Výlety po ČR nejen pro vozíčkáře (Morava, Slezsko)

Já sama vozíčkářka nejsem, mám zrakový handicap, ale přesto vždy, když jedu někam na výlet, dbám i na bezbariérový přístup. Mám totiž přátele i mezi vozíčkáři, kteří rádi cestují. Musím říct, že za tu dobu, co cestuji i z mým mužem po České republice, se dostupnost památek i přírodních turistických míst pro vozíčkáře hodně zlepšila.

Až do útrob skal. A to nejen na lodičkách

Bydlíme v Moravském krasu, všechny jeskyně i propast Macochu jsme navštívili několikrát. Punkevní jeskyně bych doporučila i vozíčkářům. Mají tu od roku 2014 speciální bezbariérovou trasu pro handicapované až na dno propasti Macocha. Je to jediná jeskyně v ČR, kde je součástí prohlídky i plavba na lodičkách, která je velkou atrakcí nejen pro děti. Vstupenky do Punkevních jeskyní doporučuji objednat předem, je zde totiž velké množství turistů.  Zejména pokud pojedete z větší dálky, je lepší si vstupenky zamluvit v sezoně i několik týdnů dopředu.

Dno propasti Macocha
Macocha

V okolí je mnoho zajímavostí, ať už kostel od J. B. Santiniho ve Křtinách, spousta jeskyní volně přístupných bez průvodců např. Býčí skála, Kostelik, Jáchymka, nebo i jeskyně s vojenskou minulostí Výpustek. Tam lze na prohlídku z mechanickým vozíkem a doprovodem.  

Zhruba 20 km od jeskyní se nachází zámek Rajec nad Svitavou. Přebýval v něm mimo jiné i rod Salmů, který skvostně vybavil některé interiéry v zámku. Obrazy, orientální porcelán i knihovna, patří mezi místní skvosty. Ještě bych chtěla připomenout každoroční jarní výstavu kamélií, která láká mnoho milovníku květin.

Zámek Rajec nad Svitavou
Rajecký zámek

Sahejte, čichejte

V okolí Kunštátu, přímo v Rudce mají krásnou i poučnou zahradu smyslů. Pro nevidomé nebo jinak handicapované, ale i pro zdravé je zde stezka smyslů, kde si vše můžete osahat a očichat. Uvítají to nejen nevidomí.  Je to výzva i pro vidící, zkusit se orientovat jen jinými smysly než jen pomocí očí.

Nad zahradou smyslů je ještě Jeskyně Blanických rytířů s krásnými sochami, vytesanými do skal i rozhledna. Dovnitř už se bohužel s vozíkem nedostanete, je to tedy spíše tip pro váš doprovod. Rodiny s dětmi tam najdou spousty vyžití nejen pro své děti.

Pozor, ať nepotkáte Napoleona

Další krásná památka přístupná bezbariérově je zámek Slavkov u Brna. Jak mnozí víte, je zde mnoho památek spojených s Napoleonem, proto je výlet do této oblasti určitě zajímavý.

Zámek, obklopuje i zahrada, sousedící z golfovým hřištěm. Najdete zde obrazárnu, sál předků i mnoho jiných zajímavostí. V okolí lze navštívit i Mohylu míru či místo bitvy Tří císařů u Slavkova, nedaleko obce Tvarožná, kde se každoročně pořádá i kostýmovaná bitva.

Celý den v Lednici

Opakovaně jsme navštívili i zámek Lednice, a celý Lednicko- valtický areál, vhodný svoji rozlehlostí pro celodenní výlet. Krom zámku se nachází v areálu i skleník, Minaret, Janův hrad, Apollonův chrám či Hraběnčin zámeček nebo kaple sv. Huberta a mnohé jiné stavby.

Svézt se můžete i na lodičkách, které v kanálech okolo zámku vozí návštěvníky od jara do podzimu.  Cesty po parku jsou velmi pěkně upravené, jak pro cyklisty, rodiny s dětmi tak i pro vozíčkáře.

Minaret v Lednici
Minaret Lednice

ZOO na zámku. To se jen tak nevidí

Buchlovice, zde se nachází krásný malý zámeček, vystavěný spíše přízemně než do výšky. To jej přímo předurčuje k bezbariérové prohlídce.  Řadí se mezi nejzdařilejší moravské barokní památky.

Obklopuje ho krásně upravená zahrada se spoustou soch a fontán. Mají tady i malou ZOO, kterou určitě ocení jak milovníci zvířat, tak i děti. Chovají tu jak tuzemská tak také cizokrajná zvířata. Posledními majiteli zámku byli Berchtoldové a to až do roku 1945. Zajímavostí jsou každoroční výstavy fuchsií v prostorách zámku.

Zámeček Buchlovice
Buchlovice

Dvě města v jednom. Jedině v Hrabyni

Bezbariérová trasa především pro vozíčkáře je v Hrabyni, kousek od Ostravy i Opavy. Nachází se nedaleko od Ústavu sociální péče, je 2,5 km dlouhá a zavede vás k památníku 2. světové války a k Englišově vyhlídce. Počítá se z prodloužením trasy, jakmile dokončí obchvat obce. Trasa je modré obtížnosti, to znamená lehká.

Měla jsem možnost nahlédnout do rehabilitačního centra v Hrabyni, které je opravdu na vysoké úrovni, a svého druhu je jediné v republice. Je totiž celé bezbariérové, včetně obchodů, pošty, kadeřnictví či restaurace z kavárnou. Mají tu také lékárnu či bankomat. Vrací tu do života lidi, kteří ať už následkem úrazu nebo nemoci mají potíže s hybností.

Na vozíku až do oblak

Přístupné vozíčkářům jsou i rozhledny, například u Kobylí na Moravě se nachází originální spirálová rozhledna. Stezka v oblacích v Jeseníkách Na Pustevnách se dá také zdolat nejen z kočárkem, ale i na vozíčku a je z ní opravdu skvělý rozhled do okolí.

Rozhodně stojí za to. Výhled do krajiny ocení mnohý milovník přírodních scenérií.

Projděte se zahradou smyslů

Pro nás, co nic moc nevidíme, je určitě námět k výletu Zahrada smyslů v Olomouci.  Zahrada je určena především pro nevidomé a slabozraké. Je celá bezbariérová. Setkáme se zde z mnoha smyslovými prožitky a to nejen hmatovými a čichovými, ale také sluchovými.

Najdete tam na záhonech označených v Braillově písmu cca 80 bylin. Zahradu vhodně doplňuje i haptická (hmatová) stezka, kterou hojně využívají hlavně nevidomí i slabozrací. Narazíte tam na oblázkovou stezku, obří šachy i mozaiky, které vytvořili děti. Najdeme ji v botanické zahradě v sousedství Bezručových sadů.

Všechna místa v tomto článku jsou bezbariérová a lze je tedy navštívit i z kočárkem nebo i na vozíku. V době, kdy se znovu budeme rozhodovat, kam pojedeme na výlet či dovolenou, může být tento článek skvělým odrazovým můstkem k tomu, vydat se po krásách Česka. Vždyť v naší malebné zemičce máme spoustu úchvatných míst, které stojí za to vidět.

Původně to měl být jeden obsáhlejší článek. Nakonec jsem ho musela rozdělit na dvě části. V následujícím článku budou uvedeny některé bezbariérové náměty na výlety z Čech.

Hana Vykoukalová

Hana Vykoukalová

Zrakově postižená cestovatelka,kočkomilka,milovnice lesa a dobrého jídla,veselá i upřímná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *