Záludná tlačítka hlasitosti. Myšlenka, která se měla vejít do jednoho tweetu

Tento článek vznikl z pouhopouhé myšlenky, která mi dnes ráno proletěla hlavou. Původně mělo jít pouze o příspěvek na Twitter, čítající rozsah 280 znaků. Při psaní jsem ovšem zjistil, že do jednoho tweetu se má myšlenka nevejde. Dva tweety? Tři? To už je moc. Tak jsem si řekl a dost. Nikdo by tolik tweetů po sobě nečetl. To už bude lepší napsat článek. A o čem vlastně?

Boj s tlačítky hlasitosti u iPhonu, iPadu

Už ani nevím, jak se to stalo. Jednoduše jsem před pár dny spustil iPad a chtěl se účastnit online meetingu přes aplikaci Zoom. Když jsem si ovšem nasadil sluchátka AirPods Pro, nějak se mi rozšteloval zvuk. Netuším jak, ale každopádně jsem účastníky meetingu hrozně špatně slyšel. Abych z meetingu vůbec něco měl, různě jsem tiskl tlačítka hlasitosti, až se zvuk ustálil na přijatelnou mez. I tak docházelo k nesrovnalostem, k nepochopitelnému zeslabování a zesilování zvuku. Meeting jsem nějakým způsobem s touhle komplikací zvládl, ale nebyla to značka ideál.

Druhý den mi někdo telefonoval. Vyzvánění na iPadu začalo vyřvávat tak, že by to vzbudilo mrtvého. Vůbec netuším proč, protože jsem byl přesvědčen, že s hlasitostí zvonění jsem vůbec nic nedělal. Ano, měnil jsem hlasitost, ale jen proto, abych slyšel účastníky meetingu, ne, abych nastavoval vyzvánění na 100%. Ovšem stalo se. A právě tady začal můj boj s tlačítky hlasitosti.

Tisk tlačítek nestačí

Pravděpodobně si říkáte, co řeším. Proč párkrát nestisknu tlačítko pro zeslabení zvuku a mám vystaráno. Ale kdepak, to by nebyl Apple, aby zase nevymyslel nějakou záludnost. Teoreticky je vše logické, ale někdo na to nemusí mít nervy.

Normálně by jistě stačilo zeslabit zvuk několikerým stiskem příslušného tlačítka. Ale ne u zařízení, které vyprodukoval Apple. Konkrétně u iPhonu, iPadu. Na základě stisku tlačítek hlasitosti, se totiž nemění pouze zvuky a upozornění systému, ale i hlasitost hudby či hlasitost odečítací funkce VoiceOver pro zrakově hendikepované. Tlačítka hlasitosti důmyslně fungují v závislosti na tom, co momentálně na iPhonu a iPadu běží. Pokud tedy posloucháte muziku, měníte jimi hlasitost hudby. Když vám někdo volá, tlačítka hlasitosti zeslabují a zesilují vyzvánění a zvuky systémových upozornění. Pracujete-li s aktivní odečítací funkcí VoiceOver, upravujete tlačítky hlasitosti právě hlasitost VoiceOveru.

Když si nedáváte pozor co zrovna děláte, snadno tedy změníte hlasitost systému v oblastech, kde to nemáte v plánu. A já zřejmě v rámci meetingu měnil hlasitost systémových zvuků a upozornění a zároveň měnil i hlasitost běžícího telefonního hovoru. Zrovna systémové zvuky jsem opravdu nechtěl zesílit, ani zeslabit.

Prostřednictvím tlačítek hlasitosti jsem se pokoušel dát vše do normálu. Jenže i když se měnila hlasitost různě napříč systémem, systémové zvuky a vyzvánění, zůstávalo pořád tak na 100%. Což nebylo únosné. Nakonec mi to nedalo a na tlačítka hlasitosti jsem se vykašlal. V nastavení, zvuky a haptika, jsem změnu hlasitosti tlačítky vypnul. S pomocí systémových posuvníků právě v sekci zvuky a haptika, se mi podařilo upravit hlasitost na únosnou mez. Následně v ovládacím centru jsem upravil další posuvník hlasitosti korigující přehrávání médií a nastavování hlasitosti jsem zakončil v sekci VoiceOver, kde doznala změny hlasitosti i tato odečítací funkce.

Ano, byla to drbačka. Zabralo to více času, než pouhý stisk hardwarového tlačítka odkudkoli v systému. Ale lepší, než rozštelování hlasitosti všeho možného napříč systémem a pak pátrat, v čem je problém.

Za mě tedy nedoporučuji měnit hlasitost hardwarovými tlačítky v rámci operačních systémů iOS a iPadOS. Někdy to může být spíše na škodu, než k užitku.

Tady to vidíte. Text, který vznikl z pouhopouhé myšlenky, z původně zamýšleného tweetu či statusu na Facebook. Vidíte, jak se dá drobná myšlenka krásně rozvést? Článek skutečně ze života.

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.