Začínám investovat. Nenáročně, bezbolestně

Pokud máte v plánu se posunout vpřed, dosáhnout nějakých nových cílů, zkušeností či poznatků, existuje pouze jediná možnost, kterou musíte udělat. Nadechnout se a vykročit do neznáma. A přesně tento krok do prázdna, jsem já osobně učinil téměř před měsícem na poli investování. Co mě to proboha napadlo?

Již delší dobu přemýšlím o tom, jak výhodně zhodnocovat finanční prostředky. Spořícím účtům bank v mém případě odzvonila hrana. Nabízí skutečně titěrné úroky a když si na ně uložíte pár tisícovek, dostanete navíc pouze pár halířů, možná jednu či dvě koruny. Komodity? Kriptoměny? Nerozumím tomu, na mě moc rizikové, složité. Termínované vklady? Též titěrné úroky a navíc už nejsou až tak populární. Investovat do podílových fondů bank? Taky možnost, ale tato volba mě nikdy obzvlášť nelákala. Takže jak se k investování postavit, pokud se v tom vůbec nevyznáte a začínáte opravdu od nuly navíc s tím, že nemáte k dispozici sta tisíce do začátku?

Odpověď zní, vyzkoušet něco nenáročného jak po finanční stránce, tak i po stránce zhodnocování investovaných prostředků. Něco, u čeho se nebudete muset strachovat, že své investované prostředky vyhazujete oknem. Existuje vůbec něco takového?

Samozřejmě. Mě osobně jako úplnému začátečníkovi v oblasti investování, se osvědčila platforma Zonky. Tuto platformu není nutné myslím vůbec představovat, určitě jste o ní nejednou slyšely. Smysl Zonky shrnu tedy pouze jednou větou. Lidé půjčují lidem. Na jedné straně zákazník / ten, kdo požaduje půjčku, na druhé straně investor, který na půjčku žadateli poskytne finanční prostředky. Jak jednoduché.

Po prostudování všech podstatných podkladů a materiálů, po ujištění, že mi v podstatě téměř nic nehrozí, jsem se rozhodl postavit na stranu investorů nebo-li těch, co půjčují lidem. Jak to tedy funguje?

 • Zaregistrujete se online
 • Podle pokynů si na investorský účet, který získáte, pošlete finanční prostředky k investování. Doporučeno poslat pouhou tisícovku
 • Vyčkáte na ověření totožnosti na základě nahraných dokladů a aktivaci účtu
 • Vyberete si půjčky, do kterých chcete investovat a zainvestujete
 • Sledujete, jak vám narůstají úroky v investorské peněžence a kdykoli chcete, můžete zrealizovat výplatu na váš bankovní účet

Opravdu je to tak snadné. Sám jsem tomu nevěřil, ale brzy jsem se o tom přesvědčil. V Zonky jsem od března a k dnešnímu dni se mi investované prostředky zúročily mnohonásobně více, než na spořících účtech bank. Mé počáteční investice nejsou nijak závratné. Do investorské peněženky jsem dosud postupně poslal max 3000 Kč a ty jsem proinvestoval po dvou, čtyřech a šesti stovkách. A to ještě ne všechno, nějaké finance mi v peněžence stále zůstávají. Máme polovinu dubna a vratný úrok z investovaných částek činí nějakých třicet korun. Tohle na žádném spořícím účtu banky opravdu za měsíc nedostanete.

Navíc kdykoli chci, pokud mi některá z investic bude po nějaké době připadat nevýhodná, jednoduše ji prodám a investované peníze dostanu obratem zpět. Takže vidíte sami, minimální riziko ztráty finančních prostředků.

Při investování je nutné přemýšlet, detailně si prostudovat jednotlivé nabídky / půjčky a skutečně vybírat, co se vyplatí, co ne. Rozhodně nedoporučuji bezhlavě rozinvestovat finance do všeho, co se naskytne. Při investování na Zonky se držím těchto faktorů, které si hlídám:

 • Smysl půjčky. Konkrétně, jestli půjčka či nabídka k investování, dává skutečně smysl
 • Úrok. Od výše úroku se odvíjejí měsíční poplatky investora, které se strhávají ze zůstatku v investorské peněžence. Nutno tedy zvážit, jestli zvolit menší úrok nebo trošku více zariskovat. Za první měsíc investování, mi naskočil poplatek nějakých 0,64 halířů.. Já většinou investuji do nabídek s úrokem 2,99%, 3,99%, 4,99%.
 • Zaměstnání. Podle zaměstnání žadatele o půjčku, se dá též odvodit, zda-li má stabilní zaměstnání a zda-li nebude mít potíže se splácením.
 • Důvěra. Na Zonky se zobrazuje také informace, kolikátou požaduje žadatel půjčku. Pokud je první, vyplatí se být obezřetnější než třeba u třetí či čtvrté půjčky
 • Pojištění. Některé půjčky k investování nabízí tak zvané pojištění. To je pro investora zpráva, že jeho finanční prostředky budou více v bezpečí než u půjček, které nejsou připojištěné.
 • Refinancování půjček. Pokud už někdo refinancuje půjčku, je na místě obezřetnost, opatrnost. Detailně si prostudovat nabídku a pečlivě zvážit, jestli se investice v tomhle případě vyplatí. Refinancování vždy představuje větší riziko než investování do něčeho konkrétního.

Kolik investovat? Tuto otázku jsem si ze začátku taky pokládal. Po prozkoumání několika nabídek a prohlédnutí investovaných částek od ostatních investorů, jsem se však upokojil. Do jednotlivých půjček povětšinou nejsou investovány vysoké částky v desítkách tisíc, ale spíše částky ve sto korunách. Taková přiměřená investice a hodně častá, bývá do jedné půjčky pouhých 200 korun. Samozřejmě můžete i víc, ale když investujete dvě stovky, je to takový standard u řady investorů.

Platforma Zonky je kompletně v češtině. A to včetně zákaznické podpory, pokud byste potřebovali s čímkoli poradit. K investování doporučuji stáhnout a začít používat mobilní aplikaci Zonky, kterou lze pořídit jak pro mobilní telefony se systémem Android, ale i iOS. Aplikace je přehledná a snadná pro ovládání. Jejím prostřednictvím zvládnete na pár kliků ovládat veškeré podstatné funkce investorského účtu včetně investování, procházení jednotlivých přehledů a pokroku v investicích, vybírání finančních prostředků a mnoho dalšího. Mobilní aplikace Zonky dovede nahradit webové rozhraní.

Pro zkušené investory, kteří již mají rozsáhlé dovednosti s investováním, Zonky nemusí být vhodnou volbou. Nicméně pro začátečníky jde podle mého názoru o nenáročné a bezbolestné řešení, jak si investice vyzkoušet, pochopit základní pojmy, naučit se rozvažovat a poznat, jaké je to hospodařit s penězi. Já osobně s investicemi teprve začínám a Zonky mi připadá jednoduché, přívětivé, nenáročné. Odmítám investovat desítky či stovky tisíc, protože tam jde už skutečně o velká rizika, pokud nejste profesionálové. Ale investování po pár tisících či sto korunách, je mírné, ale určité řešení. Ano, neobdržím vysoké výnosy zpět, ale nevadí. Důležité je, že se mi finanční prostředky nějak podaří výhodně zúročit a něco tím i získat. A k tomu je Zonky dle mého ideální.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *