stezka vedoucí po speciálních chodníčcích je též bezbariérová. Rašeliniště vznikla ze zbytků rostlin, nadbytku vody a nedostatečného přístupu vzduchu. Byla náhodně objevena už v 18. století. Pyšní se rozlohou 930 hektarů.

Nepřehlédnutelnou dominantou je Špičák se svými 1115 metry. Chodníčky nad rašeliništi jsou z důvodu hloubky rašeliny rozmístěny od 0,5 až po 3,8 metrů.

Stezka přímo pro nevidomé

Přímo pro nevidomé je určena stezka Ludvíka Otčenáška nedaleko Plzně. Informační panely jsou označeny krom normálních popisků i těmi v Braillově písmu. Má 13 zastavení inspirovaných životem a vynálezy Ludvíka Otčenáška. Zabýval se například raketovým výzkumem. Byl to ale i vědec a konstruktér. I tato stezka je celá bezbariérová, vhodná pro rodiny i pro vozíčkáře.

Na skok do Prahy

Pražská botanická zahrada má už nějakou dobu stezku pro nevidomé. Obsahuje cca 30 sloupků s popisky v Braillově písmu, umístěných blízko rostlin, které si zde můžete nejen očichat, ale také osahat. Další částí je Tropická stezka, kde Vás provedou už školení průvodci, kteří ovládají například i znakovou řeč. Najdete tu mimo jiné sbírku přírodnin i baňku vůní.

Hrady a zámky, které stojí za pozornost.

Nyní se přesuneme do zámku Jaroměřice nad Rokytnou, který společně se zámeckým chrámem sv. Markéty tvoří dominantu a symbol města. Byl postaven v 16 století a po několika přestavbách byl ve vlastnictví např. rodem Questenburků .Zámek je zmiňován jako moravské Versailles a je vybaven barokním nábytkem, obrazy i dobovými doplňky.  Zámecký park má rozlohu cca 9 hektarů a rozhodně stojí za procházku. Zámek je jedním z nejvíce navštěvovaných zámků na Vysočině.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Zamek Jaromerice nad Rokytnou

Zato zámek Ratibořice nám už svým názvem připomene malebné Babiččino údolí. První zmínka o zámku se datuje k roku 1388. Z mnoha majitelů jmenujme alespoň nejznámější kněžnu Zaháňskou, známou též z knihy Babička. Okolí zámku proslavila právě Božena Němcová.

Budova je v přízemí bezbariérová, přístupný je i park. Procházku Babiččiným údolím doporučuji úplně pro všechny, příroda v okolí je nádherná a je příjemným zpestřením.

Zámek Sychrov je původním sídlem francouzského rodu Rohanů.  Díky tomuto rodu se o Sychrovu říká, že je květem Francie v české půdě. Rod Rohanů také zvelebil zámek, interiéry jsou zařízené většinou původním nábytkem. Zvláštností celého interiéru je pak hojné zdobení dřevořezbou. Spíše přízemní budovy přímo vybízí k bezbariérovému přístupu.  Najdete zde obchůdek, restauraci, v parku se nachází oranžerie s útulnou kavárnou. 

Zámek Sychrov
Sychrov

Konopiště je jeden ze zámků, který zaujme obrovskou sbírkou trofejí zvířat, které ulovil sám František Ferdinand d´Este, nejvýznamnější vlastník zámku. Jeho lovecké vášni je od roku 2015 věnován speciální lovecký okruh, ve kterém uvidíte mimo jiné i střelnici, chodby s trofejemi, především však tajnou chodbu ve věži, kterou chodil František za svojí ženou Žofií. První zámecký okruh a park jsou přístupné bezbariérově, vláček nejen pro děti vás zaveze do těsné blízkosti zámku.

Zámek Konopiště
Konopiste

Dominantou města Šternberka na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Vlastnilo jej mnoho majitelů, především však Šternberkové. Z původního hradu se dochovalo krom okrouhlé věže a zdí hradního paláce i zbytky opevnění. Uvnitř hradu jsou uloženy holandské i vlámské barokní obrazy, jejichž originály najdeme v Ermitáži nebo v Louvru. Zajímavostí je secesní osobní výtah na hradě. Bezbariérový je první okruh ale pouze pro vozíčkáře.

Velmi zajímavým objektem je Kuks. František Antonín Špork ho počátkem 18.století nechal postavit jako místo odpočinku vysloužilým vojákům, o které se staral řád milosrdných bratří. V areálu je nádherný kostel Nejsvětější trojice se známou alegorií ctnosti a neřestí.

Léčebna pro válečné veterány KUKS
Kuks

V areálu najdeme nejstarší lékárnu U Granátového jablka, která mě uchvátila bezpočtem různých zásuvek a šuplíčků na léky i bylinky, sbírané v místní bylinkové zahrádce. Areál Kuksu i zahrada s velkým množstvím soch jsou přístupné bezbariérově a rozhodně stojí za zhlédnutí.

Na konec jsem si nechala jeden zámek v soukromých rukou. Jmenuje se Jemniště a najdete ho v Jižních Čechách. V loňském roce nás natolik okouzlil, že jsme jej navštívili hned dvakrát. Poprvé na jaře na rekondičním pobytu a podruhé soukromě během naší dovolené.

Čelný pohled na zámek Jemniště
Jemniste

Zámek vznikl na místě, kde původně stála vodní tvrz. Současným majitelem zámku je od roku 1995 Jiří Sternberg. Jeho strýc Zdenek Sternberg je vlastníkem nedalekého hradu Český Šternberk.

V zámeckém areálu na cca 14 hektarech potkáte spoustu zvířat například mluvícího papouška, rodinku bílých pávů, klokany, mývala či nosála. Mě se nejvíc líbil zámecký kocour, který chodil po parku z obojkem, na kterém je znak rodu. Najdete zde ale i kavárnu, cukrárnu i restauraci, obchůdek kde se prodává spousta suvenýrů ale i šperky a oblečení. Navrhuje je Petra Šternberková, manželka a spolumajitelka Jemniště.

Bylo nám jako nevidomým umožněno si na prohlídce osahat spoustu věcí, na které si ve státních zámcích sáhnout nemůžete. Mnozí z nás tohle zažili poprvé. Ještě víc nás překvapila plošina pro vozíčkáře, kterou měli z přízemí do prvního patra. Jedna z předchozích majitelek byla na vozíku, tak tam plošina zůstala, lze ji tedy využít k prohlídce.

Zámek má opravdu nádhernou zahradu v barokním stylu, kterou hojně využívají nejen k procházkám, ale například i k pořádání svatebních obřadů. Tenhle zámek se mi moc líbil právě pro vstřícnost, lidskost a trpělivost s jakou nás na Jemništi přijali.

Zdroje:

Zámek Jemniště

Portál Kudy z nudy

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

1 komentář: „Výlety po ČR nejen pro vozíčkáře (Čechy)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *