Zrak nepotřebujete ani ke sledování okolí z jedoucího vozu

Pokud projíždíte svým vozem malebnou krajinou, byl by hřích nesledovat úchvatné scenérie ubíhající kolem. Dávejte ovšem pozor, abyste se nekochali až příliš. Mohli byste skončit při nejlepším případě podobně, jako lékař z populárního českého filmu Vesničko má středisková, který se kochal, kochal a následně se vždy ze svým vozem poroučel mimo cestu či rovnou do rybníka. Jistě si vybavíte populární hlášku

Zase jste se kochal pane Doktor?

Film Vesničko má středisková

Ne každému je dopřán pohled z okna jedoucího vozu. Především zrakově znevýhodnění lidé jsou o něj zcela ochuzeni. Je tomu skutečně opravdu tak?

Pro zatím ano, zřejmě ovšem ne na dlouho. Automobilka Ford totiž vymyslela geniální nápad, jak i lidem se zrakovým hendikepem zprostředkovat zážitek při pohledu z okna jedoucího auta. Plánuje k tomu využít inteligentní okno, které trefně nazývá feel the view v překladu pociťte pohled.

Dotýkejte se a kochejte se

Za tímto účelem Ford vyvinul haptický vizuální jazyk, který zrakově znevýhodněnému člověku zvládne celý zážitek detailně zprostředkovat pomocí haptických impulzů. Okno Feel the view zachycuje obrázek okolní krajiny. Ten následně převádí na vibrace na plochu dotykového okna, které cítíte pod prsty. Okno dovede nakombinovat až 255 různých vibračních sekvencí. Každá sekvence znamená něco jiného. Pokud budete trpěliví a osvojíte si práci s oknem Feel the View, cesta autem pro vás bude mnohem zajímavější. Dovedete totiž sledovat a vnímat okolní krajinu bez zábran. I se zrakovým hendikepem. Ne ovšem očima, ale hmatem.

Nebude to ovšem nic snadného. Pochopit až 255 vibračních impulzů nějaký ten čas zabere. Každopádně vy, co rozumíte anglicky nebo nemáte vůbec žádné potíže se zrakem, můžete shlédnout demonstrační video na Youtube.

Inteligentní okno Feel the view v autech Ford

Kdy tato vychytávka a jestli vůbec někdy, dorazí i do ČR, to se můžeme jen dohadovat. Každopádně jde o velice zajímavou inovaci, které já rozhodně fandím. Co na to říkáte?

Karel Giebisch

Karel Giebisch

CEO portálu GiebNews. Zrakově znevýhodněný IT specialista, masér, bojovník za inovace. Mým velkým cílem je začlenit osoby s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že znevýhodnění ať je jakékoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem neustále otevřen novým příležitostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *