Za ptačím zpěvem s bílou holí

V Bezručových sadech na území města Olomouc, se koncem dubna konala zajímavá dopolední akce. Ptačí probouzení pod taktovkou zkušeného ornitologa Evžena Tošenovského. Skupinka zrakově znevýhodněných zájemců pod záštitou Tyflocentra Olomouc, které akci zrealizovalo, získala možnost poznat ptačí svět jen na základě sluchového vnímání.

Je 27.4.2022 po sedmé ráno. S bílou holí v pravé ruce a nevelkou taškou přes rameno, mířím na tramvajovou zastávku Wolkerova. Nasedám na tramvaj a po několika minutách vystupuji na Tržnici. V hluku ranního provozu mi chvíli trvá, než si uvědomím, že zvuková signalizace přechodu značí zelenou. Přecházím a připojuji se k nevelké skupince, která netrpělivě čeká, co se bude dít. Po pár minutách se vydáváme do Bezručových sadů, kde už na nás čeká usměvavý a dobrým elánem sršící pan Tošenovský.

Po krátkém nezbytném úvodu a představení, se pouštíme do práce. Procházíme parkem a uši máme nastražené. Vnímáme zpěv ptáků hnízdících všude kolem a pokoušíme se odhadnout, o jakého ptáčka by se mohlo jednat. Musím říct, že nikdy dřív mě nenapadlo, kolik může být na pár metrech v městském parku ptačích druhů. Stačí se pouze zastavit a naslouchat. To pak uslyšíte věci, hotový ptačí koncert.

Ptáci nejčastěji zpívají, když se ráno probouzí. Proto naše akce vypukla už v 7:30 a s přibývajícím časem se ukázalo, že se i ptačí zpěv tak nějak ustálil a nové hlasy mnoho nepřibývaly. Každopádně druhy ptáků, které nebylo možné toho dne zaslechnout z určitých důvodů, pan Tošenovský pouštěl na mobilu či prostřednictvím plyšáků a jejich hracích strojků. Zážitek to byl vskutku velkolepý a jsem rád, že jsem se této akce mohl zúčastnit. Nebudu nicméně zastírat, že postupem času mi začaly ptačí hlasy splývat a myslím, že bych mnoho ptáčků pouze na základě jejich zpěvu, nerozeznal. Chtělo by to víc trénovat.

A proč ptáci vlastně zpívají? Nevíte? No přeci proto, protože si chrání své území. Hnízdo, teritorium.

Chcete přivolat konkrétní ptačí druh? Žádný problém. Pusťte jim nahrávku zpěvu jejich druhu a uvidíte, jak rychle dorazí a budou bránit své území.

Naše putování bylo zakončeno v Rozáriu, kde jsme se u smyslového chodníčku pro zrakově hendikepované rozloučili a vyrazili zpět do městského ruchu mimo park. Kdo chtěl, odnášel si s sebou ptačí časopis. Poslouchat hlasy ptáků celá skupinka vydržela dvě hodiny. Když se nad tím zpětně zamýšlím, naslouchat ptačímu zpěvu je skvělý relax. Taky to někdy vyzkoušejte a nejlépe pod dohledem zkušeného ornitologa. Dozvíte se totiž o jednotlivých ptáčcích opravdu řadu zajímavostí, které vám utkví v hlavě. A třeba se naučíte i nějaký ptačí druh rozeznávat jen podle jeho hlasu.

Cestou parkem nás provázeli tito ptačí společníci

 • pěnice pokrovní
 • pěnice černohlavá
 • kos černý
 • drozd zpěvný
 • pěnkava obecná
 • zvonohlík zahradní
 • holub hřivnáč
 • hrdlička zahradní
 • sýkora koňadra
 • sýkora modřinka
 • žluna zelená
 • strakapoud velký
 • budníček menší
 • budníček lesní

Zavřete oči a naslouchejte!!

Pěnice Černohlavá
Budníček Menší
Sýkora Koňadra
Sýkora Modřinka
Pěnkava Obecná
Kos Černý
Strakapoud Velký
Brhlík Lesní

Pro nadšence a možná budoucí ornitology

S přispěním: Evžena Tošenovského a Simony Vavrečkové

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.