Změna nastala. Mám nový telefon. Proč a co mě k tomu vedlo?

Po několika letech nastal čas na změnu. Aniž bych to ještě před pár dny předpokládal, přišlo to jako osvícení z nebes. Můj mobilní telefon iPhone XR sice slouží nadále uspokojivě, jenže nešlo odolat. Nyní je iPhone XR minulostí a tento skvostný kousek nahradil iPhone 13 Mini. Proč aktualizace? Bylo to vůbec nutné? A ještě mnohem víc se dozvíte na následujících řádcích, kde sepisuji své osobní zkušenosti s tímto novým modelem telefonu.

S myšlenkou výměny telefonu si pohrávám už dlouho, ale dosud k tomu nebyla ta pravá příležitost. Z toho, co jsem četl a sledoval, novější modely iPhonů nepřinášely zásadní odlišnosti pro zrakově hendikepované uživatele, pokud tedy nepočítám výkon, lepší fotoaparát a u Mini variant pořádný výkon v nevelkém těle. To mě však nějak nelákalo. Připadalo mi, že iPhone XR se svým 6,1 palcovým displejem a svojí výkonností bohatě stačí a tím pádem s aktualizací modelu ještě nějakou dobu vydržím. Avšak pak přišel zlom.

AirTag mi nedal spát

Nemám rád, když mám příslušenství, které nemohu naplno využít. A takovým příslušenstvím k iPhonu, se stal Apple AirTag nebo-li vyhledávač předmětů. Tvarem připomíná jakoby minci a při propojení s iPhonem, lokalizuje předměty, ke kterým ho přiřadíte. Dáte ho třeba do tašky, kufru, peněženky nebo upevníte na klíče. Díky funkci Najít, kde se řadí po bok vašich dalších zařízení od Applu, ho dokáže telefon lokalizovat a určit, kde se nachází.

To samozřejmě zvládají i veškeré jiné lokalizátory či vyhledávače např. produkty od značky Fixed. Ovšem AirTag je o něco propracovanější. Samozřejmě beru to z pohledu zrakově hendikepovaného člověka, který má zkušenosti s jinými vyhledávači předmětů např. již zmíněnými produkty značky Fixed.

Klíčenku od Fixed, kterou bylo možno připevnit na cokoli a umístit kamkoli, jsem v první chvíli vnímal jako velice užitečnou. V případě potřeby zapípala, v mobilní aplikaci zobrazila adresu, kde se momentálně nachází a bylo to. Považoval jsem to za něco úžasného. To ovšem do chvíle, než jsem poznal AirTag od Applu. Proč? V čem se liší?

To nedovedu přesně určit. Troufám si dokonce tvrdit, že i hledačky věcí od Fixed, plní svůj účel dokonale. Ale už nedovedu určit, jestli i pro zrakově hendikepované. Jak se zmiňuji výše, produkty od Fixed při lokalizaci pípají, poznáte tedy, kde jsou, jste-li poblíž. V mobilní aplikaci ukazují polohu, ale už nepoznám, jestli, když se k nim přibližujete, je v mobilní aplikaci znázorněna aktuální vzdálenost. Jako zrakově hendikepovaný to nezjistím, vidící člověk možná ano. Proto tuto spekulaci ukončím a vrhněme se na AirTag.

Tento lokalizátor mě na první dojem neoslovil. Nemyslím na základě osobní zkušenosti, ale toho, co o tomhle zařízení bylo známo v různých článcích na internetu. Zase nějaká obyčejná hledačka věcí. Ok, tak to vypadalo, realita je ovšem samozřejmě razantně odlišná. Každopádně nebylo vůbec v plánu si AirTag kupovat. Nicméně když ho dostanete dárkem, byla by škoda tohle zařízení odmítnout. No ne? To rozhodně uznáte všichni.

A tak když jsem dostal AirTag darem, bylo na čase jej pořádně vyzkoušet. První konfigurace byla primitivní a vyřešena do pár minut. AirTag se zařadí po bok ostatních zařízení od Applu v aplikaci Najít.

Lokalizace prostřednictvím Siri parádní. Oznámím Siri co má hledat. Klíče, tašku, peněženku apod. Siri po chvíli sdělí, kde se hledaný předmět nachází, máte-li v jeho blízkosti umístěn AirTag. Dokonce zapípá, což zřetelně slyšíte, jste-li v jeho blízkosti např. ve stejné místnosti. Nicméně pokud se zrovna pohybujete ve větší vzdálenosti, dozvíte se adresu, kde hledaný předmět momentálně je. Což je super. Ano, zatím nic převratného, co by neuměly i jiné lokalizátory. Ale pozor, teď to přijde.

S iPhonem XR jsem dokázal z AirTagu vyždímat pouze přibližnou lokalizaci hledaného předmětu jak popisuji výše. A to proto, protože můj telefon nedisponoval čipem U1. Pokud bych vlastnil zařízení s čipem U1 tedy iPhone 11 a novější, kromě této přibližné lokalizace, by mi AirTag zvládl dohledat předmět na centimetry. A to i prostřednictvím odečítací funkce VoiceOver, která vám v případě zrakového hendikepu oznamuje, jak daleko se od hledaného předmětu nacházíte, jestli je vpravo, vlevo atd. Navíc, když jste už téměř u něj, telefon začne nepřetržitě vibrovat a jakmile předmět fyzicky najdete, VoiceOver sdělí zde a úspěšnost detekuje zvukovou signalizací. Tohle je fakt parádní a žádné jiné lokalizátory tohle nezvládají. Osobně vyzkoušeno a pravděpodobně si AirTagů pořídím hned několik, mohou se hodit.

Navíc, pokud hledaný předmět opatřen AirTagem, označíte v aplikaci Najít jako ztracený, projeví se další podstatná funkce této digitální mince. Pokud váš předmět najde někdo, kdo též vlastní mobilní telefon iPhone, zobrazí se mu na displeji notifikace, že tento předmět je hledaný. A to včetně kontaktních údajů na jeho majitele. Nálezce tedy může majitele kontaktovat a dohodnout se na dalším postupu.

S iPhonem XR, který neobsahuje čip U1,  nemohu využít lokalizátor AirTag, jehož cena atakuje skoro tisícovku, naplno, ale jen z části. Myšlenka pořízení nového iPhonu začala nabírat na síle. Ovšem AirTag nebyl jediným faktorem, proč jsem nakonec udělal tu zásadní změnu a pořídil si nový telefon.

Žádná vhodná powerbanka, ani obaly

Kdo pracuje s iPhonem ví, že výdrž baterie nebývá nijak markantní. S trochou štěstí dokáže vydržet téměř 48 hodin, ale to je tak všechno. Chcete-li iPhone využívat naplno, potřebujete nějakou powerbanku nebo-li bezdrátovou dobíjecí baterii. Těch je na trhu skutečně velké množství, ale žádná powerbanka neumí identifikovat stav baterie jinak, než pomocí blikajících leddiod. A že jsem powerbank vyzkoušel fakt hodně.

Což o to. Pokud nemáte zrakový hendikep, blikající leddiody vám bohatě stačí. Sdělí vám vše podstatné. Nicméně když se nemůžete spoléhat na zrak, je tento identifikační prvek bez významný. Jak tuto situaci řešit?

Donedávna nijak, dokud na trh nepřišly modely iPhonů, podporujících bezdrátové nabíjení Magsafe. Tato bezdrátová řešení jsou pevně spjata s operačním systémem iOS a když jejich prostřednictvím dobíjíte mobilní telefon, jste schopni zjistit i aktuální stav baterie. A to přímo v telefonu na stránce s widgety. Samozřejmě iPhone XR bezdrátové dobíjení Magsafe nepodporuje spolehlivě a tak abych mohl takovou dobíjecí baterii používat,chtělo to novější model telefonu.

Zadní silikonový kryt, který můj iPhone chránil před poškozením, postupně dosloužil. Opotřeboval se a bylo nutné sehnat nový. Jenže to byl téměř nereálný proces. Obaly na iPhone XR sice stále ještě existují, ale žádná z dostupných variant mi nevyhovovala. Prodejci se netajili tím, že na tento model telefonu lze koupit obaly už pouze v omezeném množství. Než si kupovat něco z Číny s lhůtou dodání několika měsíců a nyní ještě s příplatkem v rámci úpravy celních podmínek, to už si radši koupit nový telefon. AirTag a přístupná powerbanka rozhodly, obal byl poslední kapkou. A tak jsem udělal ten zásadní krok a pořídil si iPhone 13 Mini.

Proč zrovna 13 Mini? Logicky. K čemu starší model, když je možné koupit nejaktuálnější iPhone za opravdu příznivou cenu? Ano, mám sice telefon o kapacitě 128GB, ale to bohatě stačí. A rozdíl ve velikosti? Příjemný, telefon do ruky tak akorát.

S vymazáním starého telefonu radši vyčkejte

Nastavení telefonu bylo skutečně nesmírně jednoduché. Vše za mě zvládla funkce rychlý start, která z iPhone XR přenesla veškerá data do nového zařízení. A to včetně aplikací, dat, e-mailových účtů, nastavení funkce VoiceOver, přihlašovacích údajů apod. Sám jsem byl překvapen, jak to bylo rychlé a téměř bez mého zásahu.

Z nějakého důvodu se mi nepřetáhly platební karty do Apple Pay, ale to byla pouhá maličkost naklikat je tam znovu. Možná lepší, než řešit při konfiguraci zařízení, kdy by nemusela autorizace karet zcela proběhnout a stejně bych ručnímu přidání karet neunikl.

Ovšem Siri mi nerozuměla. Funkci Hey Siri bylo nutné deaktivovat a nastavit znovu. Nyní už vše v pořádku.

V žádném případě nemažte data ze starého telefonu, dokud ten nový nebude plnohodnotně fungovat. A dokud neusoudíte, že starý telefon už fakt k ničemu nepotřebujete. Zvláště v oblasti mobilního bankovnictví, se bez starého telefonu nemáte šanci obejít. Na starý telefon chodí totiž veškerá potvrzení do doby, dokud nezprovozníte banking v novém zařízení. Tak na to myslete, ať si zbytečně nezablokujete přístup do banky. V případě, že si na konfiguraci bankovnictví netroufáte, požádejte o tuto službu raději někoho zkušenějšího a nebo navštivte pobočku banky.

Konfiguraci nového iPhonu prostřednictvím funkce rychlého startu, rozhodně doporučuji. Je to rychlé, spolehlivé a téměř nic nemusíte ručně nastavovat. V rámci rychlého startu se mi osvědčilo přenášet data přímo z iPhonu, ne je stahovat z iCloudu. Samozřejmě je na vás, co si zvolíte, ale když se proces stahování z iCloudu sekne třeba vlivem výpadku internetového připojení, buďte na to připraveni. V takových případech musíte proces stahování zahájit znovu, pokud se automaticky neobnoví. Navíc při přenosu dat přímo z jednoho iPhonu do druhého, se mi k mému údivu nakonfigurovaly i e-mailové účty, což dost překvapilo. Dříve tomu tak nebylo, nebo jsem to alespoň nezaregistroval ani u žádného z mých klientů.

Bez E-SIM by to nešlo

Když už nový telefon, tak rozhodně s E-SIM. Nadšenci do technologií přeci nebudou používat plastové kartičky, když mohou mít SIM v telefonu digitálně. Jak na to?

To nelze přesně určit, protože každý operátor preferuje jiný postup předání E-SIM. Jedná se o QR Code, který jednoduše naskenujete a SIM aktivujete. Též můžete opsat data k E-SIM ručně, sejmutí QR je nicméně pohodlnější a rychlejší. Popíšu vám, jak jsem aktivoval E-SIM u T-Mobile digitálně bez pomoci operátora. Samozřejmě vždy můžete zajít na pobočku za operátorem a požádat ho, aby s aktivací E-SIM pomohl.

Postup aktivace E-SIM u T-Mobile

 • Přihlásit se do mobilní aplikace Můj T-Mobile na předchozím / starém telefonu
 • Vyhledat a potvrdit své číslo
 • Potvrdit správa služeb a SIM
 • Potvrdit informace o SIM
 • Potvrdit Získat novou E-SIM
 • Zvolit ověření SMS
 • Stisknout objednat, vyčkat na kód v SMS, opsat do příslušného políčka v mobilní aplikaci a stisknout tlačítko pro potvrzení / objednání nové E-SIM
 • Vyčkat na SMS o tom, že nová E-SIM je připravena
 • V mobilní aplikaci Můj T-Mobile by se měl zobrazit QR Code, ve kterém je zakódována E-SIM
 • Vytáhněte fyzickou SIM ze starého telefonu
 • Na novém telefonu jděte do nastavení, mobilní data, přidat mobilní tarif
 • Fotoaparátem na novém telefonu, sejměte QR Code v otevřené mobilní aplikaci Můj T-Mobile na starém telefonu
 • Pokud byl proces úspěšný, na novém telefonu vyskočí příslušný dialog, dáte pokračovat a vyčkáte na dokončení aktivace. Následně v mobilních datech by se měla zobrazit síť operátora a na nový telefon by měla dorazit SMS, že SIM už zase funguje
 • Proces celkem nepohodlný a nepřístupný pro zrakově hendikepované. Dá se to, ale lepší pomoc vidícího. Způsobeno i tím, že mobilní aplikace Můj T-Mobile na iOS, není zase tak moc přístupná s ohledem na VoiceOver, což zamrzí
 • QR Code s E-SIM si můžete aktivovat i fyzicky při návštěvě pobočky vašeho operátora, nebo si E-SIM nechat poslat poštou
 • Při aktivaci nové E-SIM ta původní přestane fungovat, myslete na to

Stručně

 • K pořízení nového telefonu mě donutila plnohodnotná funkčnost AirTagů, protože můj dřívější telefon neumožňoval tento lokalizátor využívat naplno díky chybějícímu čipu U1
 • Též mě k tomuto kroku donutilo bezdrátové nabíjení Magsafe a zisk bezdrátové nabíječky, u které i se zrakovým hendikepem zvládnu zjistit stav baterie
 • Posledním faktorem pro pořízení nového telefonu, byl nedostatečný výběr obalů pro telefon iPhone XR
 • Starý telefon rozhodně nemažte, dokud nebudete mít jistotu, že nový spolehlivě funguje. Pozor při konfiguraci mobilního bankovnictví, bez starého telefonu se zde neobejdete
 • Nastavujte nový telefon prostřednictvím funkce rychlého startu. Ušetříte si tak zdlouhavou práci s ručním nastavením. Vše se spolehlivě přenese automaticky i včetně dat, hesel, účtů a jednotlivých nastavení zařízení
 • Při konfiguraci telefonu doporučuji přenášet v rámci rychlého startu data přímo z jednoho telefonu do druhého, ne stahovat z iCloudu
 • Máte-li T-Mobile, E-SIM si můžete aktivovat v mobilní aplikaci Můj T-Mobile. K jejímu vygenerování použijte starý mobilní telefon, na novém jen sejměte vygenerovaný QR Code v nastavení, mobilní data, přidat mobilní tarif
 • Před aktivací E-SIM na novém telefonu, vytáhněte fyzickou SIM z toho starého. Je to jistota, že stará fyzická SIM nezpůsobí komplikace při aktivaci E-SIM
Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.